Noble Health

Blog

Mindfulness – czyli ćwiczenia na uważność

mindfulness

Mindfulness, czyli uważność to trudna sztuka polegająca na całkowitym skupieniu na TU I TERAZ.

Na co dzień najczęściej mamy problem z dostrzeganiem tego, jak się czujemy, co myślimy, czego pragniemy dokładnie w momencie, w którym się znajdujemy. Dlatego przygotowaliśmy zestaw prostych ćwiczeń, które pomogą Ci lepiej poznać siebie poprzez dokładniejszą obserwacje. Zapraszam!

Żyjemy w czasach, które kręcą się wokół działania i tego co w danej chwili robimy – zakupy, kolejny kurs doszkalający, czy plany na najbliższy weekend. Zadaj sobie pytanie: kiedy ostatnio miałeś okazję po prostu być? Kiedy ostatnio miałeś okazję posiedzieć w ciszy, patrzeć na poruszające się chmury czy obserwować co się dzieje wokół Ciebie? Spróbuj, właśnie teraz!

Ćwiczenie 1
Kąpiel. Poczuj jak woda dotyka Twojego ciała. Poczuj jej temperaturę. Skup się na zapachu żelu do mycia ciała. Dłońmi dotknij uważnie swojej twarzy – poczuj jej fakturę, wypoczęcie lub zmęczenie. Zmień temperaturę wody i poczuj, jak reaguje Twoje ciało. Po zakończonej kąpieli doceń dotyk ręcznika na skórze. Wszystkie czynności wykonuj uważnie, staraj się obserwować jak najwięcej swoich reakcji.

Ćwiczenie 2
Uważny posiłek. Wyłącz telewizję, radio, odłóż gazetę, telefon i komputer. Skup się na czynności jedzenia. Doceń, ile daje Ci to przyjemności. Delektuj się każdym kęsem, nawet jeśli to zwykły śniadaniowy tost. Poczuj smak i teksturę posiłku. Rozkoszuj się smakiem ulubionej herbaty czy kawy. Zatrzymaj się nad jej kubkiem, nie pij w pośpiechu między nakładaniem butów, a szukaniem kluczy. Zauważ jej aromat.

Ćwiczenie 3
(Nie)zwykły spacer. Idź swoim naturalnym tempem. Dopasuj oddech do rytmiki kroków. Rozluźnij ramiona, możesz wprowadzić je w kołysanie, to pomoże je zrelaksować. Staraj się zauważyć Twoje otoczenie: położenie chmur, kolor nieba, temperaturę powietrza, dotyk słońca na skórze, kształty i kolory samochodów, liści, drzew i budynków. Poczuj siebie. Ciężar swojego ciała, zauważ swoją postawę, sprawdź czy Twoja głowa jest uniesiona. Zauważ, jak się czujesz. Koncentruj się na otaczających Cię zapachach.

Ćwiczenie 4
Droga do pracy. Nieważne jakim środkiem transportu się poruszasz. Odłóż wszystko co skupia Twoją uwagę – telefon, gazetę, książkę. Jeśli prowadzisz auto, skup się na tylko prowadzeniu. Stojąc w korku obserwuj przestrzeń – niebo, zieleń, budynki, światła. Weź głęboki oddech i wolno wypuszczaj powietrze. Jeśli nie prowadzisz, zamknij oczy i poczuj jak porusza się pojazd, w jakim tempie, z jaką rytmiką. Przenieś uwagę na dźwięki otoczenia. Oddychaj miarowo i myśl o tym, że jesteś coraz bliżej celu.

Ćwiczenia 5
Przestrzeń dla siebie. Stwórz ją. Zadbaj o to, aby nie znajdowała się w głównym ciągu komunikacyjnym. Poszukaj miejsca, gdzie znajdziesz trochę ciszy i spokoju. Może to być sypialnia, kawałek salonu, czy nawet łazienka. Przygotuj coś do siedzenia: wygodne krzesło, fotel, dużą poduszkę, łóżko czy matę do jogi. Coś do okrycia – świetnie sprawdzi się lekki koc. Wybierz coś co Cię relaksuje – świece czy olejek zapachowy. Spróbuj w tej przestrzeni pozostać tylko ze sobą. Zauważ, jak się w tej chwili czujesz. Spróbuj się poznać lepiej! Zacznij BYĆ.

Paulina Kostanek – nauczyciel jogi, Warsztat Jogi

Nauczyciel Jogi Paulina Kostanek

 

Polecane produkty:
MAGNEZ + WITAMINA B6
ZESTAW DETOX UMYSŁU
ACEROLA

‹ Powrót

Comments are closed here.

SKLEP ONLINE