ZMNIEJSZ ZAKWASZENIE ORGANIZMU

Przywróć równowagę PH w organizmie zmniejszając jego zakwaszenie, a zrzucisz zbędne kilogramy i odzyskasz zdrowie.

Co to jest zakwaszenie organizmu?

Równowaga kwasowo-zasadowa jest podstawą prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych.

Jest to stan, w którym płyny między-komórkowe i wewnątrzkomórkowe zapewniają ściśle określony balans dynamiczny między kwasami a zasadami we krwi i tkankach, warunkując odpowie-dnie pH. Optymalny zakres pH krwi dla większości procesów przemiany materii wynosi 7,35-7,45.

Utrzymanie stałego pH krwi wymaga sprawnego funkcjonowania mechanizmów regulacyjnych, do których zalicza się krążenie, trawienie, wytwarzanie hormonów, wydalanie nadmiaru dwutlenku węgla przez płuca oraz wydalanie kwasów lub zasad przez nerki. Na sprawność tych mechanizmów ma wpływ zarówno wydolność narządów, jak również dostępność w pożywieniu składników mineralnych o oddziaływaniu zasadowym,  takich  jak: magnez, wapń, i potas. Ich źródłem są przede wszystkim warzywa i owoce. Stanowią one rezerwę alkaliczną.

Brak równowagi kwasowo-zasadowej to skutek pojawienia się kwaśnych produktów metabolicznych, z których neutralizowaniem i wydalaniem organizm sobie nie radzi.

Wiele produktów przemiany materii to kwasy, dlatego nawet w warunkach fizjologicznych istnieje tendencja do zakwaszania ustroju. Choćby niewielkie odchylenia od normy powodują poważne zaburzenia w procesach przemiany materii. Otwierają drogę różnego rodzaju zarazkom, bakteriom i wirusom. Sprzyjają fermentacji pokarmu, powstawaniu drożdży, grzybów i pleśni, które żywią się naszym pożywieniem oraz sprzyjają rozwojowi poważnych chorób.

W Europie już ponad 85% ludności cierpi z powodu zakwaszenia organizmu.

Co jest przyczyna zakwaszenia?

Największy wpływ na równowagę organizmu wywiera nasz styl życia i nawyki żywieniowe. Dieta przeciętnego Polaka ma niestety efekt zakwaszający!

Mięso, wędliny, drób, ryby, pasteryzowane produkty mleczne, napoje gazowane, oczyszczane zboża, rafinowany cukier, przetworzone fabrycznie produkty, szybkie dania – wszystko to w znacznym stopniu zakwasza organizm.

Środki konserwujące i dodatki smakowe są również kwasotwórcze. Podobnie alkohol, kawa, herbata, słodycze, czekolady, gotowane owoce, pasteryzowane soki owocowe, dym tytoniowy oraz leki. Stres i pośpiech także powodują powstawanie nadmiaru kwasów.

Dopóki jesteśmy młodzi, nasz organizm radzi sobie z nadmiarem kwasów.  W końcu jednak dochodzi do zużycia rezerw i wyczerpania się systemów buforowych. Następuje osłabienie całego systemu i pojawia się kwasica metaboliczna. Nadwyżka kwasów jest magazynowana  w organach i tkankach, a szkodliwe związki zatruwają organizm.

Badania naukowe dowodzą, że zakwaszenie organizmu jest jedną z głównych przyczyn zachorowań. Komórki nowotworowe dobrze rozwijają się tylko w  środowisku kwaśnym.

Jak można zdiagnozować zakwaszenie organizmu?

We wczesnych stadiach zachwiania równowagi objawy nie są bardzo intensywne. Mogą przybierać formę wysypek, bólów głowy, alergii,  przeziębień i problemów z zatokami. Osłabiony organizm zaczyna tracić odporność, co prowadzi do zaburzeń pracy  tarczycy,  nadnerczy,  wątroby.

Szczególnie ważny dla oceny stopnia zakwaszenia organizmu jest stan tkanek łącznych, kolor i stan skóry oraz kolor języka.

Sygnałem, że doszło do nadmiernego zakwaszenia organizmu może być podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi oraz obniżone pH moczu. U zdrowej osoby mocz powinien mieć odczyn lekko kwaśny, u wegetarian może być obojętny.

Jednak jego jednorazowe badanie może pokazać zafałszowany obraz, ponieważ wynik zależy od tego, co jedliśmy i piliśmy w ciągu kilku ostatnich godzin. Dlatego trzeba je powtórzyć kilkakrotnie, najlepiej pobierając próbki w różnych porach dnia.

Typowe objawy sugerujące zakwaszenie organizmu:

  • Nadwaga, częste uczucie zmęczenia i znużenia
  • Migrena i bóle głowy
  • Zaburzenia snu i trudności z koncentracją
  • Obłożony język, gorycz lub kwas w ustach
  • Dolegliwości trawienne i utrata apetytu
  • Dna moczowa, reumatyzm
  • Bóle mięśni, stawów i kręgosłupa
  • Blada i zanieczyszczona skóra
  • Cellulit i spadek elastyczności tkanki łącznej
  • Obrzęki, podkrążone oczy, łamliwe włosy i paznokcie

Jak można zapobiec zakwaszeniu organizmu?

Należy przede wszystkim zmniejszyć spożycie białka zwierzęcego i cukru, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Zrównoważona dieta powinna zawierać  80% produktów zasadotwórczych, a tylko 20% kwasotwórczych. Należy unikać sodu (soli kuchennej). Dużo „ukrytej soli” zawiera wysoko przetworzona żywność, konserwy, wędliny, sosy,  i zupy w proszku.

Pamiętajmy o przyjmowaniu wystarczającej ilości płynów. Dobrym sposobem wspierania środowiska alkalicznego jest ruch na świeżym powietrzu oraz gimnastyka. Głębokie oddychanie nie tylko uspokaja i relaksuje, lecz także równoważy przemiany chemiczne oraz alkalizuje, poprzez usuwanie z organizmu dwutlenku węgla. Ważny jest również codzienny odpoczynek, pozytywne myślenie i unikanie stresów.

Carbodetox

Carbodetox

CarboDetox to 21-dniowe wsparcie oczyszczania organizmu. Preparat zawiera szereg składników znanych ze swoich właściwości: węgiel aktywny, ostropest plamisty czy mniszek lekarski.

Krople na trawienie Pure Detox Drops

Nie uwierzysz ile składników aktywnych mieści jedna mała kropla Pure Detox Drops. Znajdziesz w niej aż 9 roślinnych ekstraktów, na czele z ekstraktem z ostropestu plamistego.

Materiał przygotowany przez:

Małgorzata Nitka – psychodietetyk, trener żywienia  z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie holistycznego podejścia do zdrowia i urody, PHARMIDEA.

Leave a Reply