Strona główna » Wcierki do włosów – stosowanie, działanie i efekty. Zobacz, jak używać wcierki do włosów!
wcierki do włosów

Wcierki do włosów – stosowanie, działanie i efekty. Zobacz, jak używać wcierki do włosów!

Wcierki do włosów mają wspomóc kondycję skóry głowy i włosów poprzez stymulację krążenia krwi oraz dostarczenie składników odżywczych do cebulek włosowych. Wcierki do włosów mogą również działać przeciwłupieżowo, antyseptycznie, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Aby były skuteczne, muszą być dopasowane do problemów Twoich włosów i skóry głowy. Jak zatem wybrać właściwy kosmetyk i przede wszystkim, jak używać wcierki do włosów? Podpowiadamy!

Wcierka do włosów – co to takiego?

Wcierki do włosów stosuje się na skórę głowy. Ma postać płynu i zawiera zwykle wyciągi z ziół, roślin, owoców, a nawet warzyw oraz substancje, w której ekstrakty te są rozpuszczone. Mogą to być na przykład oleje roślinne. Wcierki do włosów należy rozprowadzać na skalpie, najlepiej u nasady kosmyków, wykonując przy tym delikatny masaż skóry głowy.

Regularne stosowanie wcierki odżywia i wzmacnia cebulki włosów, poprawia gęstość kosmyków i pomaga pozbyć się typowych problemów skóry głowy. Wcierki mają wiele zadań do wykonania:

  • przyspieszają porost włosów,
  • poprawiają ukrwienie skóry głowy,
  • pomagają zahamować nadmierne wypadanie włosów,
  • regulują produkcję sebum, zapobiegając przetłuszczaniu,
  • pomagają w walce z łupieżem,
  • wzmacniają cebulki włosów,
  • nawilżają skórę głowy i zapobiegają swędzeniu,
  • łagodzą podrażnienia i stany zapalne,
  • zapobiegają powstawaniu podskórnych krostek,
  • odbijają włosy u nasady, pozostawiając je świeże na dłużej.

Jak używać wcierki do włosów?

Sposobów stosowania wcierek do włosów jest wiele. Najlepiej przeczytać dokładnie etykietę kosmetyku jeszcze przed zakupem, by upewnić się, że to odpowiednie produkt. Możesz jednak stosować się do uniwersalnych wskazówek. To jest:

  1. Przygotuj skórę głowy i włosy do aplikacji wcierki. Możesz umyć włosy szamponem, aby usunąć z nich zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków do stylizacji. Jeśli masz suche włosy, możesz nałożyć na nie olejek do włosów przed nałożeniem wcierki.
  2. Teraz nałóż niewielką ilość wcierki na skórę głowy. Wcieraj preparat w skalp, wykonując delikatne ruchy okrężne. Nie nakładaj zbyt dużej ilości preparatu, aby nie obciążać włosów.
    • Nakładanie wcierki rozpocznij od zrobienia przedziałka. Aplikuj kosmetyk na skórę głowy, wcieraj opuszkami palców, a następnie rób kolejne przedziałki — co kilka centymetrów, nakładając kolejne dawki wcierki. Po rozprowadzeniu kosmetyku na całej powierzchni skalpu zrób masaż skóry głowy. Sprawi to, że składniki aktywne produktu lepiej przedostaną się w głąb skalpu.
  3. Pozostaw wcierkę na skórze głowy przez około 10-15 minut. Czas ten może się różnić w zależności od rodzaju wcierki, więc zwróć uwagę na instrukcję producenta.
  4. Wcierkę spłucz z włosów strumieniem letniej wody.
  5. Możesz teraz nałożyć odżywkę lub maskę do włosów, aby zwiększyć ich nawilżenie i poprawić kondycję.

Taki sposób aplikacji wcierki do włosów zapewni odżywienie cebulek włosów, szybszy porost włosów oraz tzw. baby hair, wyreguluje pracę gruczołów łojowych i wzmocnienie cebulek włosów oraz mieszków włosowych. Pamiętaj jednak, żeby wcierki stosować zawsze na skórze głowy, nigdy na kosmykach. Od prawidłowego sposobu nakładania kosmetyku zależne są efekty, jakie uzyskasz.

Jak często stosować wcierki do włosów?

To, jak często będziesz stosować wzmacniający kosmetyk, zależy od rodzaju wybranej wcierki, problemów skóry głowy i oczywiście tego, jak często myjesz włosy. Optymalnie powinno się je stosować chociaż 1-2 razy w tygodniu. Nie zaleca się również stosowania wcierek codziennie, ponieważ nadmierna stymulacja skóry może prowadzić do przesuszenia i podrażnienia. Szczególnie gdy masz wrażliwą skalp. Warto jednak stosować wcierkę regularnie. Dlaczego?

Hair Care Panda Bloom Bliss

Wcierka do włosów na porost oraz przeciwdziałająca wypadaniu

Kup teraz

Regularne stosowanie wcierek to najlepsza pielęgnacji skóry głowy. Poprawia krążenie krwi, co wpływa na odżywienie cebulek włosów. Dostarcza cennych składników odżywczych — witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skalpu. Przeciwdziała wypadaniu włosów, pobudzając jednocześnie ich wzrost. Działa przeciwłupieżowo, antyseptycznie, przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Stosowanie wcierki – przed myciem czy po? Na suche czy na mokre włosy?

Wcierki najlepiej aplikować po myciu włosów. Nie musisz ich suszyć, ale dobrze, by były one wilgotne, a nie ociekające wodą. Woda może rozrzedzić produkt, co osłabi działanie składników aktywnych. Możesz stosować wcierkę na podsuszone włosy. Najważniejsze jednak, by skóra głowy była dobrze oczyszczona. Nie należy nakładać wcierki przed myciem głowy, bo szampon zmyje ze skalpu cenne składniki odżywcze.

Wcierki możesz też stosować na suchą skórę głowy, nawet jeśli nie myjesz włosów. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają suche i zniszczone włosy. Warto też czasami zrobić przerwę od stosowania wcierek. Większość kosmetologów zaleca tygodniową przerwę co 3-4 tygodnie. Wówczas składniki aktywne kosmetyków będą miały więcej czasu, by wniknąć we włókno włosowe.

Najlepsze wcierki do skóry głowy

Na rynku dostępne są różne rodzaje wcierek: na wypadanie włosów, na łupież, do włosów przetłuszczających się, ze skłonnością do nadmiernego wypadania, suchych i zniszczonych itd. To, którą z nich wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb. Jeśli masz problem z wypadaniem włosów, najlepszy będzie kosmetyk z ekstraktem pokrzywy, czarnej rzepy czy skrzypu polnego. Jeśli zaś martwi Cię przetłuszczający się nadmiernie skalp, sięgnij po regulujące wcierki z wyciągiem z szyszek chmielu, mięty, pokrzywy czy antybakteryjnymi cynkiem i siarką. Uważaj jednak na wcierki z alkoholem.

Najważniejsze jednak, byś podczas zakupów zwróciła uwagę na skład produktów. Wcierki do włosów dzielą się na produkty na bazie alkoholu o dość silnym działaniu i produkty bez alkoholu dla wrażliwej skóry głowy. Wcierki alkoholowe w swoim składzie często mają ekstrakty z roślin, korzeni czy ziół, które mają działanie wzmacniającego. Alkohol przyspiesza ich przenikanie w głąb skóry głowy, a dodatkowo nie wzmaga przetłuszczania. Z kolei wcierki bez alkoholu nie powodują podrażnień, ale są łagodniejsze w działaniu. Możesz je z powodzeniem trzymać na głowie nawet przez wiele godzin bez obaw, że przesuszą skórę.

Hair Care Panda Silky Elixir

Nawilżając serum z jedwabiem do stylizacji włosów

Kup teraz

Zwróć także uwagę na konsystencję wcierki. Niektóre są bardzo lepkie i ciężko będzie je zmyć ze skóry. Najlepsze będą lekkie kosmetyki, które mają wodnistą konsystencję, na przykład na bazie wody brzozowej. Taki kosmetyk zapobiega wypadaniu włosów, regeneruje, wzmacnia i wygładza. Do tego nie obciąża i nie powoduje utraty objętości.

Domowe wcierki do włosów — dodaj swojej pielęgnacji kopa

Już wiesz, w jaki sposób działa wcierka oraz jak jej używać. A czy wiesz, że dobry kosmetyk możesz przygotować samodzielnie w domu? Na przykład z naturalnych ekstraktów roślinnych. Taką wcierkę również powinnaś stosować na wilgotne włosy. Jej dużą zaletą jest to, że nie zawiera żadnych dodatkowych detergentów, dzięki czemu możesz jej bezpiecznie używać po każdym myciu włosów. Jak zatem przygotować domową wcierkę?

Na przykład z mieszanki mięty, pokrzywy i skrzypu polnego. Po jednej łyżeczce każdego z ziół wsyp do wysokiego naczynia i zalej wrzątkiem. W szklance zaparz mieloną kawę — około 3 łyżeczek. Pokrój też cebulę, dodaj do niej odrobinę wody i poczekaj aż puści sok. Kiedy zioła się zaparzą, kawa schłodzi, przecedź wszystko przez sitko i wymieszaj z sokiem z cebuli. Płyn przelej do buteleczki z atomizerem i stosuj, według naszych wskazówek. Pamiętaj o masażu skóry głowy i dokładnym spłukaniu kosmetyku.

Aplikuj domową wcierkę regularnie, a niebawem wzmocnisz cebulki włosowe i mieszki włosowe, poprawisz kondycję skóry głowy i jej ukrwienie, przyspieszysz wzrost włosów i zauważysz pierwsze baby hair. Wcierka zapobiega przetłuszczaniu włosów i doskonale wspiera leczenie łupieżu.

Podsumowując, pamiętaj przede wszystkim, że stosowanie wcierki do włosów powinno być częścią kompleksowej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Włosy potrzebują regularnego mycia, odżywiania i ochrony przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak wysoka temperatura, promienie UV i zanieczyszczenia.

Maska do włosów – jak stosować?
Polerowanie włosów – co to jest?
Odżywka do włosów – jak wybrać?

media o nas