Strona główna » Kolagen – dlaczego nazywa się go białkiem młodości?
tonik do twarzy

Kolagen – dlaczego nazywa się go białkiem młodości?

Szukając sposobów na zdrową i jędrną skórę, bujne włosy i mocne paznokcie warto zwrócić uwagę na to, jakie substancje decydują o ich kondycji. Kolagen jest jedną z najważniejszych, której niedobór szybko staje się widoczny.

Czym jest kolagen?

Nazwa wywodzi się od greckiego „kolla” oznaczającego klej. To słowo najlepiej oddaje specyfikę tej substancji. Składa się z łańcuchów aminokwasów i pełni funkcję spoiwa, łącząc komórki skóry, kości i chrząstek. Stanowi ok 1/3 produkowanych przez ludzki organizm białek.W ludzkim organizmie występuje w ok. 30 rodzajach, z których każdy odpowiada za inne funkcje.

Odpowiedni poziom kolagenu sprawia, że skóra jest elastyczna, a naczynia krwionośne utrzymują poprawne ciśnienie krwi. Kości zrastają się sprawnie, rany szybciej goją, a stawy funkcjonują bez bólu. Niestety, zapotrzebowanie organizmu na kolagen zaczyna przekraczać jego produkcję już około 30 roku życia. Produkcja kolagenu ustaje po 60-tce, a jest on nam ciągle potrzebny.

Jego niedobór szybko objawia się w kondycji skóry, włosów i paznokci. Daje też o sobie znać poprzez bolesność stawów, podatność na złamania i ogólne pogorszenie kondycji organizmu. Często są to objawy identyfikowane jako symptomy starzenia, jednak kolagenu potrafi znacznie spowolnić ten proces.

Skąd bierze się kolagen?

Jako białko zwierzęce jest łatwy do znalezienia w takich produktach spożywczych jak golonka, podroby, salceson, galaretki mięsne na bazie żelatyny czy chrząstki rybie (szczególnie rekina). Nie są to jak widać najpopularniejsze ani najwykwintniejsze dania, i ciężko brać je pod uwagę jako codzienny dodatek do diety. Warto jednak znać naturalne źródła kolagenu, żeby wiedzieć czego powinno być więcej w naszej diecie.

Dobrą metodą na wzrost syntezy kolagenu w naszym organizmie jest zadbanie o odpowiednią dietę. Warto uwzględnić w niej produkty zawierające witaminę C, witaminy A i E oraz związki krzemu i flawonoidy. Wszystkie one wspomagają proces produkcji kolagenu.

Włączenie suplementacji kolagenu możliwe jest na kilka sposobów, dwa najpopularniejsze z nich to doustne suplementy diety oraz kosmetyki. W pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę na mechanizm, w jakim działają. Otóż kolagen który zażywamy jest rozkładany w naszym organizmie, co mobilizuje nasze ciało do produkcji nowych komórek. Stąd niezbędne jest zapewnienie wszystkich składników potrzebnych do syntezy.

Dlaczego kolagen rybi jest najlepszy do suplementacji?

Źródłem kolagenu są produkty pochodzenia zwierzęcego. Kolagen może być pozyskiwany na przykład ze skór bydlęcych, i do pewnego momentu była to najpowszechniejsza metoda. Nie jest to jednak najlepsze dla naszego zdrowia, ze względu na różnice w budowie. Okazuje się, że największym pokrewieństwem do ludzkiego kolagenu charakteryzuje się kolagen rybi.

Ryby jako zwierzęta które rosną przez cały cykl życia potrzebują szybkiej odbudowy, natura dała im więc komórek mobilizujących do syntezy kolagenu (peptydów sygnałowych). Kolagen rybi, często funkcjonujący jako kolagen morski, jest więc najskuteczniejszy w suplementacji i najszybciej przyspiesza procesy produkcji kolagenu w organizmie człowieka.

Krem na dzień Class A Collagen

Rozświetlający krem do twarzy na dzień z kolagenem morskim i kwasem hialuronowym

Kup teraz

Wybierając kolagen rybi nie narażamy się także na chorobę Creutzfelda-Jacoba, mogącą wynikać z prionów chorobotwórczych zawartych w kolagenie bydlęcym. Kolagen rybi produkowany i oczyszczony w profesjonalnym laboratorium może zostać wypreparowany do postaci w której nie alergizuje – staje się więc bezpieczny dla każdego.

Największą zaletą kolagenu rybiego jest jego rozpuszczalność. Powoduje to mniejszą ilość procesów wymaganych do obróbki, a zatem mniejszą stratę w finalnym produkcie. Dodatkowo ułatwia to jego przyswajalność.

Suplementy diety zawierające kolagen rybi

Na wstępie należy pamiętać, że regeneracja stawów trwa nawet około 3 miesięcy, więc suplementacja kolagenu to proces, a nie jednorazowe działanie. Osoby, które oczekują spektakularnych efektów po pierwszym tygodniu stosowania, będą zawiedzione. Włókna kolagenowe potrzebują czasu, żeby się odtworzyć, a do tego niezbędna jest regularna i systematyczna suplementacja.

Spośród form suplementowania kolagenu każdy może wybrać taką, jaka mu najbardziej odpowiada. Na rynku dostępne są saszetki, których zawartość można rozpuszczać w płynach. Można też kupić kolagen do picia, czyli gotowe „shoty”, łatwe do stosowania przez brak konieczności jakiegokolwiek przygotowania. Wygodną alternatywą są także tabletki, w których prócz kolagenu często zawarte są dodatkowe składniki, takie jak np. witamina C. Najnowszy produkt z kolagenem to żelki, które zawierają prócz niego także kilka dodatkowych składników wspierających kondycję stawów.

Ilość kolagenu, którą powinno przyjmować się dziennie jest zależna od formy, którą wybieramy. Dokładne zalecenia otrzymamy wraz z produktem, ale można przyjąć że dzienna dawka oscyluje w okolicach 3-15 gramów dziennie. W postaci pitnej jest to 25-50 ml na dzień.

Kosmetyki z kolagenem – jak działają?

Suplementacja kolagenem możliwa jest nie tylko w formie doustnej. Równie popularną, i polecaną do równoczesnego stosowania metodą jest zewnętrzne uzupełnianie kolagenu. Tutaj ponownie prym wiedzie kolagen rybi. Struktura białka kolagenowego dzięki budowie trójhelisy, czyli najbardziej zbliżonej do kolagenu ludzkiego, wpływa na dużo lepsze przyswajanie kolagenu rybiego. Jego peptydy przenikają przez barierę naskórkową docierając do skóry właściwej.

Krem na noc Class A Collagen

Liftingujący krem do twarzy na noc z hydrolizowanym kolagenem oraz wyciągiem z kawioru

Kup teraz

Kosmetyki z kolagenem wpływają na nawilżenie skóry, i dają szybki efekt liftingu, czyli zwiększają elastyczność skóry. Najczęściej w ich składzie znajdują się także inne substancje dodatkowe, jak oleje naturalne, mocznik czy pantenol. Ich synergia wspomaga walkę ze zmarszczkami i spowalnia procesy starzenia.

Na półkach drogerii łatwo znaleźć można krem, serum czy maskę z kolagenem. Są to kosmetyki przeznaczone dla skóry suchej, dojrzałej i naczynkowej.

Zaczynając stosowanie nowego kosmetyku, warto dokładnie i wnikliwie przeczytać ulotkę. Oprócz zaleceń do stosowania dowiemy się z niej, czego powinniśmy unikać bezpośrednio po zastosowaniu kolagenu. Nie powinno się używać kosmetyków z dodatkiem ceramidów, cynku czy retinolu od razu po stosowaniu kolagenu. Może to zakłócić działanie substancji czynnych i spowodować brak rezultatów. Jeśli chcemy stosować takie preparaty, powinniśmy odczekać co najmniej pół godziny po nałożeniu kremu z kolagenem.

krem z kolagenem

Kolagen w medycynie estetycznej

Oprócz możliwości domowego stosowania kolagenu w postaci kremów i masek, od wielu lat istnieją także propozycje medycyny estetycznej dla osób chcących zwalczać widoczne objawy procesu starzenia. Kolagen jest składnikiem wypełniaczy a także często materiałem na nici chirurgiczne.

Stosuje się go do modelowania ust, twarzy czy innych części ciała którym chcemy nadać pożądany – jędrniejszy kształt. Najpopularniejszym zabiegiem z użyciem kolagenu jest mezoterapia tropokolagenowa, która oprócz doraźnego nawilżenia skóry ma na celu pobudzenie włókien kolagenowych. Może także wpływać na szybszy porost włosów.

Zabiegi tego typu są szczególnie polecane w celu zniwelowania blizn, rozstępów, zmarszczek i wiotkiej skóry. Cieszą się dużą popularnością przy istotnym bezpieczeństwie stosowania. Są najprostszą, ale jednocześnie najbardziej kosztowną drogą do szybkiego „odmłodzenia” skóry.

Nie tylko piękna skóra – co jeszcze daje kolagen?

Oprócz wpływu na wygląd, kolagen występuje w wielu tkankach człowieka których znaczenie jest niezwykle istotne. Pomaga on kontrolować ciśnienie krwi poprzez rozluźnianie naczyń krwionośnych. Przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu krążenia, co bezpośrednio zmniejsza ryzyko zapadania na jego choroby.

Regeneracja ścian komórkowych i dostarczanie aminokwasów to funkcje wspierające układ trawienny. Białko kolagenowe może sprzyjać leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna, refluksu czy zespołu nieszczelnego jelita. Ważny jest także jego wpływ na metabolizm, co może sprzyjać także procesowi odchudzania.

Kolagen + witamina C w proszku

Suplement z witaminą C wspomagającą prawidłową produkcję naturalnego kolagenu

Kup teraz

Bardzo ważny jest też wpływ kolagenu na stawy, poprzez zapobieganie redukcji mazi stawowej. To istotne szczególnie dla osób aktywnych fizycznie, dla których ruch jest ważnym elementem życia. Bolące stawy potrafią uprzykrzyć życie sportowców i prowadzą do powstawania kontuzji. Naturalny kolagen jest tu najlepszym rozwiązaniem na poprawę sprawności.

Dla kogo jest suplementacja kolagenu?

Jako że naturalne zasoby kolagenu wyczerpują się dość szybko, suplementację kolagenem powinni rozważyć absolutnie wszyscy. Procesy starzenia, a więc także degradację kolagenu przyspieszają takie złe nawyki jak częste opalanie, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Dieta złożona z wysoko przetworzonych produktów i nieprawidłowo zbalansowana także nie pomaga.

Żeby nie spotkał nas niedobór kolagenu, warto stosować suplementy diety (doustnie i zewnętrznie) oraz dbać o aktywność fizyczną i prawidłowe odżywianie.

Kolagen naturalny i kwas hialuronowy – idealny duet?

Kwas hialuronowy ma podobną specyfikę do kolagenu, nie tylko z tego powodu, że z wiekiem zaczyna go ubywać. W organizmie odpowiedzialny jest za wiązanie cząsteczek wody. Wpływa to na nawilżenie, a tym samym redukcję powstawania zmarszczek. Ochrania i on odżywia chrząstki stawowe. Jego działanie jest więc pokrewne, a przez to konieczność uzupełniania idzie w parze z kolagenem.

Często preparaty z kolagenem wspierane są kwasem hialuronowym oraz witaminą C. Te trzy składniki stosowane łącznie dają zwiększone działanie w celu zregenerowania skóry, włosów i paznokci a także wspierania stawów.

Czy suplementacja kolagenu jest bezpieczna?

Działania niepożądane związane z suplementacją najczęściej pojawiają się w przypadku nieprawidłowego dawkowania suplementów. Zdarzają się w związku z tym reakcje alergiczne, bóle mięśni, bóle stawów, problemy z wypróżnianiem czy nieprzyjemny posmak w ustach. Można ich uniknąć poprzez stosowanie się do zaleceń producenta preparatu, który stosujemy.

Kolagen jest powszechnie uznawany za bezpieczny w każdym wieku, natomiast istotne jest zwracanie uwagi na jakość specyfiku, który wybieramy. Najważniejsza jest czystość produktu i pewne źródło jego pochodzenia. Tylko wybierając przebadany produkt mamy pewność, że wszystkie właściwości kolagenu będą dla nas dostępne.

Kolagen rybi Class A Collagen

Kapsułki z kolagenem rybim

Kup teraz

media o nas