Wpływ wapnia na skórę i jej wygląd

Wapń w organizmie odgrywa bardzo ważną rolę. Przede wszystkim z uwagi na wpływ na budowę kości i zębów. Odpowiednia ilość wapnia niezbędna jest również do prawidłowego funkcjonowania mięśni i skóry.

Wapń jest ważny na każdym etapie naszego życia. Skutkiem jego niedoboru w okresie dzieciństwa jest krzywica i niedostateczny wzrost ciała. W wieku dorosłym brak wapnia może powodować zniekształcenia i kruchość kości, uszkodzenia zębów, zaburzenia pracy serca, mięśni i układu nerwowego. Długotrwały niedobór doprowadza organizm do stanu choroby lub niepełnej funkcjonalności narządów.

Wapń jest konieczny w diecie aby nasze kości były twarde i odporne na złamania. Codziennie wydalamy z organizmu ok. 1100 mg wapnia. Wapń dostarczamy do naszego organizmu przede wszystkich z pożywienia: mleka, sera żółtego, ryb, jaj. Oprócz produktów pochodzenia zwierzęcego wapń zawierają również produkty roślinne: pieczywo, mąki, niektóre owoce, soja, fasola, kakao.
U kobiet głównym powodem niskiego poziomu wapnia jest brak zbilansowanej diety bogatej w produkty mleczne oraz przebyte ciąże. W miarę możliwości warto zadbać o uzupełnienie diety o brakujące składniki i suplementację.

Niski poziom wapnia powoduje zaburzenia krzepliwości krwi. Łatwiej tworzą się siniaki nawet przy niewielkim urazie czy ucisku. Przewlekły niedobór wapnia może objawić się łamliwością paznokci i włosów, przebarwieniami skóry i owrzodzeniami. Ilość wapnia w organizmie wpływa na szybkość regeneracji skory, czyli wolniejsze gojenie ran. Jony wapnia w organizmie wspomagają leczenie uczuleń i stanów zapalnych. Wapń jako składnik diety jest bardzo istotny dla alergików. Łagodzi alergie skórne i pokarmowe.

Niedobory wapnia szczególnie zagrażają matkom karmiącym i kobietom w ciąży. Przekazują one dziecku do 300mg wapnia dziennie, bez względu na jego poziom w organizmie. Co oznacza ze może go zabraknąć matce. Objawy niedoboru wapnia u kobiet w ciąży, to przede wszystkim próchnica, problemy z zębami.

wapno na skórę

Długotrwały niedobór ma wpływ na paznokcie i włosy, oraz może doprowadzić do depresji, stanów lekowych, a u młodych ludzi i dzieci niedorozwoju umysłowego. Kolejnym skutkiem niedoboru wapnia może być tężyczka. Jest to choroba polegająca na nadmiernym skurczu mięśni. Główne objawy niedoboru: zmęczenie i osłabienie mięśni, skurcze mięśni, bóle w stawach, kruchość kości i podatność na złamania, częste próchnice, osteoporoza, krwotoki z nosa, zaburzenia snu,

Wapno ma również właściwości lecznicze. Bardzo dobrze się sprawdza w przypadku alergii. Choroby alergiczne skóry często trudno jest właściwie zdiagnozować z powodu mało specyficznych objawów. Nie każda zmiana skórna oznacza alergię. Najczęstsze objawy alergii skórnej to: świąd, wysypka, zaczerwienie rumień, pęcherzyki, bąble, grudki obrzękowe. Następstwem mogą być przebarwienia, które psują nam wygląd. Alergia skórna jest schorzeniem przykrym i kłopotliwym w leczeniu. Jednym z najczęściej występujących objawów są wypryski na skórze. Maja postać zaczerwienionych grudek, które pojawiają się na skórze, otwierają się i sączą. Dodatkowymi dolegliwościami, które mogą się pojawić jest również swędzenie i pieczenie. Skóra staje się szorstka i łuszcząca, co powoduje nieprzyjemne pęknięcia.

Wysypki alergiczne mogą być wywołane przez pokarm, leki lub kosmetyki. Najczęściej występującą wysypką jest pokrzywka. Występuje miejscowo spowodowana przez bezpośredni kontakt alergenu. Jeśli znajduje się na ciele to znaczy ze alergen dostał się do krwioobiegu. Profilaktyką alergii jest uzupełnianie poziomu wapnia w organizmie, oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków i proszków do prania.

Pamiętajmy:

  • Wapń to główny budulec układu kostnego.
  • Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi około 1000mg.
  • Niedobór wapnia wpływa na wiele obszarów naszego życia, od zmian stanu skóry i włosów do stanów depresyjnych
  • Dbajmy o odpowiedni poziom wapnia – aby pokryć te normy należy dziennie spożyć 2 szklanki mleka lub 2 plasterki sera żółtego. Jeśli nie jest to możliwe rozważmy suplementacje
Edyta Kluś


Edyta Kluś
Mgr kosmetologii,
Licencjonowany specjalista w zakresie podologii i trychologii

Polecane produkty:

Misie na zdrową skórę

Witaminy na skórę Misie na zdrową skórę. Nasze misie to 11 składników aktywnych, a do tego przyjemne i łatwe stosowanie.

Kolagen rybi Class A Collagen

Kolagen rybi Class A Collagen

Class A Collagen to szczególny suplement diety, który został skomponowany z takich składników, jak kolagen z ryb, cynk, selen czy proantocyjanidyny z pestek winogron.

Krem na dzień Class A Collagen

Krem na dzień Class A Collagen

Delikatna konsystencja zapewnia skórze intensywną ochronę. Krem przyczynia się do poprawy napięcia, a jednocześnie wygładza cerę