Strona główna » Ostropest plamisty – wszystko, co musisz wiedzieć
ostropest plamisty

Ostropest plamisty – wszystko, co musisz wiedzieć

Ostropest plamisty to niezwykle cenna roślina, która jest aktywnie wykorzystywana w poprawie metabolizmu, leczeniu chorób wątroby, a także przeciwdziałaniu różnorodnym zatruciom. Aby uzyskać jak największe korzyści ze stosowania ostropestu, dowiedzmy się, jak prawidłowo go stosować, a także, czym dokładniej cechuje się ta roślina.

Czym jest ostropest plamisty? – krótka charakterystyka rośliny

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to mało wymagająca, stosunkowo pospolita na terenie Polski roślina. Jest w stanie wyrosnąć niemal wszędzie. Krzewy można spotkać nie tylko w naturze, lecz także na nieużytkach, podwórkach, polach, czy poboczach dróg i granicach między łąkami a lasami. Jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią z rodziny Asteraceae. Mierząc do 1,5 metra wysokości, rozpoznawalny jest dzięki kolczastym liściom i kwiatom w charakterystycznej, fioletowej barwie.

Od dawna ludzie wykorzystują potencjał drzemiący w ostropeście plamistym. Już w starożytnych greckich traktatach lekarzy Pliniusza Starszego i Dioskuridesa ostropest był opisywany jako skuteczny środek w leczeniu ludzi pogryzionych przez jadowite zwierzęta. W starożytnym Rzymie przy pomocy rośliny leczono dolegliwości związane z wątrobą, pęcherzykiem żółciowym, a nawet melancholią.

Współczesna medycyna również nie omija swoją uwagą ostropestu plamistego. Jest on aktywnie stosowany w leczeniu chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego. Nie tylko nasiona, ale także korzenie i liście rośliny mają właściwości prozdrowotne. Służą m.in. w odnawianiu komórek wyścielających drogi żółciowe, czy zwiększeniu zdolności filtracyjnych wątroby.

Właściwości lecznicze ostropestu plamistego – co należy wiedzieć?

Złożony skład biochemiczny ostropestu plamistego decyduje o działaniu leczniczym rośliny. Dzięki wieloletnim badaniom udało się potwierdzić, że nasiona ostropestu plamistego są prawdziwym magazynem witamin, minerałów i przydatnych kwasów. W składzie nasion znajduje się ponad 200 dobroczynnych dla ludzkiego organizmu substancji.

W tym samym czasie dokonano także odkrycia sylimaryny, obecnej w nasionach ostropestu plamistego. Jest ona niezwykle przydatna w regeneracji i unormowaniu funkcjonowania hepatocytów (ludzkich komórek wątroby).

Głównym składnikiem aktywnym ostropestu plamistego jest sylimaryna. Składa się z pochodnych flawanonolu sylibininy, izosylibininy, sylikrystyny i sylidianiny. Niektóre z nich promują produkcję enzymów, które mają destrukcyjny wpływ na wolne rodniki (działanie przeciwutleniające), inne zaś zmniejszają stany zapalane w organizmie, działając jako antidotum w trakcie zatrucia organizmu.

Oprócz tego roślina zawiera takie składniki jak:

 • Witaminy z grupy B, kwas askorbinowy, witaminy E, D, K;
 • Makro i mikroelementy;
 • Kwas tłuszczowy.

Jakie korzyści zapewnia stosowanie ostropestu plamistego?

Za pomocą ostropestu plamistego można nie tylko leczyć, ale także profilaktycznie zapobiegać wystąpieniu różnorodnych chorób, w tym:

 • Chorób układu wątrobowo-żółciowego – dyskinezy żółciowej, marskości wątroby, kamicy żółciowej;
 • Chorób układu pokarmowego – leczenie żołądka i jelit staje się możliwe dzięki odnowie komórek wątroby. Dzięki temu przyjmowanie ostropestu plamistego ma pozytywny wpływ na przebieg zapalenia żołądka, zapalenia okrężnicy, zapalenia trzustki, hemoroidów;
 • Chorób alergicznych – możliwie jest zmniejszenie nasilenia objawów alergicznych poprzez oczyszczenie wątroby z toksyn;
 • Chorób dermatologicznych – bardzo często istniejące patologie skóry spowodowane są zaburzeniami na tle wątrobowym. Jeśli wątroba jest obciążana, z pewnością wpłynie to na stan skóry. Ostropest pomaga pozbyć się nadmiaru toksyn, redukując takie problemy, jak trądzik, czy wysypki na podłożu alergicznym;
 • Leczenie zatruć pokarmowych, alkoholowych;
 • Leczenie zatruć metalami ciężkimi i lekami.

Czy ostropest plamisty pomaga w odchudzaniu?

Działanie ostropestu ma pozytywny wpływ na inne narządy oprócz wątroby. Pomaga stymulować procesy trawienne, promując zdrowy metabolizm i wspierając osoby chcące schudnąć. Ostropest plamisty może być zatem traktowany jako łagodny i naturalny dodatek do codziennej, zrównoważonej diety.

Zdrowa wątroba oczyszcza organizm i przekształca substancje takie jak cukier czy alkohol w tłuszcze. Detoksykacja i wzmocnienie wątroby dzięki aktywnie działającej sylimarynie wspomaga również trawienie. Jeśli nasiona ostropestu są mielone lub spożywane w całości, ma to jeszcze jeden widoczny wpływ na trawienie: najdrobniejsze cząsteczki ostropestu ocierają się o wewnętrzne ścianki jelita i oczyszczają je z zalegających toksyn.

Ostropest plamisty

500 mg ostropestu w dziennej dawce

Kup teraz

Skutki uboczne ostropestu plamistego – o jakich mowa?

Ostropest plamisty nie wykazuje toksyczności nawet w wysokich dawkach, jednak w określonych warunkach może powodować działania niepożądane:

 • Nadciśnienie – ze względu na obecność substancji zwanej tyraminą, ostropest plamisty ma działanie podnoszące ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem;
 • Zwiększone wydzielanie kwasów żołądkowych – z tego powodu roślina nie jest zalecana przy nieżytach żołądka i wrzodach;
 • Reakcja histaminowa – histamina obecna w ostropeście może powodować wysypkę lub pokrzywkę (bardzo rzadko);
 • Wysoka zawartość witaminy K – jest przeciwwskazana podczas leczenia przeciwzakrzepowego;
 • Możliwe mdłości i wzdęcia;
 • Ból głowy i brzucha.

Objawy te ustępują po zaprzestaniu stosowania lub zmniejszeniu dawki do przepisanego poziomu.

Odpowiednie dawkowanie ostropestu plamistego u ludzi – jak stosować?

Ostropest plamisty na rynku dostępny jest w formach przetworzonych przez producentów, tj. w postaci:

 • Naparów ziołowych – zalecana dawka to 1 łyżka herbaty, parzona pod przykryciem przez 10 min w ilości 2-3 filiżanek dziennie;
 • Kapsułek – standardowa dawka wynosi 200 do 400 mg sylimaryny dziennie;
 • Sproszkowanych nasion – 1 łyżeczka dodana do niewielkie ilości owsianki, jogurtu lub letniej wody.

Uznaje się stosowanie sylimarny za skuteczne w dawkach do 400 mg dziennie doustnie. Wiele zależy także od zaleceń wskazanych przez lekarza, który zalecił kurację ostropestem plamistym. Lepiej jest spożywać ostropest plamisty wieczorem niż nad ranem, ponieważ wątroba jest szczególnie aktywna w nocy, będąc ściśle powiązaną z wewnętrznym zegarem biologicznym.

Opinie na temat ostropestu plamistego

Ostropest jest jedną z najczęściej stosowanych roślin w ziołolecznictwie ze względu na działanie tonizujące, stymulujące, hepatoprotekcyjne, moczopędne i przeciwutleniające.

Badania naukowe potwierdzają przemawiające na korzyść ostropestu plamistego działania w zakresie poprawy stanu wątroby i metabolizmu. Roślina ma również niewiele skutków ubocznych. Z tego względu medyczne zastosowanie ostropestu plamistego ma swoje potwierdzenie od prawie 2000 lat, kiedy to zaczął być stosowany już w starożytnej Grecji.

Ostropest plamisty – naturalna pomoc

Powyższy artykuł został napisany na podstawie aktualnych w momencie publikacji badań. Ostropest plamisty to cenna roślina, która pozwala przeciwdziałać wielu chorobom, a produkty na jego bazie znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w celach leczniczych, ale również kosmetycznych. Przed przystąpieniem do stosowania środków na bazie ostropestu plamistego wskazane jest jednak skonsultowanie się ze specjalistą.

media o nas