Zielona kawa – Top składnik wspomagający odchudzanie

Podjęłaś decyzję o odchudzaniu. Zaczynasz jeść regularnie zdrowe posiłki, wyrzekasz się cukru i soli, na treningach wylewasz siódme poty, a waga stoi w miejscu jak zaklęta? Albo jest jeszcze gorzej i przybyło Ci kilka nadprogramowych centymetrów. Pozbycie się zbędnych kilogramów nie jest łatwe, zwłaszcza na samym początku. To idealny moment na włączenie do diety sprawdzonego składnika – zielonej kawy.

Weź łyk teorii o zielonej kawie

Zielona kawa nie jest nowym, odkrytym przez naukowców w dzikiej tajdze egzotycznym gatunkiem. To nic innego, jak znana wszystkim tradycyjna kawa, która nie została poddana procesowi palenia. Dlatego jej ziarna są zielone, a nie czarne. Zielona kawa nie ma też charakterystycznego aromatu małej czarnej. Wysoka temperatura nie wniknęła do wnętrza ziaren i przez to część jej właściwości pozostała zachowana. Zawartość kofeiny w obu rodzajach ma porównywalny poziom.

Co w takim razie sprawiło, że zielona kawa szturmem wdarła się na pułki ze zdrową żywnością i suplementami diety dla kobiet? Wyniki badań wykazały podwyższoną w stosunku do czarnych ziaren zawartość kwasu chlorogenowego (CGA). Kwas ten jest przeciwutleniaczem powszechnie występującym w tkankach roślinnych.

Właściwości kwasu chlorogenowego

Naukowcy zainteresowali się nim głównie ze względu na potwierdzoną przez wiele testów skuteczność działania w odchudzaniu i obniżone ryzyko efektu jo-jo. Analizowano m. in. obniżenie poziomu przyswajania glukozy do przewodu pokarmowego.

Kwas chlorogenowy wpływa na:

  • Zmniejszenie zawartości tłuszczu w organizmie. Obniża wchłanianie węglowodorów w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu organizm może wykorzystać nagromadzone wcześniej zapasy tkanki tłuszczowej.
  • Poprawę metabolizmu. Dzięki temu wspiera walkę z cellulitem.
  • Neutralizację szkodliwego działania wolnych rodników.
  • Przyspieszenie usunięcia toksyn z organizmu.
  • Wspiera regulację ciśnienia i poziom cukru we krwi.

W filiżance czy w tabletkach?

W sklepach można kupić zieloną kawę oraz tabletki odchudzające, które zawierają ekstrakt z jej ziaren. Kawa do picia najczęściej sprzedawana jest w zmielonej formie, przeznaczonej bezpośrednio do zalania i zaparzenia. Uznaje się ją za dużo zdrowszą odmianę pobudzających napojów. Reguła mówiąca o tym, że jeśli coś jest zdrowe, rzadko kiedy zachwyca podniebienie, niestety sprawdza się w tym przypadku. Koneserom tradycyjnej kawy może nie spodobać się jej kwaskowaty i cierpki smak.

W suplementach diety z zieloną kawą wykorzystuje się podwójny system odchudzania. Po pierwsze tabletki pobudzają metabolizm, który wpływa na utratę tkanki tłuszczowej, a po drugie zapobiegają nadmiernemu wchłanianiu tłuszczu. Do suplementów z zieloną kawą najczęściej dodawane są też inne składniki, np. zielona herbata, synefryna, zestawy witamin i minerałów. Skoncentrowane działanie ekstraktu wpływa dużo efektywniej na zdolność spalania tłuszczu.

Leave a Reply