Strona główna » Maska do włosów – jak stosować?
maska do włosów

Maska do włosów – jak stosować?

Dbanie o kondycję i wygląd włosów to proces, w którym niezbędne jest regularne stosowanie różnych kosmetyków. Szampony i odżywki są najważniejsze, ale warto zwrócić też uwagę na maski do włosów. Mają one nieco inne działanie.

Czym są maski do włosów?

Czasy, w których szampon był jedynym kosmetykiem używanym do pielęgnacji włosów dawno minęły. Dziś wiadomo, że mycie głowy szamponem to dopiero początek codziennej pielęgnacji. Jeśli marzymy o tym żeby były jedwabiście gładkie i odporne na działanie promieni słonecznych potrzebujemy dodatkowych kosmetyków. Najczęściej wspomagamy się odżywkami, które stosujemy po myciu włosów. Jest to dobra metoda uzupełniania włosów w składniki odżywcze, ale czasami okazuje się niewystarczająca. Rozwiązaniem okazują się być maski, które mają podobną logikę działania do odżywek, ale są znacznie mocniejsze.

Maska do włosów to kosmetyk, który zawiera składniki niezbędne dla zdrowia włosów oraz takie, które ułatwiają ich wchłanianie. W zależności od potrzeb naszych włosów, ma działanie nawilżające, regenerujące czy przyspieszające porost włosów. Niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego kosmetyku do naszych potrzeb – tak samo zresztą jak z szamponem i odżywką. Nie musi to koniecznie być preparat od tego samego producenta czy z tej samej serii, ale powinien być dobrany do naszych potrzeb. Inne działanie będzie mieć maska do włosów kręconych, a inne do farbowanych.

Suche włosy albo włosy farbowane – jak wybrać?

Maski do włosów różnią się przeznaczeniem, a więc zawartymi w nich składnikami. Kluczem do zrozumienia tych różnic jest zaznajomienie się z regułami tzw. równowagi PEH. To pojęcie, które pojawia się zawsze jeśli chodzi o podstawy pielęgnacji włosów. Choć brzmi skomplikowanie, dotyczy trzech bardzo prostych składników: Protein, Emolientów i Humektantów.

  • Proteiny, czyli białka wpływają na odbudowę włosów i są ich podstawowym budulcem. Potrzebujemy ich więcej, jeśli mamy zniszczone włosy, które wymagają regeneracji. Należy jednak uważać, aby z nimi nie przesadzić – w nadmiarze mogą obciążać włosy, co spowoduje że będą wyglądać jeszcze gorzej.
  • Emolienty tworzą na włosach powłokę, która ma zabezpieczać je przed wilgocią i utratą wody z wnętrza. Blask i elastyczność to zasługa tych substancji. Nie warto jednak także z nimi przesadzać, łatwo bowiem będzie doprowadzić do przetłuszczenia włosów.
  • Humektanty zajmują się nawilżeniem włosów, nadając im miękkość i gładkość. Wymagają jednak do skutecznego działania obecności emolientów, w innym przypadku mogą prowadzić do nadmiernego przesuszenia.

Krótka lekcja chemii przed wizytą w drogerii dobrze nam zrobi, bo mając większą świadomość możemy trafniej dobierać kosmetyki do rodzaju włosów. Naturalnie, pierwszym krokiem powinno być rozpoznanie tych potrzeb, co można próbować robić samemu lub udać się do trychologa, który podpowie nam czego potrzebują nasze włosy.

Producenci informują na opakowaniach, do jakich celów przeznaczona jest konkretna maska. Warto jednak wnikliwie czytać skład, żeby samemu zdecydować czy dany produkt jest tym, czego potrzebujemy. Marketing nie powinien decydować za nas – w końcu idzie tu o kondycję naszych włosów.

Jeśli szukamy np. maski do włosów blond musimy zwracać uwagę zarówno na regenerację jak i wzmacnianie koloru. W przypadku bardzo wymagających włosów najlepszym rozwiązaniem mogą być profesjonalne maski dostępne w salonach fryzjerskich.

Hair Care Panda Argan Style

Regenerujące serum w sprayu do włosów suchych i zniszczonych z olejem arganowym

Kup teraz

Jak używać maski do włosów?

Nawet najlepiej dobrany kosmetyk, jeśli nie będziemy go stosować poprawnie, może nie przynieść skutków, lub nawet zadziałać negatywnie. W przypadku stosowania masek kupionych w sklepie powinno się przed użyciem maski wnikliwie zapoznać się z instrukcjami od producenta. To z nich dowiemy się kiedy i jaką ilość maski powinniśmy nałożyć i jak dalej postępować. Są jednak pewne uniwersalne zasady, które polepszają działanie masek.

Pierwszą z nich jest konieczność delikatnego osuszenia włosów przed nałożeniem maski. Nakładamy ją na wilgotne włosy, ale nie mokre – nadmiar wody rozpuści składniki odżywcze maski, co pogorszy jej działanie. Osuszać powinniśmy ręcznikiem, a nie suszarką.

Kolejną zasadą jest rozczesywanie włosów podczas nakładania maski – tylko w ten sposób umożliwimy jej dotarcie do wszystkich włosów. Pamiętajmy, że włosy u nasady są „młode”, nie wymagają więc tak dużo odżywienia jak końcówki, powinniśmy się jednak starać rozprowadzać preparat równomiernie na całą długość włosów.

Odżywki często spłukuje się po kilku minutach, natomiast w przypadku masek zalecane jest trzymanie ich na głowie znacznie dłużej. Ażeby zwiększyć skuteczność wchłaniania się maski warto przykryć włosy foliowym czepkiem i/lub turbanem, co podniesie temperaturę i tym samym zwiększy przyswajalność. Tak samo działa sauna, jeśli więc mamy taką w pobliżu warto wykorzystać maskę przed wejściem.

Często powtarzanym mitem na temat kosmetyków takich jak maski jest stwierdzenie, że im dłużej tym lepiej. Nie ma w tym niestety niczego z prawdy, bowiem w przypadku maski kluczowe jest trzymanie jej na głowie tylko do czasu, aż składniki odżywcze się nie wchłoną. Nie może to być więc za krótko, ale też za długo – a w szczególności nie należy zostawiać sobie maski na głowie na noc. Przesadzenie z długością utrzymywania maski na włosach może prowadzić nawet do ich wypadania! Podobnie szkodliwe jest zresztą nakładanie zbyt dużej ilości kosmetyku – należy przestrzegać zaleceń producenta, bo zbyt duże ilości obciążą nadmiernie włosy i przyniosą odwrotne od oczekiwanych rezultaty.

Hair Care Panda Micel Genius

Delikatny, micelarny szampon do każdego rodzaju włosów o głęboko oczyszczającym działaniu

Kup teraz

Spłukiwanie maski letnią wodą i unikanie suszenia suszarką elektryczną to ostatnie kroki, które polepszają działanie masek. Naturalnie te zalecenia są tylko ogólnymi wytycznymi, dającymi pole do dalszych odkryć. Jest bowiem grupa masek, które zaleca się nakładać nie po myciu a przed. Podejmując taką decyzję należy opierać się na charakterystyce preparatu i ewentualnie doświadczeniach innych użytkowników.

Domowe maseczki – jak je zrobić?

Włosy przetłuszczające czy rozdwojone końcówki to problemy znane ludzkości od pokoleń – dużo dłużej niż historia nowoczesnych odżywek czy masek. Nic więc dziwnego w tym, że istnieją przepisy na domowe maseczki, które można z łatwością samodzielnie wykonać i stosować.

Jeśli zależy nam na nawilżeniu włosów maski powinni zawierać takie składniki, jak olej jojoba, olej arganowy czy olej kokosowy. Do włosów farbowanych poleca się olej ze słodkich migdałów. Dla włosów suchych należy wybrać przepisy, w których jest żółtko jajka lub piwo. Olejek rycynowy jest wspaniały dla włosów zniszczonych.

maska do włosów z jajka

Inne składniki, które pojawiają się w takich przepisach to siemię lniane, miód, jogurt naturalny, olej lniany, mleko czy płatki owsiane. Jak widać są to wszystko bardzo łatwo dostępne składniki. Żeby domowa maska była skuteczna trzeba przestrzegać proporcji zawartych w przepisach i zaleceń co do stosowania.

Podsumowanie

Maska do włosów jest wspaniałym uzupełnieniem pielęgnacji włosów, należy jednak pamiętać że nie stanowi ona „cudownej recepty” i po jednokrotnym zastosowaniu raczej nie zobaczymy gwałtownej poprawy. Jest to kosmetyk, który musi być stosowany regularnie, aby przynosił efekty. Znaczenie ma też poprawne nakładanie go, ilość i częstotliwość. W zależności od kondycji włosów maski można stosować 1-2 razy w tygodniu, ale zbyt częste używanie może zbytnio obciążyć włosy.

Choć istnieje wiele porad na zadbane włosy i skórę głowy, do dobierania pielęgnacji należy podchodzić indywidualnie. Trzeba obserwować rezultaty stosowania i w zależności od nich zwiększać ilość, rodzaj czy częstotliwość stosowania składników.

Ciekawym trendem jest też tzw. metoda OMO – odżywianie, mycie, odżywianie. W myśl tej zasady powinno się najpierw zastosować odżywkę, później szampon, a na końcu odżywkę lub maskę. Taka procedura jest nieco bardziej czasochłonna, ale zdecydowanie zwiększa jakość działania poszczególnych etapów. Dzięki temu cieszy nas nie tylko zdrowy wygląd, ale zdrowe włosy – zadbane od środka.

media o nas