co to jest gluten

Gluten – co to jest?

Dziś o glutenie słyszeli chyba wszyscy. Gdzie się nie obejrzysz, słyszysz o diecie bezglutenowej i nietolerancji na gluten. Czy rzeczywiście powinniśmy obawiać się glutenu? Czy to jedynie moda na dietę bezglutenową zatacza coraz większe kręgi?

W tym artykule postaram Ci się wyjaśnić czym jest gluten, gdzie występuje i w jaki sposób jego spożywanie wpływa na Twoje zdrowie.

Co to jest gluten?
Gluten co to jest właściwie? Zacznę od wyjaśnień. Gluten to nic innego jak mieszanina białek roślinnych znajdujących się w niektórych zbożach. Występuję on w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Dzięki glutenowi pieczywo jest takie puszyste w środku i chrupkie na zewnątrz. Gluten również jest odpowiedzialny za smak pieczywa, dzięki czemu pieczywo na bazie mąki pszennej, czy żytniej nie jest mdłe. Gluten znajdziemy więc we wszystkich mącznych produktach (makarony, ciasta, pieczywo), ale także w płatkach i niektórych kaszach (kuskus, kasza manna i jęczmienna). Jak łatwo się domyślić gluten spotkamy w pierogach, naleśnikach – jednym słowem wszędzie tam, gdzie do wykonania potrawy musimy użyć mąki. Musisz wiedzieć, że gluten możemy spotkać również w składzie produktów, które na pierwszy rzut oka nie mają wiele wspólnego z produktami mącznymi. Jeśli chcesz unikać glutenu, musisz wnikliwie czytać etykiety również na wędlinach, słodyczach, lodach, a także napojach. Jednym słowem należy zachować czujność.

Gluten – kiedy należy go unikać?
Głównym wskazaniem do stosowania diety bezglutenowej jest celiaka – trwała nietolerancja glutenu. Osoby, którym doskwiera celiaka, do końca życia muszę przestrzegać diety bezglutenowej. Drugim wskazaniem do wyeliminiwania z diety glutenu, jest uczulenie na niego. Nietolerancję na gluten najczęściej spotykamy u dzieci i często wraz z wiekiem ona mija.
Gluten co powoduje, gdy nie przestrzegamy diety przy wskazaniach:
Spożywanie glutenu przez osoby z celiaką, grozi powikłaniami, a nawet zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów przewodu pokarmowego. Oczywistym więc jest, że w takich przypadkach gluten należy całkowicie z diety wyeliminować i ściśle przestrzegać sprawdzania produktów pod względem jego obecności. Osoby uczulone na gluten, a spożywające go mogą skarżyć się na bóle brzucha, nudności, migreny, osłabienia i wymioty.

Produkty bezglutenowe – jakie to są?
Produktami bezglutenowymi nazywamy produkty pochodzące ze zbóż naturalnie bezglutenowych – ryżu, kukurydzy, amarantusu, gryki i prosa. Na szczęście w sklepach dostępne są także pieczywo i inne produkty codziennego użytku bez zawartości glutenu. Na etykiecie oznakowane są symbolem przekreślonego kłosa. Produkty, które możemy spożywać przy nietolerancji na gluten to:
· chleb i bułki bezglutenowe
· makaron bezglutenowy
· ryż, płatki ryżowe i kaszki ryżowe
· płatki kukurydziane, popcorn, chrupki kukurydziane
· kasza gryczana i jaglana
· ciastka, słodycze bezglutenowe
· mąka kukurydziana, ryżowa, skrobia kukurydziana, mąka ziemniaczana, mąka sojowa

produkty bezglutenowe

Gluten właściwości
Należy pamiętać, że gluten może mieć negatywny wpływ na zdrowie jedynie dla osób z celiaką, lub uczuloną na gluten. Dla osób, które nie borykają się z nietolerancją glutenu, jest on całkowicie bezpieczny. Gluten posiada niewielką wartość odżywczą, natomiast ma inne właściwości nie spotykane u innych białek, a mianowicie dużą elastyczność i lepkość. W przemyśle piekarniczym to bardzo pożądana cecha, wpływa na miękkość i pulchność pieczywa, zachowując jego chrupiącą skórkę. Osoby zdrowe nie muszą rezygnować z glutenu w diecie, choć faktycznie z pozoru mogą się bez niego obejść.

Dieta bez glutenu to nowa moda na odchudzanie?
Było już mnóstwo cudownych diet, które zyskiwały popularność wśród osób pragnących zredukować swoją masę ciała. I choć dieta bezglutenowa pozwala niektórym skutecznie pozbyć się nadwagi, należy pamiętać o tym, że rezygnowanie z jedzenia glutenu bez konsultacji z lekarzem może być szkodliwe. Niedobór witamin z grupy B, cynku, kwasu foliowego, selenu, wapnia czy magnezu to tylko nieliczne skutki uboczne. We wszystkim należy zachować umiar i rozwagę. Jedz mądrze i dużo się ruszaj. Jeśli natomiast potrzebujesz przejść na dietę odchudzającą, zasięgnij opinii lekarza dietetyka. To najlepsza i najzdrowsza droga do wymarzonej sylwetki.

Polecane produkty:
Produkty bezglutenowe