typy kolagenu rodzaje

Kolagen – najważniejsze białko dla Twojej urody. Jakie są jego rodzaje?

Kolagen to białko, główny budulec tkanki łącznej w organizmie człowieka. Nazywany jest też białkiem młodości i trudno się z tym nie zgodzić, skoro według naukowców nasz organizm produkuje go tylko do 26 roku życia.

Kolagen ma wpływ na większość naszych narządów. Jego niedobór może niekorzystnie odbić się na wyglądzie i samopoczuciu. Skóra może nie wygląda już tak młodo i promiennie. Mogą też wystąpić problemy ze stawami. Kiedy pojawiają się wyżej wymienione problemy, często zadajemy sobie pytanie: „co się dzieje?” A to naszemu organizmowi po prostu brakuje jego najważniejszego budulca, czyli kolagenu.

W głównej mierze jest on odpowiedzialny za jędrność i elastyczność skóry. Wspomaga również kondycję włosów, nadając im odpowiednią objętość. Co więcej, wspomaga paznokcie, w naturalny sposób wzmacnia je i odbudowuje.

Jak już wspomnieliśmy na początku, stopniowo w naszym ciele jest coraz mniej kolagenu. Wiąże się to z tym, że jest on wytwarzany tylko do 26 roku życia, potem jego ilość w organizmie stopniowo się zmniejsza. Skoro tak się dzieje, to powstaje pytanie: czy da się uzupełnić jego niedobór? Jeśli tak, to w jaki sposób? Zwłaszcza, że kolagen rzadko występuje w pożywieniu, oprócz ryb morskich i owoców morza. Ponadto jest dość trudno przyswajalny przez nasz organizm. Z tego powodu można rozważyć stosowanie dodatkowej suplementacji bogatej w to białko. Pamiętać należy, iż to witamina C ma znaczący wpływ na absorpcję tego białka, dlatego trzeba ją uwzględnić przy przyjmowaniu kolagenu z innych źródeł. Obecnie na rynku są dostępne różne formy przyjmowania kolagenu, zaczynając od tabletek, a kończąc na różnego rodzaju formach do picia. Taki napój z białkiem kolagenowym można przygotować rozpuszczając go w wodzie, koktajlu z owoców lub warzyw czy shake’u.

W ofercie Noble Health znajdziemy wiele preparatów z kolagenem. Mają one różne formy, dlatego można wybrać taką, jaka najbardziej nam pasuje. Są także uzupełniane różnymi dodatkowymi składnikami, np. keratyną czy witaminą C.

rodzaje kolagenu typy

Mówiąc o kolagenie, warto napisać, że wyróżniamy jego 3 rodzaje zależnie od pochodzenia: wieprzowy, bydlęcy oraz rybi. Jednak jeden z nich, ten ostatni, odznacza się wyjątkowymi właściwościami. Kolagen z morskich ryb ma budowę bardzo zbliżoną do budowy kolagenu ludzkiego. Przez to jest dobrze przyswajany przez ludzki organizm.

Oprócz rodzajów kolagenów, wyróżnić możemy ich typy. W skład naszego złożonego organizmu wchodzi aż 28 różnych typów kolagenu.

  • Największe znaczenie ma kolagen typu I. Jest to kolagen, którego w ludzkim organizmie jest najwięcej (90% wszystkich białek kolagenowych) i który jest budulcem skóry, kości, ścięgien oraz wiązadeł. Znajduje się także w tkance łącznej kości i tkance podskórnej. Nie tylko buduje nasze włosy, skórę i paznokcie, ale też odgrywa dużą rolę dla stawów. Oprócz tego chroni niektóre narządy wewnętrzne, np. nerki, wątrobę. Wspomaga również pracę układu immunologicznego, przeciwdziała negatywnemu wpływowi toksyn, drobnoustrojów.
  • Typ II to kolagen występujący w chrząstce stawowej i w ciele szklistym. Sportowcy często stosują go jako środek zapobiegający kontuzjom i urazom.
  • Kolagen typu III jest elementem skóry właściwej, tkanek wątroby, płuc oraz naczyń krwionośnych. Występuje w tkance tworzącej się z fibroblastów, zanim zostanie wytworzony kolagen typu I, w trakcie zabliźniania ran. Organizm wykorzystuje ten rodzaj kolagenu, wtedy kiedy dochodzi do przerwania skóry, prowadzącego do powstania blizny. Ponieważ jego struktura jest zupełnie inna niż kolagenu typu I, również i blizna wygląda zupełnie inaczej niż zdrowa tkanka.

Nie będziemy opisywać wszystkich 28 typów kolagenu. Już po opisie tych 3 widzimy, że każdy rodzaj kolagenu spełnia swoje, różne od innych, funkcje w organizmie. Wystarczy zapamiętać, że kolagen to białko bardzo ważne dla naszego wyglądu, zdrowia i samopoczucia.

Kolagen rybi Class A Collagen

Kolagen rybi Class A Collagen

Class A Collagen to szczególny suplement diety, który został skomponowany z takich składników, jak kolagen z ryb, cynk, selen czy proantocyjanidyny z pestek winogron.

Kolagen rybi w proszku + witamina C

Kolagen rybi w proszku + witamina C

Kolagen w proszku + witamina C to preparat dla osób pragnących zadbać o prawidłowe funkcjonowanie skóry.

Kolagen w proszku + glukozamina i witamina C

Kolagen w proszku + glukozamina i witamina C

Pracując nad formułą preparatu Kolagen + glukozamina i witamina C w proszku myśleliśmy o osobach, które chcą zadbać o stan swoich chrząstek, np. tych wszystkich, którzy lubią wysiłek fizyczny.