Strona główna » Wypadanie włosów – przyczyny, objawy. Jak powstrzymać́ ten przykry problem?
wypadanie włosów

Wypadanie włosów – przyczyny, objawy. Jak powstrzymać́ ten przykry problem?

Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. Począwszy od złej diety, a skończywszy na problemach hormonalnych i genetyce. Kiedy zauważasz u siebie zmniejszenie gęstości włosów na głowie, osłabienie kosmyków albo ich łamliwość, naturalne, że się niepokoisz. W końcu problem z nadmierną utratą włosów to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim oznaka poważnych zmian zachodzących w organizmie. Jak sobie więc poradzić z wypadającymi włosami? Gdzie szukać pomocy i jakich preparatów używać? Sprawdź!

Cykl życia włosa a wypadanie włosów

Włosy przechodzą przez cykl życia, który składa się z trzech faz: anagenu, katagenu i telogenu. Faza anagenu, znana również jako faza wzrostu, trwa od dwóch do sześciu lat, w zależności od genetyki osoby. W tym czasie włosy rosną około 1 cm na miesiąc. Faza katagenu, znana jako faza przejściowa, trwa zwykle od kilku dni do dwóch tygodni. W tej fazie włosy przestają rosnąć i zaczynają się kurczyć. Faza telogenu, znana jako faza spoczynku, trwa około trzech miesięcy. Włosy w tej fazie są odłączane od mieszka włosowego i są gotowe do wypadnięcia. A musisz wiedzieć, że mieszek włosowy to prawdziwe „centrum dowodzenia” wzrostem włosów. To w nim bowiem różnicują się komórki włosa i to on jest odpowiedzialny za kondycję włosów.

Po zakończeniu fazy telogenu następuje nowy cykl anagenu, a nowy włos zaczyna rosnąć z tego samego mieszka włosowego. W ciągu życia jednego włosa może wystąpić około 25-30 cykli. Wypadanie włosów wiąże się z fazami cyklu, ale musisz wiedzieć, że nie wszystkie kosmyki w jednym czasie znajdują się w jednej fazie cyklu. A to oznacza, że ​​wypadanie kilku włosów dziennie jest całkowicie normalne i nie powinno budzić zaniepokojenia. Nadmierne wypadanie włosów pojawia się, gdy tracisz więcej niż 100 kosmyków w ciągu doby.

Przyczyny wypadania włosów

Wzmożone wypadanie włosów, a nawet przerzedzenie włosów ma wiele przyczyn. Może być spowodowane zaniedbaniami skóry głowy, które z kolei mogą doprowadzić do zaburzeń mieszków włosowych. Ale wypadanie włosów spowodowane jest głównie przez:

  • Choroby skóry głowy: łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, grzybica i trądzik czy łysienie plackowate.
  • Zaburzenia hormonalne, takie jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników (PCOS) i menopauza.
  • Niedobór składników odżywczych, na przykład żelaza, witaminy B12, biotyny, cynku lub selenu.
  • Stres, który może powodować zaburzenia hormonalne i osłabienie organizmu.
  • Niektóre leki: chemioterapia, leki przeciwpadaczkowe, wybrane leki na choroby serca i nadciśnienie.
  • Podłoże genetyczne – łysienie androgenowe, czyli łysienie genetyczne, jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn i kobiet.
  • Złe nawyki kosmetyczne, między innymi zbyt częste farbowanie, prostowanie, trwała ondulacja, zbyt częste mycie lub stosowanie silnych kosmetyków do stylizacji.
  • Niezdrowy tryb życia – szczególnie brak aktywności fizycznej, palenie, nadużywanie alkoholu i niezdrowa dieta.

Musisz jeszcze wiedzieć, że wypadaniu włosów często towarzyszy łupież. Dzieje się tak dlatego, że pojawiające się płatki łupieżu zatykają pory, które na skutek nadmiaru sebum i stanu zapalnego osłabiają kosmyki i powodują wypadanie włosów. Przyczyny czasem ciężko jednoznacznie określić. Warto jednak przyjrzeć się pielęgnacji, nawykom żywieniowym oraz własnemu zdrowiu, by powstrzymać wypadanie włosów.

Niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy

Już wiesz, że przyczyn wypadania włosów jest wiele. Najczęściej jednak niewłaściwa pielęgnacja włosów i skalpu zmniejsza naturalną gęstość włosów. Stopniowe przerzedzanie może być efektem zbyt częstego mycia skóry głowy, które prowadzi do osłabienia mieszków włosowych i w konsekwencji wypadania włosów. Może być też efektem przegrzania skóry głowy — związanego zarówno ze stosowaniem prostownicy i lokówki, jak i używaniem gorącej wody do mycia włosów. Oba zabiegi mogą bowiem prowadzić do przesuszenia skalpu, co z kolei wywołuje osłabienie włosów.

Włosy nadmiernie wypadają również na skutek stosowania silnych kosmetyków do stylizacji. Niektóre z nich mogą zawierać bowiem szkodliwe składniki — konserwanty, detergenty, sztuczne barwniki — które wywołują podrażnienia, powodują choroby owłosionej skóry głowy i osłabiają mieszki włosowe.

Hormonalne wypadanie włosów

Czasami mimo prawidłowej pielęgnacji włosów zdarza się, że kosmyki wciąż wypadają. Wówczas bardzo często podłoże tego problemu to po prostu zaburzenia hormonalne. Wypadanie włosów związane z hormonami jest najczęściej związane z androgenami, czyli hormonami płciowymi męskimi.

U mężczyzn hormonalne wypadanie włosów jest znane jako łysienie typu męskiego — nazywane też łysieniem androgenowym — a u kobiet jako łysienie typu żeńskiego. Hormonalne wypadanie włosów u kobiet często występuje w okresie menopauzy, gdy poziom estrogenów w organizmie spada. Znaczną utratę włosów odczuwają kobiety po porodzie, a także przechodzące menopauzę, co również wiąże się z zaburzeniami hormonów. Odwrotnie dzieje się, gdy jesteś w ciąży. Wówczas włosy stają się mocniejsze, bardziej błyszczące i właściwie przez wiele miesięcy w ogóle nie wypadają. Niestety w okresie połogu zmiany hormonalne zachodzące w Twoim ciele spowodują, że wszystkie kosmyki, które w czasie ciąży powinny zakończyć ostatnią fazę swojego życia, osłabną i będą nadmiernie wypadać.

Hair Care Panda BamBoss Mask

Silnie odżywcza maska do włosów z bambusem i mieszanką olejów

Kup teraz

Leczenie hormonalnego wypadania włosów może obejmować stosowanie leków hormonalnych, blokujących działanie hormonów, które powodują wypadanie włosów. Dobrym rozwiązaniem może być również konsultacja z lekarzem endokrynologiem lub dermatologiem. Pomogą oni dobrać odpowiednie leczenie w zależności od przyczyny problemu.

Choroby nasilające wypadanie włosów

Nadmierna utrata włosów może być spowodowana szeregiem chorób. Nie zawsze schorzenia związane są ze skórą głowy. Często za wypadanie włosów odpowiedzialne są choroby autoimmunologiczne, np. choroby tarczycy, insulinooporność, łuszczyca, celiakia, choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty oraz liszaj płaski.

Problem wypadania włosów może wystąpić również jako następstwo chorób przewlekłych, np. cukrzycy, niewydolności nerek czy chorób wątroby. Mogą być też skutkiem chorób zakaźnych takich, jak zapalenie płuc czy odra oraz chorób nowotworowych.

Dieta też ma wpływ wypadanie włosów

Za wypadanie włosów oraz ich łamliwości odpowiedzialna jest również dieta. Niedobór pewnych składników odżywczych — białek, witamin i minerałów — może prowadzić do osłabienia mieszków włosowych, problemów skalpu i w konsekwencji będzie skutkować nadmiernym wypadaniem kosmyków.

W Twojej codziennej diecie powinny znaleźć się w szczególności składniki odżywcze wzmacniające włosy od wewnątrz. Są to:

  • Białko — włosy zbudowane są z białka, więc jego niedobór może prowadzić do osłabienia i łamliwości włosów. Staraj się więc codziennie włączyć do diety porcję dobrego białka – ryby, chude mięso, strączki, nabiał.
  • Witamina C — pomaga w produkcji kolagenu, który jest ważny dla elastyczności i siły włosów. Poza tym chroni kosmyki przed działaniem wolnych rodników przyspieszających starzenie się wszystkich komórek w organizmie. Znajdziesz ją w owocach cytrusowych, czarnej porzeczce, aronii, natce pietruszki, brokułach, szpinaku i wielu innych warzywach.
  • Żelazo – jego niedobór może prowadzić do anemii, która może powodować wypadanie włosów. Znajdziesz je w czerwonej soczewicy, soi, szpinaku, nasionach lnu, pistacjach i przede wszystkim w czerwonym mięsie.  
  • Witamina E — pomaga w ochronie włosów przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Wzmacnia je i uelastycznia. Dodawaj do potraw oliwę z oliwek, kiełki i zarodki nasion zbóż.
  • Cynk — jest niezbędny do produkcji keratyny, która jest podstawowym budulcem włosów. Cynk znajdziesz w mięsie, serach żółtych, kaszy gryczanej, jajkach, ryżu, pestkach i nasionach.

Sezonowe wypadanie włosów

Proces wypadania włosów jest normalny. Nowy włos, który wyrośnie w fazie anagenu po maksymalnie 6 latach wejdzie w fazę telogenu, a więc do fazy spoczynku, która trwa od 2 do 4 miesięcy. Po tym czasie martwa cebulka wysunie się nad pochewkę mieszka, a włos zostanie wypchnięty przez nowy, który od tej pory będzie wzrastał przez kolejnych 3 do 6 lat.

Jednak nawet mocne włosy wypadają sezonowo. Co to znaczy? Sezonowe wypadanie włosów jest związane z cyklem życia włosa. Powszechnie panuje przekonanie, że kosmyki częściej wypadają jesienią i wiosną. A tak naprawdę to nadmierne gubienie włosów spowodowane jest zmianami w cyklu życia włosa, a także zmianami hormonalnymi i wpływem warunków pogodowych.

Jesienią, gdy dni są krótsze i temperatura spada, organizm może przestawić się na tryb oszczędzania energii, co może wpłynąć na cykl życia włosa i spowodować ich wypadanie. Wiosną natomiast organizm może szybciej pozbywać się włosów, które nie są już potrzebne do izolacji przed zimnem.

Masażer do głowy

Relaksujący masażer do skóry głowy ze stalowymi końcówkami, stymulujący mieszki włosowe

Kup teraz

Ponadto zimą i jesienią może wystąpić niedobór witaminy D, która jest wytwarzana przez organizm pod wpływem słońca. Niedobór tej witaminy może wpłynąć na jakość włosów i spowodować ich wypadanie.

Aby zmniejszyć wypadanie włosów związane ze mianami pory roku, warto zadbać o odpowiednią dietę, która dostarczy organizmowi odpowiednich składników odżywczych, takich jak białka, witaminy i minerały. Warto również stosować łagodne kosmetyki do mycia i stylizacji włosów, chronić włosy przed działaniem szkodliwych czynników — suszenie suszarką czy stylizacja prostownicą, promieniowaniem UV — a także regularnie masować skórę głowy, co pobudzi krążenie krwi i przyspieszy regenerację włosów. Jeśli wypadanie włosów jest silne i nie ustępuje, warto skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem.

Co zrobić, gdy wypadają włosy? Sposoby na zahamowanie utraty włosów

Na szczęście z wypadaniem włosów można sobie skutecznie poradzić, a nawet spowodować odrost włosów, zagęścić je i poprawić ich kondycję. Ważne byś wdrożyła kilka zmian do swoich nawyków pielęgnacyjnych i żywieniowych. Wykorzystuj zioła do płukania włosów, rób regularnie masaż skóry głowy, nakładaj maseczki na osłabione włosy, stosuj odpowiednią ochronę włosów przed promieniowaniem UV, świadomie dobieraj kosmetyki, a w razie potrzeby udaj się po poradę do dermatologa lub trychologa.

Zapobieganie wypadaniu włosów — zabiegi na skórę głowy i włosy

W leczeniu nadmiernej utraty włosów najlepiej sprawdzą się regularne zabiegi, takie jak masaż skóry głowy, mezoterapia czy laseroterapia. Regularny masaż pobudza krążenie krwi i pomaga dostarczyć składniki odżywcze z kosmetyków do mieszków włosowych, co może przyczynić się do szybszego wzrostu włosów i zapobiegania ich wypadaniu. Mezoterapia z kolei to zabieg, który polega na podaniu do skalpu (za pomocą małych igiełek) preparatów witaminowych, które mają pobudzić wzrost włosów. Natomiast laseroterapia polega na naświetlaniu skóry głowy laserem, co stymuluje wzrost włosów i poprawia ich kondycję.

Warto też pamiętać o domowych zabiegach regeneracyjnych — maseczkach, odżywkach, olejkach i wcierkach, które świetnie odżywiają skórę głowy i kosmyki. Stosuj je regularnie, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Możesz też sięgnąć po zioła na wypadanie włosów. Możesz nimi smarować skórę głowy, pić je lub suplementować. Świetnie sprawdzą się: skrzyp polny, pokrzywa, dziurawiec zwyczajny, korzeń łopianu, brzoza, chmiel, nasturcja, tatarak zwyczajny.

Hair Care Panda

Żelki zawierające 5000% RWS biotyny – witaminy na włosy w porcji!

Kup teraz

W ostateczności możesz zdecydować się na przeszczep włosów. Jest to jednak zabieg polecany głównie w przypadku androgenowego łysienia, które osłabia mieszki włosowe na tyle, że właściwie ich funkcje zanikają i skóra głowy traci zdolność do wytwarzania nowych kosmyków.

Witaminy i mikroelementy w formie suplementów

Na przyspieszenie porostu włosów świetne będą też wszelkiego rodzaju suplementy zawierające witaminy, minerały oraz ekstrakty ziołowe. Regularne ich uzupełnianie wzmocni mieszki włosowe, łodygi włosów, a co za tym idzie, będzie zapobiegało utracie włosów. Ważne jest jednak, byś wybierała takie produkty mądrze. W aptekach, drogeriach i sklepach internetowych dostaniesz różne preparaty na wypadanie włosów.

Zwykle są to kapsułki czy tabletki. Ale coraz częściej możesz też kupić pyszne, owocowe żelki z biotyną i keratyną, które wspierają kondycję włosów. Warto suplementować także produkty z naturalnymi ekstraktami roślinnymi — ze skrzypem polnym, dziurawcem, pokrzywą, czy chmielem — połączonymi z cynkiem, który świetnie działa na włosy. Pamiętaj jednak, że te produkty mogą wspomóc kondycję wypadających włosów, ale bez odpowiedniej pielęgnacji i diety, nie pozbędziesz się problemu.

Kosmetyki na wypadanie włosów

Masaże głowy będą skuteczniej działały na utratę włosów, jeśli połączysz je z odpowiednimi kosmetykami. Wybierz wcierki do włosów bogate w składniki aktywne, takie jak witaminy, minerały i ekstrakty roślinne. Najlepiej sprawdzą się kosmetyki na bazie oleju rycynowego, który nawilża i odżywia skórę głowy, a także na bazie ekstraktu z pokrzywy. Ten zawiera ważne dla wzrostu włosów witaminy, które zapobiegają ich łamliwości, rozdwajaniu się, a także powstawaniu łupieżu na skórze głowy.

Na co dzień sięgaj też po delikatnie oczyszczające szampony, które nie będą podrażniały skóry głowy czy potęgowały problemu z nadmiarem wydzielania sebum. Pamiętaj też o odżywkach i maskach do skalpu. Świetnie sprawdzą się kosmetyki z biotyną. Wzmacnia ona włosy, zapobiega wypadaniu i uelastycznia. Dla wypadających kosmyków dedykowane są też kosmetyki z kofeiną, która pobudza krążenie krwi w skórze i powoduje przyspieszony porost włosów, czy z keratyną — białkiem będącym podstawowym budulcem włosa.  

Domowe sposoby na wypadające włosy

Skuteczne leczenie nadmiernego wypadania włosów można wspomóc domowymi sposobami. Co wybrać? Najlepszym zabiegiem będzie olejowanie włosów. Wybieraj olej kokosowy, arganowy lub jojoba. Możesz też wybrać masło shea. Przed nałożeniem go na włosy, rozgrzej w dłoniach lub w kąpieli wodnej. Wówczas będzie łatwiej rozprowadzić kosmetyk na skórze głowy. Masło możesz stosować też jako maskę na całej długości włosów. Wówczas najlepiej nałożyć je na kosmyki na całą noc, a rano zmyć za pomocą odżywki do włosów i dokładnie spłukać letnią wodą.

Stosuj także ziołowe płukanki z rumianku, pokrzywy czy szałwii. Przygotowuj je na świeżo i stosuj po każdym myciu głowy. Płukanki powinny być stosowane w ostatniej fazie mycia włosów. Napar przygotujesz, zalewając łyżkę ziół — skrzypu polnego, pokrzywy czy dziegcia — wrzącą wodą i pozostawiając je pod przykryciem na około 10 minut. Nie ma potrzeby gotować mieszanki.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, że problem wypadających nadmiernie włosów może pojawić się na skutek zaburzeń hormonalnych, problemów skóry głowy czy niewłaściwej pielęgnacji. Wiesz też, jak samodzielnie możesz sobie z tym poradzić. Pamiętaj jednak, że za każdym razem, gdy pojawiają się wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem, dermatologiem lub chociaż z trychologiem.

media o nas