Strona główna » Kozieradka – co należy o niej wiedzieć?
kozieradka

Kozieradka – co należy o niej wiedzieć?

Kozieradka pospolita, nazywana inaczej greckim sianem, bożą trawką lub grecką koniczyną jest jednoroczną rośliną o mocnym, palowym korzeniu. Zakwita w czerwcu i lipcu, a doskonałym podłożem jest dla niej gleba wapienna.

Kozieradka wywodzi się z Azji i Europy Wschodniej. Najczęściej uprawiana była w Uzbekistanie i na Kaukazie, ale też w Mołdawii, Estonii, na Litwie i Ukrainie. Obecnie ta bogata w wartości odżywcze roślina znana jest na całym świecie, także w Polsce. Zapylana przez owady boża trawka wytwarza korzenny, mdły zapach i rośnie do 60 cm wysokości.

Class A Collagen Day Cream

Rozświetlający krem do twarzy na dzień z kolagenem morskim i kwasem hialuronowym

Kup teraz

Kozieradka właściwości

Kozieradka to idealne źródło żelaza, krzemu i selenu. Roślina posiada saponiny steroidowe, które spowalniają wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów. Ponadto stymuluje nasz organizm do wydzielania śluzu, a to pozwala na pozbycie się alergenów z układu oddechowego, a także toksyn z układu moczowego.

Kozieradka działa wykrztuśnie, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Ta cudowna roślina stosowana jest pomocniczo przy chorobach wrzodowych czy pasożytniczych. Działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne zioła pomaga w zwalczaniu gronkowca złocistego, bakterii E.coli, pałeczek ropy błękitnej, salmonelli oraz pałeczek zapalenia płuc. Liście kozieradki stosowane są przy chorobach oczu oraz przy chorobach skóry.

Kozieradka dzięki swoim licznym właściwościom używana jest na całym świecie nie tylko jako środek leczniczy, ale także zastosowanie znalazła w kosmetyce i kuchni. Greckie siano idealnie sprawdza się także jako środek pomocny przy odchudzaniu, dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego. Należy pamiętać także o kozieradce, gdy matka karmiąca piersią boryka się z niewystarczającą produkcją mleka. Już po kilku dniach picia naparu z kozieradki wszystko wraca na właściwe tory.

Kolagen rybi Class A Collagen

Kapsułki z kolagenem rybim

Kup teraz

Zioło ma właściwości zmniejszania napięcia przedmiesiączkowego oraz pomaga usunąć przykre objawy przekwitania u kobiet. I coś co ucieszy panie o małym biuście – kozieradka dzięki sporemu wpływowi na układ hormonalny organizmu, może powodować powiększenie kobiecych kształtów. Osoby borykające się z problemami skórnymi (trądzikiem) również powinny sięgnąć po zioło kozieradki. Kosmetyki na bazie tej rośliny zmniejszają zmiany trądzikowe, sprawiając że skóra staje się napięta i gładka.

Kozieradka działanie

Nie sposób wymienić wszystkich zalet stosowania kozieradki. Warto jednak wymienić te najważniejsze, dzięki którym problemy, z którymi borykamy się na co dzień staną się mniej dokuczliwe. Kozieradka pomaga przy:

  • wrzodach żołądka
  • wzdęciach, usprawnia trawienie
  • zaparciach
  • chroni wątrobę
  • pomaga w leczeniu zmian skórnych (trądzik)
  • pomaga w odchudzaniu (usprawnia funkcje trawienne organizmu)
  • reguluje poziom cukru we krwi, pomaga w walce z cukrzycą
  • wspomaga leczenie chorób oczu
  • obniża poziom złego cholesterolu we krwi
  • pomaga przy menopauzie
  • działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie
  • zapobiega wypadaniu włosów
  • stymuluje wzrost włosów
  • pomaga wygładzać zmarszczki
  • pielęgnuje i łagodzi stany zapalne skóry
  • ma działanie przeciwświądowe, przeciwobrzękowe i przeciwwysiękowe

Kozieradka na włosy – efekty

Kolagen rybi + keratyna

Kapsułki z cynkiem i selenem dla zdrowych włosów i paznokci

Kup teraz

Kozieradka na włosy ma ogromny wpływ. Stosowana na ogólną poprawę kondycji włosów cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zioło kozieradki zapobiega wypadaniu włosów, a co więcej stymuluje ich wzrost, co czyni ją pożądanym specyfikiem przy zapuszczaniu włosów. Kozieradkę możemy stosować jako suplement codziennej diety, stosować jako przyprawę w naszej kuchni, a także tworzyć z kozieradki cudowne maski na włosy. Wystarczy zmielić nasiona, wymieszać je z olejem, który nie traci swoich właściwości przy obróbce termicznej. Całość lekko podgrzać i wetrzeć w skórę głowy, pozostawiając maskę na skórze nawet 2-3 godziny. Tak stosowana maska zmniejsza wydzielanie łoju i zmniejsza ryzyko powstawania łupieżu. Łagodzi podrażnienia skóry głowy.

kozieradka na włosy

Z kozieradki można także przygotować tzw. wcierki do włosów, które mają za zadanie zadbać o piękno i połysk. Wcierki zalecane są głównie dla matowych, suchych i zniszczonych zabiegami fryzjerskimi włosów. Wystarczy zalane wodą nasiona kozieradki ugotować i odstawić na pół godziny. Potem wetrzeć to w skórę głowy i pozostawić na 2-3 godziny. Powtarzany zabieg raz w tygodniu szybko spowoduje, że włosy staną się mocne, błyszczące i przestaną wypadać. Dzięki stosowaniu kozieradki na włosy (nasiona lub suplementy) stymulujemy porost włosów, zapobiegamy ich przetłuszczaniu, likwidujemy podrażnienia skóry głowy, sprawiamy, że włosy stają się uniesione od nasady (dzięki zmniejszonemu wydzielaniu sebum).

Kozieradka na zmarszczki

Zmarszczki pojawiają się wraz z wiekiem, gdyż skóra dojrzała wytwarza miej kolagenu, co powoduje jej wiotczenie. Szczególnie narażone na zmarszczki są delikatne okolice oczu, szyja i dekolt. Nie jesteśmy w stanie odwrócić procesu starzenia się skóry, możemy jednak spróbować go opóźnić. Powstawaniu zmarszczek sprzyja palenie papierosów, wystawianie skóry na ekspozycję słoneczną, nadmierny stres, nagła utrata masy ciała, a także geny.

Nasiona i liście kozieradki pełne są witamin, które są wchłaniane przez organizm i wspomagają walkę ze zmarszczkami, przy systematycznym stosowaniu. Maska z kozieradki idealnie wzmacnia naszą skórę, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Wystarczy zaparzyć nasiona kozieradki, ostudzoną papkę nałożyć na twarz, szyję i dekolt i pozostawić na 20 minut. Stosując taką maskę raz w tygodniu szybko zauważysz poprawienie napięcia skóry. Dodatkowo codzienne przemywanie twarzy, szyi i dekoltu wodą, w której gotowały się nasiona kozieradki przyspieszy efekt wygładzenia skóry. Płukanki i toniki oparte na bazie kozieradki mają właściwości zmiękczające i pobudzające regenerację naskórka.

ZMARSZCZKI

media o nas