Strona główna » Wypadanie włosów a tarczyca

Wypadanie włosów a tarczyca

Tarczyca to niewielki narząd wydzielania wewnętrznego, zlokalizowany w okolicy szyi. Potrzebny jest człowiekowi do wytwarzania niezwykle ważnych hormonów: tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) i reverse trójjodotyroniny (rT3). Synteza tych związków jest zależna od podaży jodu dostarczonego z pokarmem i powietrzem oddechowym. Hormony tarczycy spełniają wiele ważnych dla naszego zdrowia funkcji. Przede wszystkim zwiększają produkcję ciepła i zużycie tlenu, regulują metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów. Są ważne także dla układu nerwowego i prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej. Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy powoduje zespół charakterystycznych objawów, w tym również ze strony skóry, włosów i paznokci.

Jeśli zgłaszasz się z problemem nadmiernego wypadania włosów lub łysienia do lekarza, z pewnością pierwsze jego zalecenie będzie dotyczyło oznaczenia poziomu hormonów. W regulacji aktywności mieszkowej (czyli wzrostu włosa) naczelną rolę spełniają hormony płciowe i tarczycy. Wpływają one bezpośrednio na włosy poprzez specjalne receptory, które pobudzone przez właściwy hormon wywołują konkretną reakcję. Receptory dla hormonów tarczycy są zlokalizowane w newralgicznych dla włosa miejscach tj. na fibroblastach i keratynocytach mieszka włosowego, a więc odpowiadają za tempo jego wzrostu oraz jakość wytworzonego włosa. Jednak hormony tarczycy wpływają również pośrednio na włosy poprzez regulację metabolizmu i podaży tlenu. W wyniku tych nieprawidłowości do mieszka włosowego dociera mniej substancji odżywczych. Dlatego też jeżeli tarczyca działa w sposób nieprawidłowy niemal w 100% można się spodziewać, że kondycja naszych włosów bardzo się osłabi.

Niedoczynność tarczycy

Szacuje się, że w populacji ogólnej niecałe 5% choruje na niedoczynność tarczycy. Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych i prawie 5 razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Niedoczynność tarczycy nazywana jest także hipotyreozą, ponieważ spowodowana jest niedoborem lub brakiem tyroksyny, a także niekiedy osłabioną reaktywności tkanek na hormony tarczycy. Obserwuje się w przebiegu tej choroby zmiany w obrębie skóry, paznokci i włosów. W przypadku skóry ulega ona znacznemu przesuszeniu, stając się stopniowo bardzo szorstką. Nadmiernej suchości towarzyszy nieestetyczny żółtoszary kolor cery. Częste są również obrzęki w obrębie twarzy. Paznokcie są charakterystycznie pogrubiałe i kruche. Włosy natomiast są suche, łamliwe i nadmiernie wypadają. Gdyby przyjrzeć się temu problemowi bliżej okazuje się, że w niedoczynności tarczycy dochodzi do skrócenia etapu telogenu w fazie wzrostu włosa. Warto podkreślić, iż większość (ponad 80%) włosów jakie mamy na głowie znajduje się właśnie w tej fazie. W związku z tym, jeżeli dojdzie do skrócenia fazy telogenu obserwuje się nagłą i wzmożoną utratę włosów. W trychologii łysienie tego typu określa się mianem łysienia telogenowego.

Najczęściej telogenowe wypadanie włosów spowodowane zaburzeniami hormonalnymi ujawnia się w okresie 2-3 miesięcy po zadziałaniu tzw. czynnika wywołującego, czyli w tym wypadku niedoboru lub braku tyroksyny.

Nadczynność tarczycy

W stosunku do niedoczynności, nadczynność tarczycy występuje zdecydowanie rzadziej. Charakterystycznymi objawami tego zaburzenia jest m.in. ciepła, wilgotna, aksamitna skóra, a także skłonność do przebarwień. Paznokcie są nadmiernie łamliwe. Włosy, w odróżnieniu do niedoczynności, są jedwabiste, ale cienkie i stosunkowo krótkie. Wszystkim tym zmianom może towarzyszyć świąd. W nadczynności tarczycy również obserwuje się łysienie telegenowe. Charakterystyczne jest także tzw. łysienie dyfuzyjne, czyli objawiające się nadmierną i rozproszoną utratą włosów w obrębie skóry głowy, spowodowane zwiększona ciepłotą ciała uszkadzającą mieszki włosowe.

Najważniejsze w zatrzymaniu wypadania włosów w związku z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy jest jak najszybsza diagnoza i leczenie farmakologiczne, dzięki któremu poziom hormonów tarczycy wróci do normy. Żadna kuracja na skórę głowy i włosy, bez podjęcia odpowiedniego leczenia farmakologicznego, nie jest w stanie powstrzymać tego typu łysienia!

Po unormowaniu hormonów tarczycy włosy stopniowo zaczną się odradzać i wówczas szczególną rolę zacznie odgrywać pielęgnacja kosmetyczna, suplementacja i zbilansowana dieta. Warto podjąć ten wysiłek, ponieważ znacznie przyspieszy to odrost i wzrost włosa, a Ty będziesz mogła cieszyć się ponownie bujną czupryną.
Problemy z łysieniem mogą być wywołane również przez niektóre czynniki z naszego życia codziennego. W bardzo stresującym czasie, organizm może reagować nadmierną utratą włosów i ogromnym błędem jest zlekceważenie tego czynnika.

Szczególnie ważne dla odbudowy włosów są przede wszystkim pierwiastki takie jak: żelazo, cynk, krzem i magnez, wielonienasycone kwasy tłuszczowe (świetnym ich źródłem są oleje roślinne), aminokwasy (np. pochodzące z kolagenu morskiego), a także witaminy – a spośród nich najważniejsza jest biotyna. Jest to wyjątkowo cenna witamina dla włosów, ponieważ zasila ona macierz włosa w siarkę, która jest podstawą do stworzenia silnego włosa. Zastanawiając się nad wyborem kosmetyku, suplementu czy też diety, pamiętaj że te właśnie składniki są na liście obowiązkowych dla zdrowych i pięknych włosów.

Autorki:
mgr M.Chrzanowska, mgr V.Tomaszewicz

Sprawdź nasze produkty na włosy:

Kolagen rybi Class A Collagen

Kapsułki z kolagenem rybim

Kup teraz
facebook_nh_600_600_badania_wlosy-(1)

media o nas