szkodliwość glutenu

Szkodliwość glutenu – czy gluten naprawdę szkodzi?

Nietolerancja glutenu zdaje się być epidemią XXI wieku. Wiele osób wyeliminowało gluten ze swojej diety, wzorując się na osobach publicznych, które głośno swą decyzję o odrzuceniu tego składnika zachwalają.

Celebrytki przyznają, że nie dość, że poczuły się lepiej, to zrzuciły nadprogramowe kilogramy, co często jest głównym powodem podjęcia decyzji o diecie bezglutenowej przez ich naśladowczynie.

Co to jest gluten?
Gluten to nic innego jak mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występująca w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia.

Komu naprawdę szkodzi gluten?
Z całą pewnością gluten szkodzi osobom cierpiącym na celiakię. Celiakia to choroba prowadząca do wyniszczenia kosmków jelitowych. W Polsce rozpoznanych jest ok. 20 tyś przypadków. Celiakia to najpoważniejsza nietolerancja pokarmowa. Osoby chore na celiakię muszą stosować dietę bez glutenu. Dieta zawierająca wyłącznie produkty bezglutenowe to jedyna forma leczenia tej przypadłości. Celiakia to choroba genetyczna, mogąca uaktywnić się w każdym wieku. Najczęstsze objawy celiakii to przyrost lub utrata wagi w krótkim czasie, zaburzenia pracy jelit, wzdęcia oraz rozdrażnienie. Celiakia jest chorobą nieuleczalną, jednak chorzy na celiakię przy wykluczeniu glutenu mogą wieść normalne, spokojne życie. Osoby z chorobą tarczycy, hashimoto również przy wprowadzonej diecie bezglutenowej czują się lepiej. Dlaczego tak się dzieje? Ano z tej prostej przyczyny, ponieważ celiakia jak i hashimoto to choroby autoimmunologiczne. Każda osoba cierpiąca na jedną chorobę z tej grupy, ma zwiększone ryzyko drugiej choroby o tym samym podłożu. Wprowadzone do diety produkty bezglutenowe w miejsce glutenu, pomagają uporać się z objawami choroby.

co to jest gluten

W czym jest gluten?
Gluten spotkamy w ziarnach żyta, owsa, pszenicy i jęczmienia. Jako dodatek spulchniający możemy go znaleźć w produktach takich jak: parówki, pasztety, mięso mielone, wędliny, słodycze, a także w piwie, czy produktach mlecznych. Jeśli jesteś ciekawa co zawiera gluten, warto dokładnie czytać etykiety produktów. Produkty bezglutenowe oznaczone są przekreślonym kłosem na etykiecie, co znacznie ułatwia zakupy, bo dzięki temu nie musisz za każdym razem zastanawiać się w czym jest gluten.

Jakub Mauricz, znany trener i dietety o glutenie:
Pszenica, którą my obecnie zjadamy jest genetycznie modyfikowana, jest to pszenica karłowata, która dziś ma prawie 4-krotnie więcej glutenu, niż dawniej. Dodatkowo spulchniacze dziś są na tyle ulepszone, a co za tym idzie bogate w gluten, co powoduje to, że ciasto wyrasta większe itp. Jest to podyktowane wyłącznie czynnikiem ekonomicznym„. Jakub Mauricz, znany trener i dietetyk zaleca dietoterapię, eliminującą gluten całkowicie, gdyż według niego osoby, które odstawiły gluten mają lepszą motorykę ciała, mają mniejsze spadki wydolności, a ich ciało o wiele lepiej funkcjonuje. Według Jakuba Mauricza gluten nie jest nam absolutnie do niczego potrzebny, co więcej rujnuje nam zdrowie, a wymyślony jest wyłącznie po to, by „hajs się zgadzał”. My chorujemy, wykupujemy leki itp…koło się zamyka.

Warto więc zastanowić się, czy gluten rzeczywiście jest nam niezbędny do życia i czy na przykład nie lepiej wprowadzić jest do domu na stałe pieczywo bezglutenowe i inne produkty wolne od tego uczulającego składnika. Być może właśnie w złej diecie tkwi przyczyna złego samopoczucia, rozdrażnienia, problemów trawiennych i innych dolegliwości, które Cię dotyczą.

Polecane produkty:

Białko wegańskie + prebiotyk Smart Protein

Smart Protein zapewni Ci wysoką zawartość białka w jednej porcji, jak również dostarczy roślinnego prebiotyku, inuliny, która będzie pożywką dla probiotycznych bakterii.