jak schudnąć po ciąży

Dieta po porodzie, czyli jak schudnąć po ciąży?

Jak schudnąć po ciąży? Jak szybko zgubić brzuch? Jak powinna wyglądać dieta po urodzeniu dziecka? Te i inne pytania zadają sobie kobiety po ciąży, które chcą szybko zrzucić wagę i wrócić do swojej poprzedniej sylwetki.

Do każdego przypadku trzeba podejść w sposób indywidualny. Najpierw trzeba się przyjrzeć konkretnej „mamie” i dowiedzieć się w jakim wieku jest, ile ważyła przed ciążą, ile przytyła w jej trakcie, jakie produkty jadła i czy w jej jadłospisie było dużo tzw. „śmieciowego jedzenia”.
Następnie trzeba opracować tempo zrzucania wagi, dostosowując je do danej osoby, żeby nie było zbyt szybkie, ponieważ później, jeśli z dnia na dzień zrezygnuje ona z prawidłowego jedzenia, to może pojawić się efekt jojo.

Zasady pożywiania się, które powinna stosować kobieta po ciąży:

1. Stopniowe odstawienie niezdrowej żywności, słodyczy, smakowych napojów i zmiana produktów na te lepszej jakości.
To tak naprawdę najważniejszy krok, ponieważ substancje zawarte w gotowych produktach sklepowych, słodyczach, fastfoodach czy produktach „pół przygotowanych” są najgorsze dla zdrowia. Zawierają dużo tłuszczów trans i cukru rafinowanego, które nam najbardziej szkodzą i odpowiadają za jakość skóry, włosów, paznokci, jak również naszej sylwetki. Dodatkowo większość z nich jest naładowana po brzegi solą.

2. Ruch.
U kobiety, która jest „skazana” na „nicnierobienie” z powodu ciąży, całkowita przemiana materii zmniejsza się, a chęć na jedzenie rośnie. W takiej sytuacji, chcąc nie chcąc, sylwetka się pogorszy i przybędzie kilka kilogramów. Aby stosunkowo szybko zrzucić wagę po ciąży, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie jakakolwiek aktywność fizyczna, która będzie regularna. Dobrym pomysłem będzie zacząć od zwykłych spacerów, marszów, ewentualnie biegów, które zakończymy serią ćwiczeń na wzmocnienie całego ciała, a szczególnie mięśni pleców i brzucha.

3. Odpowiednie nawodnienie i ilość pożywienia.
Ostatnim bardzo ważnym krokiem jest odpowiednie nawodnienie oraz odpowiednia ilość jedzenia. Kobieta po ciąży powinna jeść stosunkowo dużo i pić wystarczającą ilość wody, aby odżywić swój organizm. Poniżej przykładowy jadłospis dla młodej mamy, która opiekuje się małym dzieckiem i ma 3 razy w tygodniu delikatną aktywność fizyczną.

W trakcie dnia taka osoba powinna pić minimalnie 2,5 litra wody + ew. 500-1000 ml w trakcie aktywności.
Rano na czczo – szklanka wody z cytryną i solą himalajską.
Posiłek pierwszy – 2-3 jaja z dodatkiem tłustego mięsa i zielonych warzyw. Jajka przygotowane w formie jajecznicy, omletu, jajek sadzonych czy gotowanych.
Posiłek drugi – shake z mleka kokosowego, awokado, banana i nasion chia.
Posiłek trzeci – zupa krem i tłuste mięso z dodatkiem warzyw, np. zapiekane w piekarniku.
Posiłek czwarty – risotto z warzywami.

odchudzanie po ciąży

Bardzo istotną rzeczą jest słuchanie swojego organizmu i nierobienie nic wbrew sobie. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że najgorszym błędem jest trzymanie „diety” na 100%. Wtedy można zwariować, ponieważ każdy „poślizg” będziemy traktować jak porażkę i nie będziemy mieć siły, ani ochoty stosować się do jadłospisu dalej. Jeśli natomiast obierzemy strategię „90% do 10%” i właśnie w tych 10% będziemy pozwalać sobie na kontrolowane odstępstwa od diety to nie będziemy aż tak mocno ze sobą walczyć, aby pilnować się na każdym kroku.
Obiecuję, że tym sposobem, nie odmawiając sobie kawy i ciastka u koleżanki, można dojść daleko i osiągnąć założony przez siebie cel zrzucenia wagi po ciąży i nie tylko.

Autor: Emil Tyszko
Trener Personalny i Dietetyk

Polecane produkty po okresie laktacji:

SLIM LINE - SPOSÓB NA SYLWETKĘ

SLIM LINE – SPOSÓB NA SYLWETKĘ

Koktajl wspomagający redukcję masy ciała Paulina Sykut-Jeżyna

Koktajl wspomagający redukcję masy ciała Paulina Sykut-Jeżyna

Koktajl wspomagający redukcję masy ciała powstał dla każdego, kto chce dbać o dobrą sylwetkę w jak najprzyjemniejszy sposób. Działanie koktajlu jest zasługą obecności w składzie owocu gorzkiej pomarańczy.

Zestaw Na Cellulit

Zestaw Na Cellulit

BĄDŹ DUMNA Z WYGLĄDU SWOJEJ SKÓRY!

Get Slim Cellulite
Bańka do masażu Get Slim Cellulite
Olejek do masażu Get Slim Cellulite