kleszcze objawy

Kleszcze – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Są to pasożyty zewnętrzne kręgowców, które podczas żerowania przenoszą bardzo groźne choroby odkleszczowe, takie jak: bolerioza, babeszjoza, dur powrotny, tularemia, odkleszczowe zapalenie mózgu i inne.

Kleszcze żyją na niskiej roślinności (najczęściej w trawach, na łąkach, w parkach i lasach), skąd przechodzą na swoich żywicieli. Kleszcze nie widzą, ani nie słyszą. Swoje ofiary wyczuwają za pomocą zmysłu węchu, po czym wgryzają się w jej ciało. Najczęściej kleszcz wgryza się w skórę, w miejscu gdzie jest ona najdelikatniejsza – na głowie u dzieci, za uszami, na karku, udach, w pachwinach, w okolicy genitaliów, czy pod kolanami. Szczytowy okres aktywności kleszczy przypada na okres maj – czerwiec, ale aktywne mogą być od marca, aż do listopada. Zarażonych boleriozą kleszczy jest dużo, należy więc zachować szczególną ostrożność.

Kleszcze choroby

Jak napisałam wyżej kleszcze mogą być nosicielami poważnych chorób. Nie każdą chorobę możemy rozpoznać od razu, na przykład zakażenie boleriozą przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy możemy dostrzec nawet po 6 tygodniach od ugryzienia. Zazwyczaj pojawia się rumień, który ma skłonność do powiększania się. Możemy zaobserwować objawy podobne do grypy, zaburzenia równowagi, czy senność. Leczenie boleriozy odbywa się za pomocą antybiotyków, które zwykle należy przyjmować 28 dni. Bardzo ważne jest, żeby udać się do lekarza jeśli podejrzewamy, że ugryzł nas kleszcz, a nie mamy pewności czy odpowiednio szybko się go pozbyliśmy. Gdy dochodzi do kleszczowego zapalenia mózgu, początkowo po około 3 tygodniach od ugryzienia występują objawy grypopodobne (gorączka, bóle mięśni), które po kilku kolejnych dniach ustępują samoistnie. Wtedy choroba albo się kończy, albo to tylko cisza przed burzą, gdyż choroba może wrócić ze zdwojoną siłą. Wtedy towarzyszy temu silny ból głowy, któremu może towarzyszyć zapalenie rdzenia mózgu, lub zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Ta choroba może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci.

kleszcze choroby

Kleszcze – objawy, które pomogą nam rozpoznać intruza

Jedynym objawem, który wskaże na ugryzienie jest po prostu zauważenie czarnej plamki na skórze. To kleszcz wczepiony w skórę, który wygląda jak wypukły pieprzyk na skórze. Po znalezieniu kleszcza najszybciej jak możemy pozbywamy się go, wyciągając go pęsetą, lub specjalnym przyrządem do wyciągania kleszczy, dostępnym w aptece. Wyciągając kleszcza musimy uważać, żeby wyjąć go w całości. W tym celu należy uchwycić go jak najbliżej skóry, lekko podważyć i zdecydowanym ruchem wyciągnąć pasożyta ku górze. Miejsce po kleszczu najlepiej jest przemyć spirytusem salicylowym. Jeśli nie mamy wprawy w pozbywaniu się kleszczy, najlepiej poprosić o pomoc lekarza.

Co odstrasza kleszcze?

Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które mają za zadanie odstraszać kleszcze. Zwykle to mieszanki olejków eterycznych, które czasem działają, a czasem nie. Domowe metody, takie jak używanie mięty, czy olejki goździkowe lub szałwiowe również często zawodzą. Tak naprawdę nie ma w 100% skutecznego środka na odstraszenie kleszczy. Preparat na kleszcze warto jednak mieć pod ręką, gdyż każda szansa na uniknięcie spotkania z kleszczem jest warta wykorzystania. Należy także pamiętać, że nasze zwierzaki również mogą przynosić z dworu kleszcze, koniecznym jest więc także zadbanie o pupila. Dla zwierzaka można zakupić obrożę przeciwkleszczową, krople zakrapiane na kark, a także tabletki na kleszcze, które powodują śmierć kleszcza po wgryzieniu się w skórę. Istnieje także szczepionka na kleszcze, która podawana jest w trzech dawkach. Dwie pierwsze dawki należy przyjąć jeszcze przed okresem żerowania kleszczy. Patrząc na spustoszenia jakie potrafią siać w organizmie ludzkim te małe pasożyty, warto jest zadbać o jak najlepszą ochronę.

Polecane produkty:
BASIC LINE