Strona główna » Top 5 polskich ziół
zioła

Top 5 polskich ziół

Jakie polskie zioła warto wprowadzić do swojej diety?

Medycyna coraz częściej korzysta z dobrodziejstw ziół leczniczych. To dzięki nim nasze babcie i dziadkowie cieszyli się wspaniałym zdrowiem. My również możemy i powinniśmy wykorzystywać ich dobroczynne właściwości.

1. Ostropest plamisty

Powszechnie znane działanie ostropestu to przede wszystkim odtrucie organizmu.

Ostropest plamisty – zastosowanie:
Wykorzystuje się go w przypadku uszkodzeń, stłuszczenia i marskości wątroby oraz zaburzeń pracy woreczka żółciowego. Ostropest plamisty stosuje się również do pielęgnacji skóry (olej z ostropestu świetnie regeneruje i nawilża). Z tego względu wchodzi on w skład kremów, szamponów do włosów i odżywek.

Ostropest – działanie niepożądane:
Nie stwierdzono toksyczności tej rośliny, jednak przeciwwskazaniem do jej stosowania jest niedrożność dróg żółciowych. Ostropestu plamistego nie zaleca się również podczas ciąży i karmienia piersią.

Ostropest – jak stosować?
Jak stosować ostropest? Występuje on w wielu postaciach: całych lub zmielonych ziaren, w tabletkach oraz jako składnik gotowych mieszanek. Właściwości ostropestu w nasionach zostaną wykorzystane najlepiej, jeśli będziemy przyjmowali ok. 2-3 łyżeczek na dobę. Zmielony ostropest najlepiej przyjmować w kapsułkach, aby nie podrażniał podniebienia.

2. Pokrzywa zwyczajna

Właściwości pokrzywy są naprawdę imponujące: oczyszcza organizm z toksyn i kwasu moczowego, wzmacnia układ odpornościowy, wykazuje działanie przeciwalergiczne, dostarcza dużo żelaza i wspomaga trawienie.

Pokrzywa – zastosowanie:
Właściwości lecznicze pokrzywy mogą być wykorzystywane do oczyszczania zatok, a także w celu zapobiegania anemii. Może również wspomóc profilaktykę chorób prostaty oraz zapaleń dróg moczowych. Poprzez obniżanie poziomu cukru we krwi może zaś wspomagać diety odchudzające.

Pokrzywa na włosy:
Możemy również dbać o urodę, nakładając sok z pokrzywy na włosy oraz skórę głowy. Uważa się, że taka kuracja przyspiesza porost włosów, a także zwalcza łupież.

Pokrzywa – działanie zależne od formy:
Herbata z pokrzywy to napar z 2-3 łyżek suszu zalanych szklanką wrzątku. Po przecedzeniu pijemy ją 2-3 razy dziennie między posiłkami. Napój ten wykazuje działanie oczyszczające i moczopędne.

Sok z pokrzywy:
Właściwości antybakteryjne tego płynu możemy wykorzystać do płukania gardła oraz jamy ustnej, a także do przemywania skóry w schorzeniach takich jak trądzik czy ropnie.
Sproszkowane ziele pokrzywy najlepiej przyjmować w formie kapsułki w celu uzyskania najlepszych efektów, rekomendowane jest stosowanie przynajmniej przez 3 tygodnie codziennie.

3. Mniszek lekarski

W medycynie wykorzystuje się korzeń mniszka lekarskiego oraz jego liście. Działają one przeczyszczająco i moczopędnie. Łagodzą schorzenia wątroby i woreczka żółciowego, a także zaburzenia trawienia.

Mniszek lekarski – zastosowanie:
Ze względu na działanie moczopędne liście mniszka używane są w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi poprzez redukowanie płynów w organizmie. Mniszek pomaga na wiele problemów zdrowotnych, między innymi na zatwardzenia, problemy skórne (trądzik, łuszczyca) i problemy reumatyczne (skaza moczanowa, zapalenie kości i stawów).

Mniszek lekarski – przepisy:

Mniszek lekarski – syrop

Składniki:
– 400- 450 kwiatów mniszka lekarskiego (rozwiniętych),
– 1-2 cytryny,
– 1 litr wody,
– 1 kilogram cukru
Syrop z mniszka lekarskiego otrzymamy, wrzucając umyte kwiaty do garnka z litrem wody. Od zagotowania zostawiamy kwiaty na ogniu jeszcze na 10-15 minut. Czekamy 24 godziny, po czym dodajemy wyciśnięty sok z cytryn oraz cukier i ponownie gotujemy (na małym ogniu, przez około 2-3 godziny), aż wywar z mniszka zgęstnieje i będzie miał konsystencję syropu.

Mniszek lekarski – miód

Składniki:
– 30 dag płatków mniszka,
– 1 cytryna,
– 1 pomarańcza,
– 1-2 goździki,
– 1 kilogram cukru
Płatki mniszka układamy w słoju i zalewamy wrzątkiem (1 litr). Zostawiamy na 3 dni. Odcedzamy. Pomarańczę i cytrynę obieramy, kroimy, dodajemy cukier i goździki. Dodajemy odcedzony płyn z płatków. Gotujemy na niewielkim ogniu, aż zgęstnieje. Rozlewamy do małych szklanych słoiczków i szczelnie je zamykamy.

zioła na stres

4. Rumianek

Właściwości lecznicze rumianku były wykorzystywane już od starożytności. Działanie rumianku można scharakteryzować jako antyalergiczne, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Herbata z tego zioła uspokaja i pomaga w walce z bezsennością.

Rumianek – zastosowanie:
Na co pomaga rumianek? Właściwości rumianku wykorzystywane są przede wszystkim przy problemach żołądkowych i jelitowych. Zioło to łagodzi hemoroidy i zapalenia pęcherza moczowego. Przyspiesza także proces gojenia się ran, łagodzi stany zapalne skóry i podrażnienia.

Rumianek – działanie na urodę:
Jako kosmetyk rumianek ma działanie oczyszczające, delikatnie ściąga, zmiękcza, ujędrnia i wygładza. Można z niego przygotować domowe toniki oraz peelingi.

Rumianek na włosy:
Rumianek ma działanie rozjaśniające, stosuje się go więc tylko do pielęgnacji włosów blond. Przywraca im naturalną jasną barwę, nadaje połysk i elastyczność, ułatwiając ich układanie. Przeciwdziała pojawieniu się łupieżu, a także, dzięki zawartości licznych związków mineralnych, zapobiega wypadaniu włosów, odżywiając ich cebulki.

5. Bez czarny

Właściwości czarnego bzu są niezwykle bogate. Wykazuje działanie napotne, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Ma również zastosowanie moczopędne, przeczyszczające i przeciwbólowe.

Czarny bez – zastosowanie:
Ze względu na właściwości przeciwzapalne, kwiaty bzu stosuje się do płukania chorego gardła i okładów przy zapaleniu spojówek. Zaś jego owoce wykorzystywane są w stanach zapalnych żołądka i jelit, a także jako pomocniczy lek przeciwbólowy w nerwobólach i rwie kulszowej.

Czarny bez – syrop:
Syrop z kwiatów czarnego bzu (inne nazwy: syrop z czarnego bzu, syrop z bzu czarnego) wykonamy, zalewając kwiaty z 20-40 baldachów syropem otrzymanym przez zagotowanie 1 kg cukru z 1 litrem wody i plastrami cytryny. Pozostawiamy na 2 dni, mieszając raz dziennie po czym filtrujemy i zagotowujemy sok przed przelaniem do wyparzonych butelek.

Czarny bez – sok:
Sok z bzu czarnego najlepiej działa podawany z herbatką z lipy czy malin. Taki napój wykazuje właściwości moczopędne oraz napotne, lekko przeczyszcza i uśmierza ból.

Sok z czarnego bzu – właściwości antycellulitowe:
Wysoka zawartość witaminy C, która odpowiada za mocną tkankę łączną oraz pomaga w zwiększonej produkcji włókien kolagenowych, jest zalecana wszystkim paniom walczącym z cellulitem. Pomocne jest picie soku z czarnego bzu oraz regularne masowanie ciała olejkiem z jego o owoców.
Autor: Alicja Schybińska, ‘Medycyna naturalna XXI wieku’

media o nas