przetrwać święta

Jak zorganizować święta?

Do Świąt pozostało jeszcze sporo czasu, ale połowa listopada to idealny czas, aby rozpocząć przygotowania. Nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę! Wprowadzi to zamieszanie i niepotrzebny stres a same przygotowania nie będą dla nas przyjemne i radosne. Sprawdź jak zorganizować święta.

Planowanie
Dobra organizacja to podstawa, aby nie wpaść w świąteczną panikę. Znajdź chwilę czasu i zacznij od rozpisania wszystkich elementów. Wypisz potrawy, które chcesz zaserwować, listę prezentów oraz dni, w których będziesz robić poszczególne porządki. Dzięki takiej liście zadań będziesz miała spokojną głowę i świadomość, że o niczym nie zapomnisz. Każdego dnia odhaczaj z listy rzeczy, które już zrobiłaś. Warto podzielić obowiązki i zaangażować w przygotowania wszystkich członków rodziny. Jest to dodatkowa okazja do spędzenia razem czasu.

Świąteczne porządki
Połowa listopada to idealny czas na świąteczne porządki. Na początku warto uprać firany oraz umyć okna. Skup się na rzeczach, które później będą zajmować Ci dużo czasu. Zrób porządek z dywanami, wytrzyj kurz z trudno dostępnych miejsc. Warto pozbyć się niepotrzebnych rzeczy.Ubrania, w których od dawna już nie chodzisz, oddaj osobą potrzebującym, a jesienne dekoracje schowaj na dno szafy. Przed samymi świętami wystarczą tylko delikatne porządki, na które nie będziesz musiała poświęcić wiele czasu.

Prezenty
Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, kiedy centra handlowe są przepełnione, a ty w całym tym zgiełku nie będziesz mogła się odnaleźć. Spisz listę osób, które chcesz obdarować, budżet, jaki chcesz przeznaczyć oraz pomysł na prezent. Poszukiwania możesz zacząć od internetu. To wygodny sposób na znalezienie wielu prezentów w krótkim czasie bez wychodzenia z domu. Jeśli nie uda Ci się znaleźć wymarzonych prezentów, masz jeszcze sporo czasu na odwiedzenie sklepów. Pakowania nie zostawiaj na ostatnią chwilę. Możesz to zrobić już teraz, a całość schowaj w miejscu, gdzie żadna z obdarowywanych osób nie zagląda.

jak zaplanować święta

Budżet
Zazwyczaj musimy opierać swoje przygotowania na konkretnym budżecie. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest odpowiednie zaplanowanie. Podziel budżet między prezenty, produkty potrzebne do świątecznego menu, a także dekoracje. Warto zawyżyć nieco kwoty, aby w razie nieprzewidywanych wydatków spokojnie zmieścić się w zakładanym budżecie.

Dekoracje
Świąteczne ozdoby i dekoracje nadają odpowiedni nastrój. Powinny cieszyć oczy i umilać świąteczny czas spędzany w gronie najbliższych. Warto przejrzeć swoje zeszłoroczne ozdoby i sprawdzić co mamy a czego nam ewentualnie brakuje. Przemyśl czy będziesz dekorować też swój dom na zewnątrz. Sprawdź działanie lampek, a wszystkie rzeczy, które musisz dokupić, spisz na kartce, aby o niczym nie zapomnieć. Dużo rzeczy można przygotować samodzielnie, bardzo niskim kosztem. Warto wybrać się na spacer do parku i uzbierać szyszki oraz żołędzie, z których można przygotować przepiękny wieniec. Naturalne ozdoby świetnie sprawdzą się w dekoracji całego domu oraz choinki. Oprócz szyszek możesz wykorzystać suszone pomarańcze, cytryny, a także orzechy czy pierniki.

Polecane produkty:
Prezent na Święta