Noble Health

Blog

Grzyby – smaki jesieni, którymi możesz cieszyć się przez cały rok

jak suszyć grzyby

Jesień to ulubiona pora grzybiarzy. W lasach o tej porze roku można bowiem obłowić się w ukochane smaki, w zależności od preferowanych gatunków. Już samo zbieranie grzybów działa wyciszająco, uspokajająco i relaksacyjnie.

Las, świeże powietrze, zapach grzybów i pyszne potrawy, które powstaną z naszych zbiorów. Zupa grzybowa, jajecznica z kurkami, sos z prawdziwków – to tylko kilka propozycji, które na pewno zachwycą Cię swoim smakiem i aromatem. Do niedawna istniało przekonanie, że poza smakiem grzyby nie posiadają żadnych wartości odżywczych. Tymczasem coraz więcej pojawia się publikacji, z których jasno wynika, że grzyby są źródłem wielu cennych składników. W grzybach możemy znaleźć witaminy z grupy B, PP, A i D, a także dużo żelaza, fosforu, wapnia, potasu i sodu. Obecne są również mikroelementy – cynk, miedź, jod i mangan. Natomiast musimy liczyć się z tym, że grzyby są ciężkostrawne, nie wolno ich zatem serwować dzieciom, osobom z chorobami wątroby, czy przewodu pokarmowego.

POD JAKĄ POSTACIĄ MOŻEMY SPOŻYWAĆ GRZYBY?
Grzyby można bezpośrednio po oczyszczeniu ugotować, usmażyć, bądź udusić. Możemy jednak także je ususzyć (by mieć choćby na wigilijne potrawy), zamarynować, bądź zamrozić. To w jaki sposób obejdziemy się z naszymi zbiorami zależy wyłącznie od naszych preferencji i planów, co do wykorzystania tych leśnych smakołyków.

JAK SUSZYĆ GRZYBY?
Na pewno pamiętasz, jak będąc dzieckiem przyglądałaś się jak mama, lub babcia nawlekała grzyby na sznurek i te, rozwieszone niczym girlandy schły rozciągniete nad kuchnią. Dziś mamy już sporo udogonień i grzyby możemy suszyć bezpośrednio w piekarniku, czy suszarce do grzybów. Pamiętaj, że przed suszeniem nie należy myć grzybów. Aby były dobrze wysuszone, a jednocześnie zachowały swój aromat, należy je suszyć w temperaturze ok. 50 stopni Celsjusza. Jak wyparuje z grzybów większość wody, możemy zwiększyć temperaturę do 70 stopni Celsjusza. Najwygodniej jednak jest suszyć grzyby w suszarkach elektrycznych, przeznaczonych do suszenia grzybów. Im więcej stopni wysuszania grzybów w suszarce, tym lepiej. Na rynku jest wiele suszarek elektrycznych, pomyśl o takiej, która zaopatrzona będzie także w organicznik temperatury zabezpieczający przed przegrzaniem. Dobrym sposobem suszenia grzybów jest również wystawienie ich na działanie promieni słonecznych. Gdy mamy już ususzone grzybki, należy przełożyć je do pojemnika ze szczelnym zamknięciem. Uchronisz w ten sposób przygotowane grzyby przed wilgocią.

JAK MROZIĆ GRZYBY?
Delikatnie oczyść grzyby z zabrudzeń i całe, lub pokrojone w większe kawałki włóż do plastikowych woreczków. Dobrze jest nakleić karteczkę z datą zbioru i nazwą gatunku grzybów, gdyż przydatność do spożycia mrożonych grzybów wynosi 6 miesięcy. Grzyby najlepiej zamrozić surowe, choć niektórzy wolą mrozić uprzednio zblanszowane. Blanszowanie jest dobrym pomysłem, gdy nie możemy zamrozić grzybów od razu po oczyszczeniu, gdyż na przykład zabrakło nam torebek i grzyby muszą poczekać na następny dzień. Pamiętaj, że absolutnie nie można ich po raz kolejny mrozić, gdy na przykład zostało nam po rozmrożeniu za dużo. To może spowodować silne zatrucie organizmu, ze względu na rozkładające się w grzybach białko.

jak marynować grzyby

JAK MARYNOWAĆ GRZYBY?
Marynowane grzyby to przysmak wielu ludzi. Idealnie sprawdzają się jako dodatek do mięs. Najlepsze do marynowania są rydze, opieńki, borowiki, maślaki, gąski. Można marynować grzyby razem, tzn. możemy przy marynowaniu swobodnie mieszać gatunki. Przed marynowaniem należy oczyścić grzyby i obgotować je w posolonej wodzie z octem. Wystarczy obgotować je przez około 3 minuty. Tradycyjne grzybki marynowane są w zalewie octowej. Wystarczy obgotowane grzybki włożyć do słoików, dodać ziele angielskie i liść laurowy. Tak przygotowane grzybki zalewamy zalewą (3 szklanki wody, 1 szklanka octu, 1 płaska łyżka cukru i szczypta soli). Następnie zakręcamy i odstawiamy uprzednio wyparzone słoiki do góry dnem na 10 minut.

Polecane produkty:
Produkty bezglutenowe

‹ Powrót

Comments are closed here.

SKLEP ONLINE