zioła na uspokojenie

Nie daj się stresowi – zioła na uspokojenie nerwów!

Wszyscy żyjemy w mocno niepewnych i stresujących czasach. Było tak jeszcze przed pandemią, kiedy dawały nam się we znaki codzienne stresy związane z pędem życia, problemami w pracy czy tymi osobistymi. Teraz kiedy doszła konieczność zmiany trybu życia, a z mediów słyszymy o chorobach i szpitalach, nasze samopoczucie jest wystawione na jeszcze większą próbę. Na szczęście z pomocą przychodzą zioła na uspokojenie nerwów.

Nie będzie żadną nowością, kiedy stwierdzimy, że długotrwały stres ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Może przyczyniać się do wielu chorób, również ciężkich i przewlekłych. Duży stres może nawet prowadzić do bólu na tle nerwowym. Ucierpieć może też sen, a jego niedobór to brak energii i zmęczenie w ciągu dnia.

Właśnie z tych powodów zioła na uspokojenie nerwów to prawdziwy dar Matki Natury. Pomogą Ci one przywrócić dobre samopoczucie. Pamiętaj o ziołach, kiedy zauważysz u siebie gorszy nastrój lub np. problemy ze snem. Nie musisz przecież sięgać od razu po mocne, chemiczne środki typu tabletki na uspokojenie. Naturalne zioła mogą okazać się lepszym wyborem. Oto kilka z tych, o których szczególnie warto pamiętać i stosować, by dobre samopoczucie Cię nie opuszczało!

zioła na stres

Jakie zioła są dobre na uspokojenie nerwów?

 • Melisa
  Zaczniemy od Melisy lekarskiej, znanej doskonale u nas, ale pochodzącej z Azji Mniejszej. Melisa wykazuje działanie uspokajające, kojące, niweluje stany niepokoju i może pomóc, kiedy zmagasz się z brakiem snu. Sama w sobie zawiera garbniki, kwas rozmarynowy, olejki eteryczne czy flawonoidy. Możesz skorzystać z jej właściwości w wielu postaciach np., jako napar do picia albo w postaci tradycyjnych kapsułek czy tabletek.
 • Kozłek (waleriana)
  Pewnie słyszałaś o walerianie. Dla niektórych osób to wręcz synonim uspokojenia. Waleriana to nic innego jak kolejny rodzaj zioła na uspokojenie nerwów: kozłek lekarski. On także da Ci wsparcie w przypadku stresu, wykazuje właściwości uspokajające, tłumi emocje. Obniża aktywność układu nerwowego, zmniejsza napięcie i niepokój. Wspomoże Cię także przy zmęczeniu czy bezsenności. W środku tej rośliny znajdziesz olejki eteryczne i uspokajające waltraty.
 • Chmiel
  Chmiel jest głównie kojarzony z produkcją piwa. Dla nas ważniejsze są jednak jego właściwości zioła na uspokojenie. Szyszki chmielu i zawarta w nich lupulina działają na dobry sen, dlatego jeśli masz z nim problem, to tutaj możesz poszukać wsparcia. Chmiel uspokaja i wycisza, ale ma również inne cechy np. moczopędne. Wszystkie te właściwości to zasługa m.in. takich substancji jak humulon, lupulon i metylobutenol.
 • Rumianek
  Rumianek jest stosowany od wieków i był znany już przez starożytnych Greków i Rzymian. Ceniono go za działanie uspokajające, ale rumianek też pomaga obniżać niepokój i strach. Znalazł zastosowanie także przy utracie apetytu i bólach głowy.
 • Ashwagandha
  Na koniec mniej znana roślina – ashwagandha, która jest adaptogenem. Adaptogeny sprawiają, że organizm lepiej sobie radzi ze stresem. Łatwiej się do niego przystosowuje i w ten sposób, może normalnie funkcjonować i działać. Adaptogeny obniżają poziom hormonu stresu – kortyzolu. I tak działa właśnie ashwaganda, znana już z medycyny indyjskiej. Wspomaga ona walkę ze stresem i wspiera relaksację.

Wymienione zioła na sen i uspokojenie będą dobrym wsparciem dla Twojego samopoczucia. Zanim sięgniesz np. po farmakologiczne tabletki na uspokojenie, możesz wypróbować naturalne sposoby – zioła. Sprawdź, które z nich i w jakiej postaci sprawdzą się najlepiej. W końcu szkoda życia, by przejmować się stresem!

Polecane produkty:
Herbatka na spokojną noc