Strona główna » Keratyna – najważniejszy składnik włosów i paznokci

Keratyna – najważniejszy składnik włosów i paznokci

W idealnym świecie dbanie o zdrowie włosów i ich wygląd szłoby w parze, jednak w rzeczywistości wiele zabiegów modelujących uszkadza włosy i utrudnia późniejsze ich układanie. Jak temu zaradzić?

Odpowiedzią na suche, łamliwe włosy czy rozdwajające się paznokcie może być keratyna. Jest budulcem włosów, paznokci a także nabłonka, substancja odporna na działanie czynników zewnętrznych, ale konieczna do uzupełniania wraz z dietą.

Czym jest keratyna?

To białko fibrylarne (włókienkowe, czyli mające skłonność do tworzenia włókien) składające się z kilkunastu rodzajów aminokwasów powiązanych ze sobą. Jako najistotniejsze wymienia się cysteinę oraz metioninę. Keratyna ma istotny wpływ na kondycję naszych włosów, ale także na wygląd – od budowy związków chemicznych które tworzy zależy, czy włosy są proste czy kręcone. Ochronę przed słońcem i uszkodzeniami keratyna zawdzięcza dużej ilości mostków disiarczkowych.

Zapewnienie jej prawidłowego poziomu w diecie możliwe jest dzięki spożywaniu produktów bogatych w aminokwasy siarkowe czy biotynę: mięs, ryb, roślin strączkowych, jaj. Dla syntezy keratyny niezbędny jest także prawidłowy poziom witamin z grupy B. W suplementach diety i substancjach kosmetycznych do stosowania zewnętrznego spotkamy hydrolizat keratyny, pozyskiwany z wełny owczej.

Po czym poznać niedobór keratyny?

Niewystarczające ilości tego białka objawiają się w dość widoczny sposób: rozdwajaniem się i wypadaniem włosów, zwiększoną łamliwością płytki paznokcia, a także uszkodzeniem naskórka. Ilość keratyny w organizmie zmniejsza się z wiekiem, ale negatywny wpływ mają także promieniowanie UV, zabiegi przeprowadzane na włosach. Nieprawidłowości w procesie keratynizacji zachodzącym w skórze mogą powodować liczne choroby dermatologiczne, np. łuszczycę.

Jak działa keratyna?

Keratyna w postaci hydrolizatu wykazuje największe powinowactwo do włosów zniszczonych, wykazując zdolność do uzupełniania ubytków w strukturze włosów. Wzmacnia to strukturę włosa i odporność na rozczesywanie, ale także na czynniki takie jak promieniowanie słoneczne czy środki używane do stylizacji. Keratyna ma także działanie nawilżające, poprawia elastyczność i grubość włosów.

Stosowanie keratyny ma także wpływ na kondycję paznokci, wzmacnia je i usuwa przebarwienia i zażółcenia. Pomaga to utrzymywać paznokcie w zdrowiu, a także zapuścić je do pożądanej długości. Keratyna zadba także o skórę wokół paznokci i pomoże zapobiec suchym skórkom.

Jak stosować keratynę?

Jest kilka sposobów uzupełniania keratyny, a najważniejsze rozróżnienie którego należy dokonać to metody wewnętrzne i zewnętrzne. Dostępna jest spora oferta suplementów diety zawierających hydrolizat keratyny, które przeznaczone są do spożywania – to najczęściej tabletki lub kapsułki. W ich składzie oprócz keratyny znajdują się najczęściej kolagen, biotyna i inne składniki wspierające zdrowie włosów i cery. Stosowanie zależne jest od konkretnego produktu, należy więc przestrzegać informacji od producenta.

Kolagen + keratyna i cynk w proszku

Suplement z kolagenem rybim, keratyną i cynkiem wspomagającym kondycję włosów

Kup teraz

Keratyna swoją obecną masową popularność zawdzięcza jednak przede wszystkim obecności w licznych produktach kosmetycznych. Najczęściej są to szampony, odżywki czy maski przeznaczone do stosowania na włosach. Spotyka się także keratynę w ampułkach, a jeśli chodzi o pielęgnację paznokci – dostępne są żele i odżywki keratynowe. Do keratynowego wzmacniania skóry przeznaczone są kremy do rąk oraz twarzy, także sprzedawane w wielu wariantach.

Keratynowe prostowanie włosów – jak to działa?

Pośród wielu zabiegów proponowanych przez salony fryzjerskie, ten produkt cieszy się od wielu lat niesłabnącą popularnością. Jest to zabieg polegający na wprasowywaniu keratyny we włosy przy użyciu bardzo wysokiej temperatury (ponad 200 stopni). Jako substancja wspomagająca używany jest formaldehyd, stąd jedną z ujemnych stron tego zabiegu jest nieprzyjemny zapach.

Keratyna włosy

Trwałość efektów tego zabiegu jest kwestią indywidualną, i w największej mierze zależy od tego, jak będziemy pielęgnować włosy po kuracji. Wbrew popularnemu przekonaniu, jednorazowy „zastrzyk” keratyny nie załatwia sprawy na zawsze, a dalsza pielęgnacja jest wręcz wskazana. Po keratynowym prostowaniu włosów powinno się używać specjalnych zalecanych szamponów, oraz suszyć włosy po każdym myciu. To, czy zabieg nie okaże się szkodliwy dla włosów zależy od jakości keratyny użytej do prostowania i profesjonalizmu osoby wykonującej zabieg – nie warto zatem na tym oszczędzać, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie.

Po samym zabiegu nie powinno się myć włosów przez dwa dni, ani używać spinek czy innych akcesoriów oraz kosmetyków stylizacyjnych. Dobry fryzjer powinien przekazać taką listę zaleceń wraz z sugestią dalszych preparatów do stosowania, które będą wspomagać efekty zabiegu. Jeśli będziemy się do niej stosować, włosy dłużej pozostaną gładkie, będą szybciej rosnąć i utrzymywać się w dobrej kondycji.

Jakie efekty daje keratyna do włosów?

Przede wszystkim – regeneruje je. Wnika do łuski włosa i wspomaga jej odbudowę oraz zamyka ją, zapobiegając rozdwajaniu. Przyczynia się także do zwiększenia objętości oraz wzmocnienia włosów na całej ich długości. Dzięki keratynie matowe włosy stają się błyszczące i miękkie. Uodparniają się także na czynniki zewnętrzne, którymi są na przykład intensywne rozczesywanie, promienie słoneczne, czy chemiczne składniki dostające się do włosów.

Przy pielęgnacji włosów z użyciem keratyny należy uważać na potencjalną możliwość „przedawkowania”. Zbyt intensywne dostarczanie białek do włosów może przyczynić się do ich usztywnienia i szorstkości. Suplementację czy pielęgnację należy więc stosować zgodnie z zaleceniami, i obserwować efekty, które przynosi. Większa ilość produktu nie oznacza lepszych czy szybszych efektów.

Aminokwasy na włosy + keratyna

Keratyna, kolagen, aminokwasy i cynk wspomagający zdrowie włosów

Kup teraz

Regeneracja keratyny we włosach przynosi najlepsze efekty, kiedy przeprowadzamy ją regularnie, w międzyczasie dbając o ich kondycję. Kosmetyki z keratyną są już powszechnie dostępne i łatwe w stosowaniu, także dla osób z niedużym doświadczeniem.

Keratyna a kreatyna – uważaj na literówkę!

W dobie mody na suplementację naturalnym pierwszym kierunkiem poszukiwania informacji jest Internet. Warto więc pamiętać o tym, że jedna litera wiele zmienia – keratyna często w artykułach mylona jest z kreatyną, która jest kwasem magazynowanym w mięśniach i sprzyjającym ich rozrostowi. To istotne, żeby zwracać na to uwagę, podobnie jak na jakość treści i samych preparatów, które wybieramy.

Ile to kosztuje?

Cena 100 ml keratyny w postaci hydrolizatu 100% wynosi około 100 zł, jest to jednak preparat przeznaczony dla profesjonalistów, ze względu na duże stężenie. Zaleca się przygotowywanie na jego bazie roztworów 5-50 %. Gotowe preparaty na bazie keratyny dostępne są w różnych cenach. Keratyna do prostowania włosów za 1000 ml może kosztować nawet 1000 zł, co warunkuje ceny takich zabiegów w profesjonalnych salonach. Marka kosmetyku także wpływa na jego cenę. Dostępne są zestawy do pielęgnacji włosów: keratyna, szampon i maska w opakowaniach po 250 ml – to koszt ok. 300 zł.

media o nas