Strona główna » Zła dieta – co jeść przed i po treningu – wyjaśnia trener personalny

Zła dieta – co jeść przed i po treningu – wyjaśnia trener personalny

Trenujesz, jednak nie widzisz efektów swojej ciężkiej pracy? Jak każde wyzwanie – trening, wymaga odpowiedniego podejścia i systematyczności. Sprawdź czy sam nie sabotujesz swojego wysiłku złą dietą. Sprawdzone porady od trenera personalnego mogą okazać się prawdziwym kluczem do sukcesu.

Zanim przejdziesz do układania swojej idealnej diety, odpowiedz na kilka podstawowych pytań:
1. Jaki jest cel twoich treningów?
2. O jakiej porze dnia planujesz swoją aktywność?
3. Jak długo będzie trwał twój trening?
4. Jaki jest twój somatotyp budowy ciała?

Jeśli założymy, że osoba ma na celu spalenie tkanki tłuszczowej i trenuje rano przed pracą, np. 2-3 km biegu to ilość niezbędnej energii przed taką jednostką treningową nie jest duża. W przeciwnym wypadku nadmiar nie zostanie w pełni wykorzystany i odłoży się w tkance tłuszczowej. Zakładając, iż standardowym śniadaniem tej osoby była np. owsianka, może ona pozostać przy takim jadłospisie. Pamiętać jednak należy, aby porcja owsianki nie stała się bombą kaloryczną poprzez dodanie do niej zbędnych cukrów w postaci słodkich jogurtów lub zbyt dużej ilości owoców.

Dobrą alternatywą jest śniadanie białkowo – tłuszczowe na ok. 1 – 1,5 godziny przed aktywnością. Przykładem takiego śniadania jest np. jajecznica na boczku lub oleju kokosowym. Śniadanie bez węglowodanów sprawi, że podczas wysiłku energia będzie „zabierana” z naszej tzw. energii zapasowej czyli „tłuszczyku”.

W przypadku, gdy dana osoba rano wykonuje intensywny wysiłek trwający 1 – 1,5 godziny i również ma na celu redukcje masy ciała, powinna przed treningiem zjeść odpowiednią ilość węglowodanów złożonych i niewielką ilośc prostych. Taka kombinacja nie podniesie gwałtownie cukru we krwi, ale systematycznie będzie uwalniała kolejne pokłady energii przez cały okres treningu.

Bardzo dobrą propozycją są omlety np. z mąki ryżowej z dodatkiem płatków owsianych podane z owocami leśnymi z niewielką ilością masła orzechowego. Po zjedzeniu takiego posiłku może okazać się, iż złapie nas tzw. przysypianie, które jest naturalnym odruchem organizmu. Spowodowane jest to wyrzutem tryptofanu i wówczas powinniśmy wspomóc się aktywatorem układu współczulnego, czyli np. BCAA, tauryną, tyrozyną, kofeiną. Wygodnym rozwiązaniem jest np. wypicie saszetki Get Slim DayTime od Noble Health, który wyrówna poziom cukru i doda niezbędnej energii.

.
.

Zupełnie inaczej powinniśmy się odżywiać, gdy naszą aktywność planujemy na godziny wieczorne. Wówczas najlepszym rozwiązanem będzie zastosowanie tzw. carb backloading’u, czyli przełożenie przyjmowania węglowodanów z godzin porannych na wieczorne. Kolacja węglowodanowa polecana jest dla osób, które mają problem z wysypianiem się.

Po wysiłku istotne jest, aby uzupełnić straty poniesione podczas treningu. W pierwszej kolejności bezpośrednio po zakończeniu aktywności zaleca się zjedzenie cukrów prostych czyli np. owoc (dojrzały banan, maliny, truskawki, jagody), który szybko uzupełni straty glikogenu mięśniowego żużytego podczas treningu. Ilość to około 0,5-1 grama na kilogram beztłuszczowej masy ciała. Dobrym rozwiązaniem chwilę po treningu jest wypicie odżywki białkowej z wodą, aby organizm miał z czego czerpać aminokwasy przeciwdziałając procesom anaboliczntm, tj. zapobiegając rozpadowi mięśni, naprawiając szkody powstałe w mięśniach podczas treningu. Ilość to stosunek 2:1 dla węglowodanów ( czyli jeśli moja beztłuszczowa masa ciała to 60 kg to przyjmuję około 50 gram cukrów prostych i 25 gram białka). Następnie pierwszym „normalnym” posiłkiem około 1 godziny po treningu jest owsianka lub mięso z warzywami i ryżem.

Detox Max Vegan

Suplement z ekstraktem z korzenia mniszka lekarskiego wspomagającego detoksykację organizmu

Kup teraz

Najważniejsze jest aby być świadomym, że jeśli naszym celem treningowym jest redukcja masy ciała, tkanki tłuszczowej lub zbudowanie tkanki mięśniowej, ujędrnienie ciała, to najważniejszym czynnikiem będzie odpowiednio zbilansowana dieta.

Produkty rekomendowane:

Trener personalny Emil Tyszko

media o nas