Strona główna » Fakty i mity na temat wypadania włosów
wypadanie włosów

Fakty i mity na temat wypadania włosów

Przyczyn wypadania włosów jest naprawdę wiele. Mogą one być zupełnie banalne jak np. wiązanie włosów w tzw. koński ogon czy też spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Mogą być również bardzo poważne i świadczyć o chorobie. W takim wypadku niezbędna jest wizyta u trychologa lub dermatologa, który właściwie rozpozna proces chorobowy. Niezależnie jednak od przyczyny warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi wypadania włosów. Co warto wiedzieć, aby włos z głowy nie spadł – o tym w poniższym artykule.

Piękne, błyszczące włosy to niewątpliwy atut urody, niezwykle ważny element wizerunku, a przede wszystkim to oznaka zdrowia. Zastanawiając się dlaczego włosy nadmiernie nam wypadają należy przede wszystkim wykluczyć czynniki ustrojowe. Niezbędnym będzie konsultacja z lekarzem, który zleci odpowiednie badania. Jeżeli stan naszego organizmu nie budzi zastrzeżeń warto przyjrzeć się baczniej naszej codziennej pielęgnacji. Ponadto, wypadanie włosów może być także spowodowane trybem życia, niewłaściwą dietą, stresem, zanieczyszczeniem powietrza czy promieniowaniem UV. Ważne jest, aby problem wypadania włosów nie został zlekceważony, ponieważ może to doprowadzić do poważnych problemów, z łysieniem włącznie.

Proces wypadania włosów

Dla wszystkich włosów, jakie mamy na ciele głównym centrum dowodzenia jest mieszek włosowy. To najważniejszy element budowy i fizjologii włosa, ponieważ to jest właśnie miejsce, w którym powstaje. Każdy z nas rodzi się z określoną liczbą mieszków włosowych i nie ma takiej możliwości, aby po narodzinach powstały nowe. Jeżeli doprowadzimy do zniszczenia mieszka włosowego (np. po przez uraz) to będzie to utrata stała. Mieszek włosowy ma z góry zaprogramowaną liczbę włosów do wytworzenia. Trycholodzy określają, że każdy mieszek włosowy wytwarza od 20 do 70 włosów w ciągu życia. Z jednego mieszka wyrasta 1-3 włosów naraz. Należy przy tym zaznaczyć, że włos mają swój cykl, według którego wzrasta. Trwa on od 2 – 6 lat i przyjmując dla średniej wieku 75 lat, cykl ten powtarza się około 25 razy. Proces ten polega na tym, że każdy pojedynczy włos stopniowo przechodzi z fazy aktywnej do fazy spoczynku. Warto jednak zaznaczyć, że każdy mieszek włosa jest niezależny, dlatego nie tracimy wszystkich włosów w tym samym czasie. Gdy włosy zaczynają więc nam nadmiernie wypadać to znaczy, że nie dojrzewają do swojej naturalnej starości, a mieszek staje się bezproduktywny.

Biotyna w żelkach

Pyszne, truskawkowe żelki z biotyną dla utrzymania prawidłowego stanu włosów

Kup teraz
wypadanie włosów

Każdego dnia tracimy około 100 lub więcej włosów. Nie jest to powodem do niepokoju, ponieważ ok. 90% ze 100 000 mieszków włosowych na głowie jest w fazie wytwarzania nowych włosów. Pozostałe 10% włosów jest w fazie spoczynkowej, po 2-3 miesiącach wypadają i są zastępowane przez nowy włos. Przedłużające się i ewidentne wypadanie większej ilości włosów, pogorszenie ich jakości i struktury, a także ogniska łysienia na skórze głowy to już powód do niepokoju.

Ciekawostki na temat włosów/ czy wiesz, że…?

Trychologia to stosunkowa nowa dziedzina medycyny i kosmetologii, ciesząca się coraz większą popularnością. Trychologia to nie tylko pielęgnacja oraz leczenie skóry głowy i włosów w celach upiększających. To dziedzina, traktująca o włosach i wszystkich dolegliwościach związanych z ich nieprawidłowym funkcjonowaniem i leczeniem tychże dolegliwości.

Hair Care Panda

Żelki zawierające 5000% RWS biotyny – witaminy na włosy w porcji!

Kup teraz

Dlaczego niewłaściwa pielęgnacja włosów doprowadza do ich wypadania?

Źle dobrane kosmetyki, niezbilansowana dieta, niewłaściwa fryzura, używanie agresywnych farb do włosów oraz stosowanie gorącego powietrza do suszenia i modelowania mogą być bezpośrednią przyczyną wypadania włosów jak i elementem wzmagającym wypadanie w przypadku procesu chorobowego. Działania te przede wszystkim powodują wzrost czynnika, który kosmetolodzy nazywają TEWL (Transepidermal water loss). Czynnik ten to wyznacznik nawilżenia skóry – jeśli jest zbyt wysoki to znaczy, że skóra nadmiernie traci wodę. Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom TEWL doprowadza do przesuszenia i jednocześnie uwrażliwienia skóry głowy. I tak rozpoczyna się kaskada nieprzyjemnych objawów – skóra głowy początkowo swędzi i piecze, następnie pojawiają się na niej wypryski, przeczosy, uszkodzenia skóry. Jeżeli i ten stan się przedłuża wówczas pojawia się tzw. łupież suchy. Suchość skóry głowy nie sprzyja też mieszkom włosowym, które zmniejszają intensywność podziałów komórkowych i tym samym zdolności do wytwarzania włosów są dużo mniejsze. Dodatkowo, czesanie włosów w zwięzłe koki czy też kitki powoduje naciąganie włosa. Jeżeli mieszek włosowy jest osłabiony wówczas doprowadza to do mechanicznego i przedwczesnego usunięcia włosa.

Nie bez znaczenia dla procesu wypadania włosów jest także promieniowanie słoneczne. Eksperci są zgodni – ultrafiolet jest jednym z najważniejszych czynników uszkadzających włosy. Powoduje wiele niekorzystnych zmian – przede wszystkim promieniowanie UV przyczynia się do zwiększonej utraty protein i wody (zwiększenie wspomnianego TEWL) z włosa, a także zaburzeń barwnikowych. Skutkuje to nadmierną suchością skóry głowy i samych włosów, które stają się suche, matowe i łamliwe.

Ciekawostki na temat włosów/ czy wiesz, że..?

Najwięcej włosów na głowie mają blondynki, chociaż ich włos jest najcieńszy. Włosy brązowe są średnio grube i średnio gęste. Najgrubsze włosy są rude, ale też ich liczba jest najmniejsza.

Kolagen rybi Class A Collagen

Kapsułki z kolagenem rybim

Kup teraz

Fakty i mity o włosach

Na początku należy obalić pewne mity na temat wypadania włosów, dobrze rozprzestrzenione w życiu codziennym. Przedstawiamy 5 ważnych mitów:

MIT 1. Podcinanie włosów zwiększa prędkość z jaką rosną.

Uzasadnienie ekspertów: Podcinaj włosy, jeśli Twoje końcówki są rozdwojone i silnie przesuszone. Plączące się wiecznie końce włosów, przyczyniają się do zwiększenia siły podczas czesania, a tym samym „naciągania włosa”, który z łatwością wypadnie.

MIT 2. Na tempo wzrostu włosa nie ma się wpływu.

Uzasadnienie ekspertów: W pewnym sensie prędkość wzrostu włosa jest uwarunkowana genetycznie (włos rośnie około 1 cm na miesiąc), a to czynnik, którego nie jesteśmy w stanie zmienić. Jednakże, liczne badania pokazują, że na tempo wzrostu włosa może być zmienione w zależności od wieku, pory roku, środowiska, a przede wszystkim stanu odżywienia. Są także pewne składniki aktywne kosmetyków do włosów o udowodnionym działaniu przyspieszającym ich wzrost.

MIT 3. Szampon i odżywka powinny być dobrane do rodzaju włosa.

Uzasadnienie ekspertów: To podstawowy błąd pielęgnacyjny! Szampon zawsze dobieramy do rodzaju skóry głowy, a odżywkę do rodzaju włosów.

MIT 4. Suplementacja jest nieskuteczna w walce z wypadaniem.

Uzasadnienie ekspertów: Suplementacja powinna być podstawą kuracji przeciw wypadaniu włosów. Preparat Class A Collagen firmy Noble Health zawiera witaminę C, E, biotynę, cynk i selen, a więc te składniki które włosy najbardziej potrzebują. Dodatkowa zawartość kolagenu rybiego jest niebagatelna, ponieważ dzięki temu zaopatrujemy włos w aminokwasy, będące kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania mieszka włosowego.
100% badanych kobiet przyjmujących Collagen Class A Noble Health przez okres 3 miesięcy w przeprowadzonych przez nas badaniach na Collegium Medicum im.L.Rydygiera w Bydgoszczy potwierdziło polepszenie jakości włosów.

najlepszy produkt na włosy

MIT 5. Zbyt częste mycie włosów doprowadza do ich nadmiernego wypadania.

Uzasadnienie ekspertów: Częstość mycia włosów musi być dostosowana do rodzaju skóry głowy. Jeżeli Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają, niezbędne jest ich mycie każdego dnia, aby oczyszczać skórę głowy z nadmiaru łoju. Jeśli nie będziesz tego robić nadmiar sebum zaczopuje ujścia mieszków włosowych i poważnie zaburzy ich funkcjonowanie. Jeżeli Twoja skóra głowy jest sucha, swędząca zaleca się mycie według uznania (np. 1-2 w tygodniu), ale ważne jest aby szczególnie w tym wypadku unikać agresywnych szamponów.

Ciekawostki na temat włosów/ czy wiesz, że…?
Eksperci zajmujący się zdrowiem zgodnie twierdzą, że włosy są jak „papierek lakmusowy”, którym można oznaczyć stan organizmu człowieka. To właśnie we włosach odkładają się wszystkie pierwiastki, które dostarczamy organizmowi, zarówno te złe jak i dobre. Dlatego jeżeli chcemy zbadać faktyczny poziom danego pierwiastka warto wykonać badanie, które nazywa się spektometrią atomową. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a co najważniejsze dużo bardziej precyzyjne i rzetelne od zwykłego badania krwi.

Autorki:
mgr Maria Chrzanowska – kosmetolog, trycholog
mgr Violetta Tomaszewicz – kosmetolog, trycholog

media o nas