palenie a skóra

Palenie papierosów i wpływ nałogu na kondycję skóry

Skutki palenia są bardzo szybko widoczne na twarzy osoby, która regularnie sięga po papierosa. Jeżeli ten nałóg dotyczy również Ciebie, koniecznie przeczytaj, jakie konsekwencje dla skóry niesie ze sobą nikotynowy dym.

Na skutki palenia nie trzeba długo czekać. Papierosy przyspieszają proces starzenia się skóry i znacznie pogarszają jej kondycję. Twarz staje się ziemista, pojawiają się głębokie bruzdy w okolicy ust, czyli tzw. zmarszczki palacza, pod oczami wychodzą kurze łapki, a cera traci swoje nawilżenie i jędrność na skutek toksycznych substancji, które z każdym papierosem wdychane są do płuc.

Uszkodzona, zwiotczała i pomarszczona skóra
Chociaż od lat kampanie społeczne namawiają do rzucenia palenia, niestety papierosy wciąż mają rzeszę swoich zwolenników. Jeżeli nie pomagają przestrogi o raku płuc, może ten tekst przekona Cię do wypalenia ostatniej cygaretki ze względu na urodowe konsekwencje. Tytoń i mieszanka substancji smolistych sprawia, że dochodzi do trwałych uszkodzeń włókien łącznych – między innymi elastyny i kolagenu. W efekcie skóra wiotczeje i zaczyna starzeć się w przerażającym tempie. Obliczono, że średnio życie palacza jest krótsze o 13 lat, a sam nałóg jest o wiele bardziej szkodliwy dla skóry niż promienie UV. Oprócz tego osoba, która pali, zazwyczaj wygląda na wiele starszą niż jest w rzeczywistości.

Jak palenie wpływa na cerę?
Kondycja cery palacza pozostawia wiele do życzenia. Pojawiają się na niej liczne, często brunatno-żółte, nieestetyczne przebarwienia. Twarz z każdym dniem staje się coraz bardziej przesuszona i niedotleniona. Nikotyna utrudnia mikrokrążenie niezbędnych substancji, które odżywiają skórę od wewnątrz. W efekcie naczynia krwionośne są obkurczone, dlatego cera jest pozbawiona blasku. Palacze mają także w skórze o wiele mniej witaminy A, która odpowiada za ochronę przed wolnymi rodnikami. Można również zaobserwować gorsze gojenie się ran czy zwykłych wyprysków, a u osób młodych, które wcześnie sięgają po papierosa, może pojawić się nawet przewlekły trądzik.

Pielęgnacja skóry po rzuceniu palenia
Aby na dłużej cieszyć się pięknym wyglądem najlepiej od razu skończyć z nałogiem. Niestety, samo rzucenie palenia nie wystarczy. Doprowadzenie cery do ładu i jej detox po tak ogromnej dawce substancji toksycznych, jakie dostawała na co dzień, nie będzie wcale łatwe. Cera po rzuceniu palenia jest zazwyczaj przesuszona, dlatego należy zadbać o nią nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy. Idealnie do tego typu pielęgnacji sprawdzą się przeciwzmarszczkowe kremy z odżywczym kolagenem.

Palenie papierosów i wpływ nałogu na kondycję skóry

Poziom kolagenu i elastyny można uzupełnić od wewnątrz dzięki suplementom diety. Przy okazji poprawi się kondycja paznokci i włosów, które są równie zniszczone jak cera. Oczyszczanie skóry po rzuceniu palenia należy wykonywać z rozwagą. Peelingi z drobinkami czyszczącymi powinny zastąpić kosmetyki enzymatyczne, aby dodatkowo nie podrażniać zniszczonej skóry. Warto również stosować delikatne toniki, witaminowe ampułki pod oczy oraz rewitalizujące maski, aby dodać skórze blasku, opóźnić proces starzenia i zaopatrzyć ją w odżywcze składniki. Do demakijażu najlepiej używać dwufazowych płynów micelarnych lub kremowych mleczek.


Polecane produkty:
DETOX MAX
KOLAGEN W PROSZKU
KREM NA NOC