Strona główna » Kolagen – gdzie występuje, jak powinna wyglądać suplementacja, objawy nadmiaru i niedoboru kolagenu w organizmie

Kolagen – gdzie występuje, jak powinna wyglądać suplementacja, objawy nadmiaru i niedoboru kolagenu w organizmie

Jak wspomóc produkcję kolagenu w organizmie, jakie składniki są tutaj kluczowe? A więc na pewno trzeba tutaj wymienić witaminę C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kości, chrząstki, skóry itd. Jest to można powiedzieć stymulator kolagenu. Produkcja kolagenu może być też zależna od cynku, który bierze udział w procesie syntezy białka. Do codziennej diety warto też włączyć składniki, które będą chronić komórki przed stresem oksydacyjnym niszczącym wiązania kolagenowe. Takie substancje jak witamina E czy selen to nie są stymulatory produkcji kolagenu, ale substancje, które będą chronić go przed niszczeniem.

W czym jest kolagen?

Poszukując informacji w jakich produktach jest kolagen, warto dowiedzieć się także co to jest kolagen i jakie ma właściwości. Naturalny kolagen w jedzeniu występuje w wielu produktach spożywczych. Trzeba pamiętać, że występuje on w produktach pochodzenia zwierzęcego, więc weganie zamiast szukać w czym jest najwięcej kolagenu powinni raczej skupić się na substancjach, które dbają o jego prawidłową produkcję w organizmie.

Produkty bogate w kolagen

Gdzie jest kolagen? Produkty bogate w kolagen to mięso, skóra zwierząt czy owoce morza.

  • golonka
  • kurze łapki
  • galaretki, w tym galarety z nóżek wieprzowych czy cielęcych
  • podroby
  • ryba w galarecie
  • salceson

Oczywiście oznacza to również, że zastanawianie się w jakich warzywach i owocach jest kolagen jest bezpodstawne, ponieważ nie występuje on w żadnych. W roślinach może występować natomiast stymulator kolagenu jak witamina C.

Zioła zawierające kolagen

Nie daj się zwieść. Zioła zawierające kolagen nie istnieją, a wszystkie tego typu hasła traktuj jako chwyt marketingowy. Naturalny kolagen w jedzeniu występuje tylko w produktach zwierzęcych. Mięso wołowe, wieprzowe, ryby – to to co zawiera kolagen. Źródła kolagenu nie mogą być roślinne.

Kolagen dawkowanie

Na rynku istnieje wiele specyfików, w których kolagen dawkowanie ma różne. Trzeba tutaj zauważyć, że to ile kolagenu dziennie należy przyjmować nie jest określone, ponieważ nie jest to witamina ani minerał. Te 2 grupy substancji mają określone dzienne zapotrzebowanie – referencyjną wartość spożycia. Natomiast to jaka dawka kolagenu dziennie będzie dla nas odpowiednia zależy od wielu czynników: indywidualnych potrzeb, wieku, płci. Dzienna dawka kolagenu zależy również od celu jaki sobie postawiliśmy, a także oczywiście postaci i źródła pochodzenia (kolagen rybi ma większą przyswajalność). Jak zawsze nie warto przesadzać i należy pilnować, ile kolagenu dziennie przyjmujemy w diecie codziennej. Dzienna dawka kolagenu różni się zależnie od tego, jakie produkty z kolagenem będziemy stosować. Aplikując kolagen w tabletkach lub kapsułkach mogą to być wielkości liczone w mg, a w przypadku gdy chodzi o kolagen w proszku dawkowanie może być rzędu nawet kilku gramów.

Kolagen + witamina C i biotyna w proszku

Kolagen z biotyną i witaminą C w jednym produkcie

Kup teraz

Kiedy pić kolagen?

Przyjmując kolagen do picia, pojawia się pytanie kiedy pić kolagen rano czy wieczorem? To pytanie można swobodnie rozszerzyć na inne formy i zapytać ogółem: stosując kolagen kiedy brać go? Nie ma tutaj jednak jednoznacznej odpowiedzi, bo zależy to od wielu czynników, gdzie najważniejszymi są indywidualne predyspozycje i zalecenia producenta. Kolagen rano może pozytywnie wpłynąć na wchłanianie suplementu. Z kolei wieczorem może być dobrą opcją, jeśli efektem jaki chcemy osiągnąć jest wpływ na skórę (sen to dobry czas na jej regenerację).

Pisząc o tym kiedy brać kolagen pojawia się kwestia czy stosować kolagen na czczo czy po jedzeniu. Przyjmuje się, że osoby z tendencją do dyskomfortu trawiennego mogą przyjmować kolagen w trakcie posiłków. Zdecydowanie najważniejsze jednak w kontekście tego jak przyjmować kolagen w tabletkach i jak pić kolagen jest to co przeczytamy na opakowaniu. To producent wie najlepiej o jakiej porze dnia brać kolagen, jak długo stosować kolagen rybi, czy brać kolagen na czczo czy po jedzeniu. Dokładnie przeczytajmy zalecenia producenta w danym temacie.

Kolagen + glukozamina i witamina C w proszku

Suplement w proszku z witaminą C, glukozaminą i kolagenem rybim

Kup teraz

Niedobór kolagenu objawy

Wolne rodniki to jeden z czynników co niszczy kolagen w organizmie. Zbyt mała produkcja tego białka przy jednoczesnej dużej eliminacji może powodować niedobór kolagenu. Objawy niedoboru kolagenu w organizmie to m.in. pogorszenie się stanu skóry, mniejsza jędrność i elastyczność, większa ilość zmarszczek. To także pogorszenie stanu włosów i paznokci. Taki stan odczuwają również stawy. Niedobór kolagenu objawy ma również takie jak problemy z układem pokarmowym czy wolniejsze gojenie ran. Z tych powodów należy niwelować niedobory kolagenu przez odpowiednią dietę.

Co wypłukuje kolagen z organizmu?

Spotykamy się często z pytaniem co wypłukuje kolagen z organizmu i musimy zaznaczyć, że tak postawione pytanie nie jest do końca trafne. Nie chodzi bowiem o fizyczne wypłukanie kolagenu, ale jego eliminację lub zahamowanie produkcji. W efekcie może dojść do stanu zbyt małej ilości kolagenu w organizmie. Kolagen eliminuje m.in. nadmierne przebywanie na słońcu, zbyt wysoka lub niska temperatura, palenie tytoniu czy picie alkoholu. Także aktywność fizyczna może przyczyniać się do większej destrukcji włókien kolagenowych. Aby temu przeciwdziałać trzeba pamiętać o odpowiedniej diecie i witaminie C, która przyczynia się do prawidłowej produkcji kolagenu. Wrogiem kolagenu jest stres oksydacyjny i wolne rodniki, które rozbijają wiązania kolagenowe. Istotnym czynnikiem na który jednak nie mamy wpływu jest wiek – jak już wspomnieliśmy, wraz z wiekiem produkcja kolagenu zmniejsza się. Warto pamiętać o tych czynnikach i zdać sobie sprawę, że de facto substancja co wypłukuje kolagen z organizmu bezpośrednio nie istnieje.

Objawy nadmiaru kolagenu w organizmie

Skoro może być niedobór kolagenu to czy jest możliwy nadmiar kolagenu objawy które by dawał? Czy można przedawkować kolagen? Uspokajamy. Nadmiar kolagenu to zjawisko rzadkie i praktycznie nie jest one związane z dietą i suplementacją. Za to objawy nadmiaru kolagenu w organizmie mogą być wynikiem problemów ze zdrowiem. Wymienić tutaj można keloidy, czyli grube blizny, do których prowadzi nadmiar kolagenu produkowanego w miejscu gojenia ran. Przedawkowanie kolagenu jest trudne, ale jak we wszystkim zalecany jest umiar i stosowanie się do zalecanego spożycia podanego przez producenta. Wtedy za dużo kolagenu w organizmie nam raczej nie grozi.

Glukozamina a kolagen

Glukozamina to jeden ze związków chemicznych, które często towarzyszą kolagenowi w różnych preparatach. Dlatego nie trzeba się zastanawiać nad dylematem glukozamina czy kolagen, bo wiele produktów zawiera obie te substancje. Przeznaczeniem takich produktów zwykle jest wsparcie chrząstek stawowych, stąd w składzie glukozamina (jest ona składnikiem mazi stawowej) a kolagen jest także budulcem chrząstek. Jeśli zastanawiasz się czy lepsza będzie glukozamina czy kolagen zawsze możesz poszukać preparatu, gdzie znajdują się obie te substancje.

Kolagen skutki uboczne

Czy stosując kolagen skutki uboczne występują? Suplementacja kolagenem jest raczej dobrze tolerowana, choć wiadomo, że należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim do skutków ubocznych mogą należeć reakcje alergiczne. Uczulenie na kolagen objawy może mieć nie tyle z powodu samego kolagenu, co wiązać się z alergią na źródło kolagenu (np. uczulenie na ryby). Stosując kolagen skutki uboczne mogą obejmować też lekki dyskomfort trawienny. Uważać należy na leki jakie przyjmujemy w tym samym czasie co kolagen, ponieważ substancje mogą wchodzić ze sobą w interakcje. Pamiętajmy że kolagen to białko, więc jeśli dieta już jest bogata w białko może to prowadzić do jego nadmiaru w diecie. W przypadku ciąży lub karmienia piersią stosowanie jakiegokolwiek suplementu bez konsultacji z lekarzem jest niewskazane.

Przeciwwskazania do stosowania kolagenu

Kto nie powinien stosować kolagenu? Jeśli masz alergie np. na źródło pochodzenia danego kolagenu to zrezygnuj z niego. Przeciwwskazania do stosowania kolagenu to też schorzenia nerek i wątroby czy niektóre problemy autoimmunologiczne. Z lekarzem powinny się też skonsultować kobiety w ciąży i karmiące. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, również warto sprawdzić czy kolagen nie będzie wchodzić z nimi w interakcje. Planując stosować kolagen przeciwwskazania te należy wziąć sobie do serca i podejść do nich poważnie. 

Kolagen w ciąży

Pytanie czy można stosować kolagen w ciąży to część większego zagadnienia dotyczącego każdej suplementacji w tym wyjątkowym czasie. Niezależnie od suplementu, zawsze kobieta w ciąży powinna poradzić się lekarza prowadzącego czy może przyjmować dany specyfik. Podobnie rzecz się ma kiedy chcemy stosować kolagen przy karmieniu piersią. Wybierając kolagen dla matek karmiących trzeba zwrócić jeszcze większą uwagę niż zwykle na jego jakość: skład, pochodzenie, brak dodatkowych substancji typu konserwanty itd. Warto wybrać produkt od sprawdzonych producentów. Podsumowując: jeśli chcemy stosować kolagen a karmienie piersią to nasza codzienna rutyna lub chcemy stosować kolagen w ciąży to najpierw trzeba poradzić się lekarza. Nic na własną rękę.

Kolagen w kapsułkach Class A Collagen dla Mamy

Nasz bestsellerowy produkt w wersji przygotowanej dla karmiących mam

Kup teraz

Kolagen dla sportowców – wskazówki

Kolagen jest stosowany przez osoby aktywne fizycznie. Głównie jest to kolagen na stawy dla sportowców mające przecież szczególne znaczenie – intensywne treningi mogą obciążać układ ruchu. To białko ma wpływ również na procesy regeneracji tkanek. Kolagen dla sportowców jest wykorzystywany także z jeszcze innego powodu – jako białko może wspierać zdrowie tkanki mięśniowej. Nie wszyscy wiedzą, że duży wysiłek fizyczny jest przyczyną niszczenia włókien kolagenowych oraz zaburzeń w jego syntezie u sportowców. Jeśli trenujesz to warto mieć ten fakt w pamięci i mu przeciwdziałać.

Kolagen dla dzieci – czy można go stosować?

Kolagen dla dzieci nie jest wskazany. Osoby młode zwykle mają bardzo dobrą produkcję tego białka i nie jest tutaj potrzebne żadne wspomaganie. Do prawidłowego rozwoju dziecka potrzebna jest zdrowa odpowiednia dieta, a kolagen dla dzieci to tylko rozwiązanie stosowanie w wyjątkowych sytuacjach zdrowotnych, które zawsze powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem.

media o nas