Strona główna » Glukomannan – jak działa?
glukomannan

Glukomannan – jak działa?

Wiele osób na początku diety mylnie uważa, że jej skuteczność zostanie zagwarantowana radykalnym zmniejszeniem ilości posiłków. Tymczasem, to nie działa. Istnieją jednak sposoby na to, żeby zmniejszyć apetyt.

Przyczynami otyłości i nadmiernej wagi są często złe nawyki żywieniowe, wyrabiane przez lata i wynoszone z domu rodzinnego. Siła woli może nie wystarczyć, by pokonać tak silny mur. Warto wesprzeć się więc suplementami, które pomogą kontrolować poczucie sytości.

Czym jest glukomannan?

Za tą enigmatyczną nazwą kryje się błonnik pokarmowy pozyskiwany z bulwiastych korzeni rośliny Amorphophallus konjac, występującej w Chinach i Japonii. W tamtejszej kuchni jest ona stosowana do zagęszczania potraw, produkcji makaronów, a także spożywana na surowo. Glukomannan jest błonnikiem rozpuszczalnym w wodzie, co oznacza, że w żołądku tworzy żel, zwiększając uczucie sytości. Prócz tego zmniejsza to stężenie cholesterolu we krwi, zmniejsza wchłanianie cukru i stężenie glukozy. Ma więc cały zakres właściwości, które predestynują go do stosowania przez osoby będące na diecie odchudzającej.

Jak działa glukomannan?

Ten błonnik zmniejsza przyswajanie tłuszczów i białek z diety, oraz opóźnia opróżnianie żołądka i spowalnia perystaltykę w jelicie cienkim. Wpływa to pozytywnie na poziom cukru we krwi. Sprawia też, że uczucie najedzenia utrzymuje się dłużej, co wspomaga efekty prawidłowo zbilansowanej diety, i zmniejsza ryzyko podjadania. Ma to związek z obniżaniem poziomu greliny – hormonu głodu.

Glukomannan działa także na kontrolowanie poziomu cholesterolu, a to dzięki wiązaniu kwasów żółciowych. Wątroba zamienia cholesterol w kwas żółciowy, a glukomannan wiąże go, co powoduje konieczność pobrania cholesterolu z krwioobiegu, co ostatecznie obniża jego poziom.

Get Slim Morning & Night

System na dzień i na noc z ekstraktem z zielonej herbaty wspomagającym spalanie tłuszczu

Kup teraz

Niewątpliwym i potwierdzonym opiniami użytkowników działaniem glukomannanu jest obniżanie poczucia apetytu przy jednoczesnym podtrzymywaniu sytości.

W jaki sposób stosować glukomannan?

Dziwidło, bo taka jest polska nazwa tej rośliny, można hodować w naszym klimacie w doniczce. Można też inną odmianę tej rośliny, monstrualną, obserwować w ogrodach botanicznych. Bulwy dziwidła zawierają nawet do 40% glukomannanu, aby jednak dostać się do jego właściwości potrzebny jest jeszcze proces obróbki, łatwiej będzie więc pozyskać glukomannan w postaci suplementu, a roślinę pozostawić w spokoju na parapecie.

Najczęściej spotkamy go w preparatach złożonych, jako jeden ze składników mających wspierać kontrolowanie masy ciała. Glukomannan nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Podobnie jak inne ze składników, najlepsze efekty przynosi on wtedy, kiedy towarzyszy mu zdrowy tryb życia oraz zbilansowane odżywianie. Odchudzanie to proces, w którym suplementy diety mogą pomóc, ale jeśli kapsułki będą jedyną zmianą i nie pójdzie za nimi realne działanie, efekty mogą się okazać nietrwałe i niezadowalające.

Można także nabyć go w formie proszku, i spożywać w formie pitnej lub dodawać do posiłków. Jedną z form posiłków gotowych, w której znajduje się glukomannan jest makaron shirataki, zwany też makaronem bez kalorii. Wartość kaloryczna produktów spożywczych z tym błonnikiem jest naprawdę niska i wynosi ok. 5 kcal na 100 g ekstraktu.

Każdy suplement diety, ze względu na skład będzie mieć nieco inne zasady stosowania, nie należy jednak przekraczać zalecanej dawki, bo nie przyniesie to szybszych efektów, ani nie będzie z pewnością zdrowe. Należy trzymać się zalecanego spożycia w ciągu dnia, i popijać tabletki dużą ilością wody, ażeby uniknąć zadławienia się lub przyklejenia tabletki w układzie pokarmowym. Regularność stosowania i trzymanie się wskazań producenta są niezmiernie ważne.

Dla kogo jest glukomannan?

Dieta odchudzająca to wymagający proces, szczególnie na samym początku, lub wtedy, kiedy mamy już za sobą wcześniejsze niepowodzenia w jej dochowywaniu. Włączenie do pomocy kapsułek glukomannan może się niezwykle przysłużyć osobom, których największym problemem było kontrolowanie apetytu i ochoty na słodycze.

Koktajl wspomagający redukcję masy ciała

Suplement wspomagający utrzymanie prawidłowej masy ciała o smaku czarnej porzeczki

Kup teraz

Odnotowano, że pomaga on skutecznie zwalczać zaparcia, co jest dodatkowym benefitem, prócz wsparcia w diecie i kontroli cholesterolu i cukru. Jest uważany za bezpieczny i ogólnie dobrze tolerowany przez większość ludzi, z bardzo rzadkimi efektami ubocznymi takimi jak wzdęcia.

Glukomannan nie jest zalecany dla kobiet w ciąży, matek karmiących, oraz dzieci. Pacjenci z cukrzycą oraz przygotowujący się do operacji powinni kontrolować poziom cukru, i w razie zbyt dużych wahań, odstawić preparat. Ze względu na swoje działanie, glukomannan może osłabiać wchłanianie innych leków, np. doustnych środków antykoncepcyjnych, dlatego w przypadku ich stałego zażywania należy skonsultować się z lekarzem i/lub zachować kilkugodzinny odstęp pomiędzy błonnikiem a lekami.

Amorphophallus konjac – czy to działa?

Korzeń tej rośliny wykorzystywany jest na Wschodzie od ponad 2000 lat. Współczesne badania i regulacje potwierdzają że ekstrakt ma skuteczność jako preparat wspomagającego dietę (3 g dziennie to rekomendowana dawka). Przysłuży się oprócz diety także regulacji innych funkcji organizmu. W grupach badawczych potwierdzono, że po kilkunastu tygodniach stosowania znacząco obniżyła się masa ciała uczestników, także wśród osób które nie zmieniały nawyków żywieniowych.

Glukomannan ma też korzystne działanie w zapobieganiu alergiom, może zwiększać odporność organizmu działając jako prebiotyk, a także może zmniejszać ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

Podsumowując: jest to produkt, który warto rozważyć podczas diety odchudzającej, żeby wspomóc się w kontrolowaniu apetytu, ale pamiętać należy, że ostateczne efekty zależą od zmiany trybu życia oraz diety. Błonnik może pomóc uzyskać pożądane rezultaty i wzmocnić skuteczność rygoru żywieniowego, ale nie zastąpi aktywnego działania.

media o nas