Strona główna » Olej z nasion wiesiołka. Poznaj jego właściwości i magiczne zastosowanie!
olej z wiesiołka

Olej z nasion wiesiołka. Poznaj jego właściwości i magiczne zastosowanie!

Olej z wiesiołka zyskał miano kobiecego specyfiku, ponieważ w medycynie ludowej znany jest głównie jako remedium na wiele dolegliwości dla pań. Jest niezastąpiony podczas zmiennych nastrojów w trakcie menopauzy czy jako regulator cyklu miesięcznego. Doskonale działa na włosy i paznokcie a do tego pomaga złagodzić objawy PMS. Ale to nie jedyne właściwości oleju z wiesiołka. Sprawdź, czym jeszcze zaskoczy Cię ten złocisty płyn!

Olej z wiesiołka – czym właściwie jest wiesiołek?

Nikogo to pewnie nie zaskoczy – wiesiołek jest ziołem. Dość pospolitą polną rośliną, którą znajdziesz także w swojej okolicy. Ma drobne, żółte kwiatki, przyjemną woń i orzechowo-zbożowy smak. W ciągu dnia kwiaty wiesiołka zamykają się, a nocą rozkwitają. Dzięki temu roślina zyskała miano „nocnej świecy”.

Wiesiołek wykorzystywany jest w medycynie ludowej od setek lat. A swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwas gamma – linolenowy, kwas linolowy a także kwas oleinowy, palmitynowy i stearynowy. Jednocześnie nienasycone kwasy tłuszczowe to tylko część bogactwa kryjącego się w niepozornych, żółtych kwiatuszkach wiesiołka. Tłoczony na zimno olej to także doskonałe źródło fitosteroli, polifenoli, enzymów trawiennych czy witamin (w tym E i F) oraz minerałów (cynku, selenu, magnezu i wapnia).

Olej z wiesiołka – właściwości prozdrowotne

Olej z wiesiołka uważany jest za jeden z cudów natury. Ta dość pospolita roślina ma wiele wartości odżywczych i prozdrowotnych. Regularne stosowanie wiesiołka ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Pomaga m. in. zwalczać bóle różnego pochodzenia, obniżyć cholesterol czy przyspieszyć metabolizm. Olej z wiesiołka stosuje się również na dolegliwości kobiece, poprawę płodności oraz ochronę układu krążenia.

Wiesiołek do walki z bólami stawów

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziesz w jego składzie działają kojąco i łagodząco na stany zapalne przy chorobach stawów – w tym na bóle reumatyczne – przyspieszają gojenie ran a nawet regenerację tkanki chrzęstnej. Za właściwości lecznicze a właściwie przeciwbólowe oleju odpowiedzialny jest kwas gamma linolenowy (GLA). Liczne badania wykazały, że przyjmowanie go w postaci suplementu diety znacznie zmniejszyło objawy reumatoidalnego zapalenia stawów u osób, które stosowały wiesiołek przynajmniej przez 6 miesięcy.

Olej z wiesiołka wspomaga trawienie i odchudzanie

Olej z wiesiołka zawiera kwasy omega, liczne składniki mineralne oraz aminokwasy siarkowe. Dzięki temu doskonale wpływa na gospodarkę lipidową organizmu. Pomaga zmniejszyć stężenie cholesterolu całkowitego, w tym frakcji LDL oraz triacylogliceroli. Zapobiega magazynowaniu i odkładaniu się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych.

Olej z wiesiołka reguluje również procesy przemiany materii, wzmaga produkcję enzymu trawiennego delta-6-desaturazy oraz zmniejsza stężenie toksyn w organizmie. Dodatkowo ochrania wątrobę oraz trzustkę, usprawniając tym samym pracę całego układu pokarmowego.

Olej z wiesiołka przyspiesza także spalanie tkanki tłuszczowej i zapobiega odkładaniu się tłuszczu w komórkach. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe aktywują metabolizm, a jednocześnie wspomagają przekształcanie złogów tłuszczu w energię cieplną. Dlatego stosowanie oleju z nasion wiesiołka polecane jest jako kuracja wspomagająca utratę wagi.

Wiesiołek dwuletni idealny na kobiece dolegliwości

Olej z wiesiołka to prawdziwe bogactwo składników i wartości odżywczych. Wiesiołek w formie suplementu diety świetnie wpływa na gospodarkę hormonalną u pań. Dzięki zawartości fitosteroli łagodzi objawy menopauzy, poprawia kondycję skóry, a nawet łagodzi bóle piersi.

Hair Care Panda Argan Style

Regenerujące serum w sprayu do włosów suchych i zniszczonych z olejem arganowym

Kup teraz

Pomaga też zniwelować suchość pochwy, łagodzi bolesne i obfite miesiączki. Olej ten zawiera również witaminę E, która nazywana jest witaminą płodności. Wspiera owulację u kobiet oraz pozytywnie wpływa na wytwarzanie nasienia u mężczyzn. Wiesiołek może też wspomagać męską potencję.

Olej z wiesiołka chroni układ krążenia

Cenne właściwości wiesiołka docenią również osoby zmagające się z dolegliwościami układu krążenia. Kwas GLA skutecznie obniża ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza ryzyko zakrzepów a nawet reguluje funkcje mózgu, zwiększając koncentrację i poprawiając pamięć. Z kolei kwasy omega korzystnie wpływają na rytm serca i chronią je przed chorobami. Suplementacja olejem z wiesiołka wpływa również na rozrzedzenie krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko udarów.

Olej z wiesiołka – działanie kosmetyczne

Olej z wiesiołka wykorzystuje się nie tylko w przemyśle farmaceutycznym. Coraz częściej sięgają po niego również producenci kosmetyków. Nie od dziś przecież wiadomo, że nienasycone kwasy tłuszczowe mają zbawienny wpływ na urodę.

Olej z wiesiołka charakteryzuje się dużą zawartością kwasu omega 6. W 100 ml produktu znajduje się aż 70% kwasu linolowego (omega 6). Dzięki niemu olej skutecznie wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, nawilża głębokie warstwy naskórka a także chroni go przed przesuszeniem. Ponadto kwas omega 6 poprawia kondycję włosów, wzmacnia je, odżywia i regeneruje.

Pomaga w walce ze zmianami skórnymi

Olej z wiesiołka jest cennym składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji cery problematycznej, tłustej i mieszanej. Dzięki zawartości witamin E i F ma silne działanie nawilżające. Zapobiega utracie wody z naskórka. Chroni cerę przed stresem oksydacyjnym, a także wzmacnia barierę ochronną skóry.

Skład oleju z wiesiołka korzystnie wpływa również na regulację wydzielania sebum, łagodzenie podrażnień – w tym zmian trądzikowych – a także na poprawę struktury oraz elastyczności skóry. Przeciwdziała suchości, podrażnieniom oraz zmarszczkom. Olej z wiesiołka ma też właściwości przeciwzapalne, które są niezwykle pomocne w leczeniu chorób skórnych, np. przy AZS (atopowym zapaleniu skóry).

Olej z wiesiołka ma niepospolite właściwości, dzięki czemu uważany jest za doskonały składnik kosmetyków antycellulitowych. Pomaga wygasić zapalenie, które może prowadzić do poważnej choroby jaką jest cellulitis, a jednocześnie wspomaga metabolizm tłuszczów i wygładza skórę. Działa uelastyczniająco i nawilżająco. Dlatego olej z wiesiołka poleca wielu kosmetologów jako produkt wspomagający walkę z uporczywą pomarańczową skórką.

wiesiołek

Wpływ oleju z wiesiołka na kondycję włosów

Olej z wiesiołka to także popularny kosmetyk na włosy. Może być stosowany samodzielnie do olejowania włosów pozbawionych blasku i witalności lub jako dodatek do masek oraz odżywek. Olej ten zawiera tryptofan, który pomaga w ograniczeniu wypadania włosów, zaś jego pracę wspiera cynk hamujący wypadanie włosów i stymulujący cebulki. Ale to nie wszystko. Wśród aktywnych składników oleju znajdują się również aminokwasy siarkowe, które biorą udział w regeneracji zniszczonych włókien włosów oraz selen spowalniający proces siwienia kosmyków.

Olej z wiesiołka – jak stosować?

Olej z wiesiołka to produkt, który w celach prozdrowotnych możesz stosować zarówno w formie kapsułek, jak i w formie płynnej. Jeśli chcesz zadbać o swój układ trawienny czy układ krążenia możesz po prostu pić olej. Pamiętaj jednak, że zalecana dawka tłoczonego oleju z nasion wiesiołka to 1-2 łyżki dziennie. Olej najlepiej pić przed śniadaniem. Wówczas organizm najlepiej przyswoi zawarte w nim kwasy, witaminy i mikroelementy.

Jednak ilość i sposób przyjmowaniu preparatów z wiesiołka zależne są od efektów, które chcesz osiągnąć. W celach prozdrowotnych najlepiej przyjmować 1 łyżkę oleju 3 razy dziennie (przed posiłkiem), zaś profilaktycznie wystarczy 1 łyżka płynu w ciągu dnia.

Z drugiej strony nie każdy jest w stanie wypić olej. Jeśli zaliczasz się do grona tych osób, a chcesz włączyć wiesiołek do swojej diety, zdecydowanie lepiej będzie, gdy wybierzesz kapsułki. Działanie składnika aktywnego będzie takie samo, jak w przypadku surowego oleju, ale jego przyjmowanie będzie zdecydowanie przyjemniejsze.

Olejek do masażu Get Slim Cellulite

Olejek antycellulitowy do masażu o działaniu wygładzająco-odżywiającym z 7 olejami

Kup teraz

Dawkowanie oleju z wiesiołka

W zależności od tego, na co chcesz stosować olej z nasion wiesiołka, jego dawkowanie będzie się bardzo różnić. Na przykład suplement diety wspomagający utratę wagi lub trawienie zwykle zażywać będziesz w kapsułkach – w zależności od zapotrzebowania od 1 do 2 kapsułek dziennie. Z kolei wśród suplementów diety redukujących wahania nastroju u kobiet (np. w okresie menopauzy) znajdziesz też i takie, które należy zażywać częściej.

W jakiej formie jeszcze stosować olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka można stosować również w formie wcierek do włosów czy okładów na skórę – np. w przypadku łagodnych pęknięć skóry, jej nadmiernej suchości itp. problemów. W przypadku zmian trądzikowych wystarczy 2-3 krople oleju nanieść na wacik kosmetyczny i przemywać nim skórę. Zabieg możesz wykonywać nawet kilka razy w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, by przed każdym olejowaniem cery dokładnie ją oczyścić.

Olej z wiesiołka możesz również dodać do gotowego kosmetyku. Na przykład do kremu do twarzy lub masła do ciała. Kwasy tłuszczowe w nim zawarte podbiją działanie kosmetyków, wzmocnią barierę ochronną skóry i nawilżą głębokie jej warstwy. A kwas linolowy usprawni pracę gruczołów łojowych, odblokowując tym samym pory i zmniejszając ilość zaskórników.

Olej z nasion wiesiołka możesz również dodać do odżywki lub serum do włosów. Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawi, że tak zmodyfikowany kosmetyk poprawi kondycję skóry głowy i włosów. Zregeneruje je, wzmocni i ochroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Olej z wiesiołka – gdzie kupić

Olej z wiesiołka to produkt łatwo dostępny. Możesz go kupić niemalże w każdym sklepie ze zdrową żywnością. Ale zwracaj uwagę na jego jakość. Wybieraj olej z wiesiołka zimno tłoczony. Najlepiej, by był w ciemnych butelkach. Wówczas masz pewność, że kwas gamma linolenowy nie utleni się, a jego właściwości pozostaną niezmienne.

Możesz też wybrać olej z wiesiołka w postaci suplementu diety. Kapsułki kupisz w aptece, sklepie ze zdrową żywnością lub bezpośrednio u producenta. Warto sprawdzić w Internecie różne opcje i wybrać produkt, w którego składnie nie znajdziesz konserwantów, sztucznych barwników i innych niepotrzebnych wypełniaczy.

Olej z wiesiołka dostępny jest też jako dodatek do suplementów na wypadanie włosów czy problemy z trądzikiem.

Przeciwskazania do stosowania oleju z wiesiołka i możliwe skutki uboczne

Bez wątpienia olejowi z wiesiołka przypisuje się wiele zalet. Doskonale wpływa on na kondycję całego organizmu, ale nie oznacza to, że jest pozbawiony wad. Przede wszystkim długotrwałe przyjmowanie tego specyfiku może prowadzić do skutków ubocznych, które z pewnością nie będą przyjemne. Istnieją też pewne przeciwskazania do przyjmowania oleju z wiesiołka. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem.

Przeciwskazania – olej z wiesiołka

Mimo wielu zalet, nie zaleca się podawania oleju z wiesiołka dzieciom poniżej 12 roku życia. Również osoby chorujące na padaczkę nie powinny przyjmować tego produktu pod żadną postacią. Może on bowiem wywołać drgawki. Z kolei u osób mających problem z krzepliwością krwi olej z wiesiołka może doprowadzić do krwotoku.

Olej z wiesiołka nie powinien być też stosowany tuż przed operacją czy zabiegiem wiążącym się z e zwiększonym krwawieniem. Wiesiołek ma bowiem właściwości obniżające krzepliwość krwi. Poważnym przeciwskazaniem do jego stosowania są też alergie. W oleju z wiesiołka znajduje się również substancja, na którą powinny uważać kobiety karmiące piersią, mianowicie fitosterole. Brak bowiem dokładnych badań potwierdzających przenikalność fitosteroli do mleka matki.

Możliwe skutki uboczne

Olej z wiesiołka może wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne. Jego przedawkowanie może skutkować m.in. biegunką, nudnościami czy wymiotami. Możliwe są też bóle głowy czy łagodne rozstroje żołądka, które zwykle kończą się niestrawnością. Wiesiołek obniża ciśnienie krwi, więc jego przedawkowanie może prowadzić do ogólnego osłabienia organizmu, senności czy zwiększonej męczliwości.

Olej z wiesiołka ma ogromne wartości odżywcze, jest więc często stosowany do produkcji leków. Pamiętaj o tym, jeśli zamierzasz suplementować olej. Sprawdź dokładnie etykiety wszystkich zażywanych medykamentów, by nie przedawkować wiesiołka i uniknąć przykrych skutków ubocznych.

Podsumowanie

Wiesiołek to magiczna roślina. Tłoczony z niej olej ma wiele zastosowań. Niespotykane właściwości olej ten zawdzięcza przede wszystkim dużej zawartości kwasów tłuszczowych, witamin i mikroelementów. Najwięcej dobra zapewnią Ci wielkonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy. Dlatego wybierając suplementy diety lub kosmetyki z wiesiołkiem, zwróć uwagę na jego stężenie. Im wyższe, tym więcej dobra znajdziesz w środku produktu. Zadbaj o siebie z olejem z wiesiołka już teraz. Sprawdź produkty dostępne w naszym sklepie i wybierz coś dla siebie.

media o nas