Strona główna » Koktajl na włosy – smaczny sposób na zdrowie
koktajl włosy

Koktajl na włosy – smaczny sposób na zdrowie

Przywykliśmy do tego, że coś co jest dobre w smaku najczęściej nie jest do końca zdrowe i odwrotnie. A co gdyby metodą na poprawę kondycji włosów były naprawdę smaczne napoje?

Diabeł tkwi w szczegółach – a dokładniej w składnikach, które w tych napojach będą się znajdowały. Większość z nich to owoce, pestki i liście które z łatwością znajdziemy w każdym sklepie spożywczym. Zanim zajmiemy się przepisami, warto jednak zrozumieć jak i dlaczego to działa!

Czego potrzebują nasze włosy?

Zdrowe włosy to wizytówka, którą lubimy się chwalić, ale także dowód na to że cały organizm ma się dobrze. Wiele chorób zaczyna się od osłabienia włosów, czy nawet ich wypadania. Źle zbilansowana dieta, nadużywanie alkoholu czy papierosów, brak aktywności fizycznej… to wszystko szybko widać po jakości skóry, włosów i paznokci. Składniki, które będą zawierać nasze koktajle to tak naprawdę odżywka dla całego organizmu – a zdrowie włosów będzie niejako „skutkiem ubocznym” ich działania.

Przede wszystkim w naszym koktajlu powinny pojawić się witaminy. Zapewnimy je sobie za pomocą owoców i warzyw, a szczególnie cenne będą witamina E (zwana witaminą młodości) oraz witaminy z grupy B które zapewnią włosom połysk. Potrzebujemy także składników mineralnych, z których każdy zadba o nieco inne aspekty. Krzem i żelazo potrzebne są by regulować tempo wzrostu włosa, magnez i cynk dbają o jego kondycję, wapń wzmacnia budowę a siarka zapobiega wypadaniu.

W popularnych przepisach na koktajle „dobre dla włosów” znajdą się także antyoksydanty, zdrowe tłuszcze, a także wiele roślin czy przypraw które nie tylko dodają smaku, ale także pełne są właściwości zdrowotnych. Nie należy zapominać o tym, jak istotny jest najważniejszy składnik każdego koktajlu – woda. Mimo zwiększonej świadomości, ciągle zdarza się nam jej pić za mało, a to także przekłada się na nasz wygląd.

Dlaczego „zielone koktajle” działają?

Nie zależy to od koloru, chociaż często to zieleń zdominuje naszą szklankę. Istota skuteczności koktajli bierze się przede wszystkim z ich konsystencji. Blender rozdrabnia składniki, dzięki czemu przyswajanie witamin i minerałów jest dużo większe. Łatwiej jest nam także wypić szklankę napoju, niż po kolei zjadać gruszkę, jabłko, marchewkę… To także dużo szybsze i przyjemniejsze. Koktajle można sobie również wzbogacać o nasze ulubione składniki, i zmieniać je codziennie, co sprawia że chętniej je spożywamy, niż chociażby sięgamy po tabletki. Kluczowe znaczenie dla skuteczności ma regularność – jeśli taki pyszny koktajl włączymy do swojej codziennej diety, z pewnością zauważymy jego efekty już po kilku tygodniach.

Jakie są główne składniki koktajli na wypadanie włosów?

Zacznijmy od tego, że bazą napoju może, ale nie musi być woda. Można ją zamienić na napar ziołowy lub jogurt lub kefir – wedle indywidualnych preferencji. Konsystencja (i smak) biorą się głównie z owoców, których dodamy do napoju najwięcej. Może to być kiwi, pomarańcza, jabłko, banan, brzoskwinia czy gruszka. Warto dodać także owoce takie jak maliny czy jeżyny bogate w przeciwutleniacze. Jako źródło tłuszczu dobrze sprawdzi się siemię lniane, awokado lub nasiona chia. Miły zielony akcent zapewni natka pietruszki, szpinak albo jarmuż. Całość domykają dodatki takie jak cynamon, kurkuma, pestki dyni czy orzechy. Duże znaczenie dla ostatecznego składu mają osobiste preferencje. Nawet jednak jeśli jesteśmy fanami bananów, dobrze będzie co jakiś czas wykorzystać inny dominujący składnik, żeby nam się nie znudziły.

koktajle na włosy

Gładki koktajl na bazie wody

Pierwszy przepis to koktajl, w którym pierwsze skrzypce grają owoce: banan, jabłko i awokado. Do przygotowania jednej porcji bierzemy po połówce każdego z nich, dorzucamy pół pęczka natki pietruszki, seler naciowy i łyżeczkę siemienia lnianego. Sami możemy zdecydować jak gęsty będzie napój zmieniając ilość wody i szybkość i czas blendowania.

Koktajl na zielonej herbacie

Kolejną dobrą podstawą do koktajli może być przestudzony napar z zielonej herbaty. Dorzucić do niego można awokado, kiwi i banana – w ulubionych proporcjach. Wszystko to wzbogacić może siemię lnianego i gotowe. To prawdziwie zielona mikstura.

Rozgrzewający koktajl na zimowe wieczory

Bierzemy jabłko, pomarańczę, gruszkę i połówkę każdego z nich wrzucamy do blendera. Do tego jarmuż (lub szpinak) oraz garść nasion chia, a na wszystko jeszcze szczypta pobudzającego imbiru. Koktajl nie tylko smaczny, ale też wzmacniający odporność.

A co jeśli nie smakuje mi natka pietruszki?

Jeśli składniki z przepisów z Internetu nam nie odpowiadają, bo nie lubimy ich smaku lub są ciężej dostępne, nic nie stoi na przeszkodzie żeby stworzyć samodzielną recepturę. Zdrowe koktajle poprawiające wygląd włosów mogą opierać się o wodę lub jogurt, ale podstawę może stanowić także mleko roślinne.

Hair Care Panda

Żelki zawierające 5000% RWS biotyny – witaminy na włosy w porcji!

Kup teraz

Kto nie lubi koktajli z natką pietruszki, zielony koktajl może zrobić ze szpinakiem lub użyć innych zielonych liści. Jeśli lubimy owoce cytrusowe warto do koktajli włączać pomarańcze i cytryny, bogate w witaminę C. Pożywnym dodatkiem są także płatki owsiane, które w przemielonej formie dodają treściwości napojowi. Kto lubi dosładzać napoje może dodać miód, a kto woli kwaśne smaki – sok z limonki. Ciekawego smaku napojowi doda cynamon czy woda kokosowa. Popularnym dodatkiem jest także spirulinaalgi w sproszkowanej postaci pełne wartości odżywczych. Ma charakterystyczny smak, który jednak można złamać słodyczą owoców.

Podsumowanie

Koktajle (czy też smoothies) to dobry sposób na dostarczenie sobie witamin i minerałów. Poprawiają nie tylko stan włosów, ale także opóźniają proces starzenia i dodają energii. Niezależnie od tego, co znajdzie się w Twoim blenderze, pamiętaj że najważniejsze w stosowaniu tego sposobu są regularność i urozmaicanie składników.

POLEROWANIE WŁOSÓW – CO TO JEST?

TONER DO WŁOSÓW – CO TO TAKIEGO I JAK DZIAŁA NA WŁOSY?

media o nas