usuwanie wody z organizmu

4 sposoby, dzięki którym łatwo usuniesz nadmiar wody z organizmu!

Woda to źródło życia. Jest niezbędna do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania. Bierze udział w zachodzących reakcjach chemicznych i metabolicznych. Woda w organizmie spełnia ważne zadania, ale jej zbytnie nagromadzenie w tkankach może doprowadzić do zwiększenia wagi i innych nieprzyjemnych objawów. Jak pozbyć się wody z organizmu w takiej sytuacji?

Jakie są przyczyny zatrzymania wody w tkankach?

Istnieje wiele przyczyn takiego nagromadzenia wody, m.in.:

Zaburzona równowaga między sodem a potasem – nadmiar sodu i niedobór potasu.

Kobiecy cykl, antykoncepcja hormonalna – w drugiej fazie cyklu następuje wzrost poziomu estrogenów względem progesteronu. Wynikiem tego procesu może być właśnie zatrzymanie wody w organizmie. Przy antykoncepcji hormonalnej, kiedy poziom estrogenu jest stale wysoki może dojść do permanentnego stanu zbytniego nagromadzenia wody.

Wysokie temperatury – upały doprowadzają do rozszerzenia żył, a to z kolei do przenikania wody do tkanek.

Choroby – przewlekła niewydolność żylna, choroby nerek czy niedoczynność tarczycy mogą być również przyczyną magazynowania wody w tkankach.

Jak objawia się zatrzymanie wody w organizmie?

Nadmiar wody w organizmie najczęściej kojarzony jest z nagłym i trudno wytłumaczalnym w inny sposób wzrostem wagi. Ale to nie wszystko. Pojawiają się obrzęki, najczęściej rąk i nóg (buty, które wczoraj były idealne, nagle stają się za ciasne), ale opuchnięte mogą być również np. powieki.

To jeszcze nie koniec oznak tego, że zatrzymywanie wody w organizmie może być naszym problemem. Innymi mogą być: uczucie ciężkości nóg, zmęczenie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie czy ból głowy.

jak pozbyć się wody z organizmu

Co zrobić, żeby usunąć nadmiar wody w organizmie?

Jeśli zastanawiasz się jak pozbyć się wody z organizmu, to mamy dla Ciebie kilka porad.

Zmień dietę – unikaj soli
Ogranicz spożycie soli i produktów, które ją zawierają: słonych przekąsek, konserw, gotowych dań, fastfoodów. Zacznij kontrolować co kupujesz – czytaj etykietki, a jeśli znajdziesz w składzie glutaminian sodu to odstaw taki produkt na półkę. Jedz więcej warzyw i owoców, zwłaszcza tych bogatych w potas: bananów, ziemniaków, selera, kiwi czy pomidorów. Jedz również owoce bogate w wodę, np. arbuzy.

Pij więcej wody
Woda w organizmie powinna być stale uzupełniana. Najlepiej przyjmować ok. 2 litry wody na dobę, małymi porcjami, w trakcie całego dnia. Najlepiej nada się do tego woda mineralna o małej zawartości sodu. Możesz także spróbować herbatek ziołowych, np. z mniszkiem czy pokrzywą.

Ruszaj się
Ruch to zdrowie również wtedy, kiedy dokucza Ci zatrzymywanie wody w organizmie. Ruch poprawia krążenie i przepływ limfy. Dodatkowo wraz z potem zostaje wydalony nadmiar wody. Jeśli nie chcesz od razu zapisywać się na fitness, to dobrym pomysłem będzie np. codzienny, minimum półgodzinny, szybki spacer. Jeśli siedzisz w biurze to nie zapominaj od czasu do czasu rozprostować nóg i przejść się, np. w czasie rozmowy przez telefon.

Skorzystaj z suplementacji
Na rynku znajdziesz preparaty, które pomogą Ci pozbyć się nadmiaru wody. Powinny zawierać one w swoim składzie np. yerba mate, pokrzywę czy mniszek, które uczestniczą w procesach wydalania wody z organizmu czy korzeń pietruszki, który wpływa na prawidłową pracę nerek. Pokrzywa, mniszek czy pietruszka dodatkowo wspomogą zdrowie układu moczowego. Te wszystkie składniki znajdziesz np. w suplemencie diety Hydrodren.

Mamy nadzieję, że te wskazówki sprawią, że zatrzymanie wody w organizmie już więcej nie będzie dla Ciebie problemem!


Polecane produkty:
PRODETOX ACTIV+
HYDRODREN