Strona główna » Tonik do twarzy – co warto o nim wiedzieć?
tonik do twarzy

Tonik do twarzy – co warto o nim wiedzieć?

Jeden z popularniejszych kosmetyków, znajdujący się w prawie każdej łazience. Jak działa, czym się różni od płynu do demakijażu i na co zwrócić uwagę wybierając tonik do twarzy?

Tonik do twarzy – po co używać i jak to robić?

Często rozpoczynamy lub kończymy dzień tą samą rutyną która utrwaliła nam się przez lata i nie zastanawiamy się nad tym jaką rolę odgrywają poszczególne jej etapy. Czasem może to prowadzić do mylnego używania kosmetyków, i tak najczęściej dzieje się z tonikiem. Jest popularnie mylony z płynem micelarnym lub innymi płynami do demakijażu. Używanie go w ten sposób nie pomaga naszej skórze, i czyni działanie kosmetyku mniej wydajnym. Warto więc dobitnie podkreślić różnicę i zaznaczyć do czego służy tonik.

Najważniejszym jego działaniem nie jest oczyszczanie twarzy z makijażu czy brudu (to zadanie płynu micelarnego), a przywracanie skórze twarzy odpowiedniego pH. Inne kosmetyki, a nawet mydło wpływają na odczyn skóry doprowadzając do całkiem dużych jego zachwiań. Tonik, jak sama nazwa wskazuje – tonizuje, czyli wycisza efekty działania innych preparatów. Używamy go więc po to, żeby nasza skóra jak najdłużej była zdrowa, a skład preparatów myjących nie wywierał na nią negatywnego działania.

Tonik do twarzy należy zawsze stosować po oczyszczeniu twarzy. W odróżnieniu od żelu czy płynu do zmywania makijażu, który ściągamy wacikami, tonik powinien zostać na twarzy, i wchłaniać się w nią. Nie jest więc poprawne usiłowanie zmycia go z twarzy. Dopiero po zastosowaniu toniku można użyć kremu czy serum nawilżającego. Coraz popularniejsze są jednak toniki, które zawierają dodatkowe składniki odżywcze – wtedy wystarczy nam jeden kosmetyk.

W dużym skrócie więc – tonik do twarzy pozwala przywrócić naturalną równowagę, którą zaburzamy na rozmaite sposoby. Daje też efekt odświeżania skóry i przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Do każdego typu cery należy stosować tonik o nieco innym składzie.

Jak dobrać tonik do cery wrażliwej?

Cera wrażliwa stanowi duże wyzwanie pod kątem doboru kosmetyków i znacząco ogranicza możliwości. Należy zrezygnować z jakichkolwiek płynów czy kremów o skomplikowanym chemicznym składzie czy opartych na alkoholu. Nie każde mydło będzie dla nas dobre, zatem i wybór toniku musi być dokładnie przemyślany. Postawić należy na produkty łagodne, o składzie maksymalnie naturalnym – mile widziane są olejki, np. migdałowy. Produkty przeznaczone do cery wrażliwej często opisane są jako przeznaczone dla alergików. Mając taką cerę, najczęściej wiemy już na co reaguje negatywnie. Tę wiedzę warto wykorzystać przy lekturze etykiety toniku, lub po prostu zrobić delikatny tonik samemu. Przygotowując go w domu mamy największą pewność co do składu, a zatem też i działania.

Class A Collagen Tonic

Tonik z kolagenem morskim i łagodzącym pantenolem do codziennej pielęgnacji każdego typu cery

Kup teraz

Tonik do cery tłustej – co powinien zawierać?

Od preparatu tonizującego do tłustej cery będziemy oczekiwać więcej niż tylko przywrócenia skórze odpowiedniego odczynu. Dobrze jest wybrać taki tonik do twarzy, który będzie mieć właściwości złuszczające i antybakteryjne. Mile widziane składniki to aloes, pantenol, naturalne ekstrakty ze skrzypu czy pokrzywy, a także olejek z drzewa herbacianego.

Tonik do cery tłustej nie może wysuszać i podrażniać skóry, a jego długotrwałym działaniem jest zmniejszenie wydzielania sebum. Jeśli do codziennej pielęgnacji cery używać będziemy odpowiednio dobranego kosmetyku, z czasem zauważymy polepszenie jej stanu.

Jakie toniki do cery suchej i mieszanej?

W przypadku suchej cery naszym głównym celem będzie jej nawilżenie. Najlepsze toniki do tego rodzaju skóry zawierają naturalne składniki nawilżające, np. wyciągi roślinne czy kwiatowe. Unikać należy wszelkiego rodzaju kosmetyków opartych na alkoholu, który jeszcze bardziej wysusza skórę twarzy.

Ze skórą mieszaną jest nieco trudniej – zależy nam na zmniejszeniu ilości wydzielanego sebum, ale i na łagodzeniu podrażnień. Chcemy także wybrać tonik do twarzy zwężający rozszerzone pory, i posiadający właściwości antybakteryjne. Na szczęście i takie produkty dziś już da się znaleźć na drogeryjnych półkach.

tonik do twarzy

Co dla skóry trądzikowej lub naczynkowej?

Wśród preparatów przeznaczonych do określonych typów skóry rozróżnić można jeszcze takie toniki, które powinny stosować osoby o szczególnych potrzebach. Mówimy tu na przykład o niezwykle delikatnej cerze naczynkowej, wrażliwej na podrażnienia. Toniki do twarzy przeznaczone dla tego typu cery powinny być jak najbardziej naturalne, i koić zaczerwienienia i podrażnienia skóry.

Tonik do twarzy stosowany do cery trądzikowej musi oprócz ograniczania sebum działać przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Powinien także chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Istnieją produkty przeznaczone nawet dla młodych użytkowników, nie powodujące żadnych dolegliwości. Większość z nich nie zawiera alkoholu na wysokich pozycjach w składzie produktu.

Czy istnieją męskie toniki do twarzy?

W ostatnich latach radykalnie rośnie świadomość mężczyzn dotycząca pielęgnacji twarzy. Męska skóra twarzy ma nieco inne potrzeby, głównie ze względu na zarost, a co za tym idzie – golenie go. Tonik dla mężczyzn łagodzi podrażnienia, a dodatkowo pomaga w naciąganiu skóry twarzy, dając łagodne działanie przeciwzmarszczkowe. Naturalny poziom pH jest nieco niższy u mężczyzn niż u kobiet, narażenie na jego zmianę spowodowaną myciem jest jednak podobne.

Domowy tonik do twarzy – jak to zrobić?

Mimo bardzo bogatej oferty gotowych toników do różnych typów skóry, niektórzy mogą mieć ochotę samodzielnie przygotować sobie tonik na bazie ulubionych składników. Nie jest to szczególnie skomplikowane zajęcie, nie wymaga wiedzy chemicznej ani domowego laboratorium. W sieci pełno jest przepisów na różne toniki, do których wykonania użyć można tak łatwo dostępnych składników jak herbata, miód, czy sok z cytryny. Popularne są także toniki ziołowe, czy bardzo modny tonik różany. Należy pamiętać, aby wszystkie domowe preparaty przygotowywać na bazie wody destylowanej, ze względu na jej sterylność.

Misie na zdrową skórę

Żelkowe misie na zdrową skórę z koenzymem Q10, kwasem hialuronowym i witaminami

Kup teraz

A może hydrolat zamiast toniku?

Alternatywnie nazywany jest wodą kwiatową czy wodą roślinną. Hydrolat to czysta esencja – woda uzyskana przy produkcji olejków eterycznych, nie zawierająca żadnych dodatkowych składników. Dzięki posiadaniu pH zbliżonego do skóry charakteryzuje się działaniem tonizującym. Hydrolaty charakteryzują się jednak niespecyficznym zapachem i wymaganiami dotyczącymi przechowywania. Mogą także mieć znacznie krótsze terminy użycia niż naturalne toniki. Przejawiają jednak większą uniwersalność w stosowaniu, dzięki czemu także mają rzeszę swoich wielbicieli. Żeby przekonać się o tym, czym się różnią, warto także ich spróbować, aby porównać z używanym na co dzień tonikiem.

Czy warto używać toniku do twarzy?

Kto używał toniku w codziennej pielęgnacji, ten wie jak istotny to element. Bez niego ciężko jest zadbać o skórę, której pH zmienia się po użyciu agresywnych kosmetyków do czyszczenia. Dodatkowo, współczesne toniki mają masę dodatkowych składników, które działają na skórę odmładzająco, przeciwzmarszczkowo i nawilżająco.

Toniki do twarzy funkcjonują często jako element zestawu kosmetyków pielęgnacyjnych, obok kremów i płynów micelarnych, które służą do dalszej pielęgnacji i polepszają ich działanie. Dobry tonik do twarzy musi być dopasowany do rodzaju cery twarzy. Warto zatem przed jego wyborem zbadać swoją skórę, żeby poznać jej potrzeby. Tonik z kwasem hialuronowym, domowy tonik z płatków róży, wegański tonik do twarzy – wybór jest bardzo szeroki.

media o nas