Strona główna » Czemu magnez jest tak ważny dla człowieka?
magnez z b6

Czemu magnez jest tak ważny dla człowieka?

„Pierwiastek życia” jest bardzo ważnym składnikiem, wpływającym na funkcjonowanie całego organizmu. Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na magnez? Jakie są objawy niedoboru magnezu?

Magnez i jego właściwości

Dbanie o to, by spożywać produkty z magnezem, jest równie ważne, jak dostarczanie organizmowi wapnia. Oba pierwiastki współpracują ze sobą w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych oraz mają zasadniczy wpływ na gęstość kości.

Magnez w pożywieniu to sposób na wzmocnienie kości i ścięgien, większą ilość energii oraz regulację ciepłoty ciała. Produkty z magnezem obniżają skutki napięcia przedmiesiączkowego, sprzyjają rozluźnieniu mięśni (objawy braku magnezu w organizmie to m.in. bolesne skurcze), zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych (magnez w pożywieniu zwiększa wydzielanie żółci), stymulują perystaltykę jelit, chronią przed zatruciami, alergiami i stanami zapalnymi.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez dla osób dorosłych wynosi od 310 do 420 mg na dobę. Wyjątkiem są kobiety w ciąży i karmiące piersią, sportowcy oraz osoby obciążone bardzo dużym wysiłkiem – taka dawka może być dla nich niewystarczająca i spowodować objawy braku magnezu w organizmie, ponieważ aby uzyskać przyrost 1 kg mięśni potrzebne jest dodatkowe 200 mg tego pierwiastka.

Noble Health Ashwagandha suplement diety

Ekstrakt z ashwaghandhy – jednego z najbardziej cennych ziół w hinduskiej Ajurwedzie

Kup teraz

Brak magnezu w organizmie – przyczyny:

Populacje europejskie z reguły stosują dietę dość bogatą w magnez. Niedobór występujący w jej obrębie zwykle jest drobny, rzadko zdarza się skrajny brak magnezu w organizmie.

Należy zwrócić uwagę na produkty wypłukujące ten pierwiastek i powodujące niedobór magnezu. Objawy tego deficytu mogą być wynikiem:
– stosowania nawozów sztucznych, które ograniczają ilość magnezu w glebie,
– niskiego poziomu magnezu w wodzie,
– jedzenia przetworzonych lub gotowanych produktów, które w wyniku tych procesów tracą cenne makroelementy,
– jedzenia produktów zawierających kwasy tłuszczowe i fosforany, które ograniczają wchłanianie magnezu,
– przyjmowania leków zmniejszających wchłanianie magnezu, jak chociażby tabletki antykoncepcyjne, środki uspokajające, niektóre antybiotyki,
– stosowania leków, które skutkują zwiększonym wydalaniem magnezu (środki przeczyszczające i moczopędne).

objawy niedoboru magnezu

Brak magnezu – objawy:

Pierwiastek ten bierze udział w syntezie DNA i magazynuje związki, które są nam potrzebne do życia oraz wykazuje dobroczynne działanie na układ nerwowy. Niedokrwienia mięśnia sercowego i zaburzenia rytmu serca, a także depresja mogą wskazywać na brak magnezu. Objawy niedoboru magnezu to:
– częste infekcje,
– zawroty i bóle głowy,
– problemy z koncentracją,
– zmęczenie zaraz po obudzeniu, mimo prawidłowej ilości snu,
– nagłe skurcze mięśni,
– nudności,
– łamliwość włosów i paznokci,
– nagłe pojawienie się próchnicy, mimo prawidłowej higieny zębów,
– niepokój i stany lękowe,
– napady szybkiego bicia serca.

Libido dla kobiet

Kapsułki z żeń-szeniem na dobre stosunki seksualne

Kup teraz

W czym jest magnez? Jak dostarczyć organizmowi magnez w jedzeniu?

Podsumowując, nie tak łatwo wywołać niedobór magnezu. Objawy są jednak wyjątkowo dokuczliwe, a nawet niebezpieczne. Aby ich uniknąć, warto dowiedzieć się, w jakich produktach jest magnez i wprowadzić je do swojego codziennego menu.

W czym jest magnez? Jego podstawowe źródło stanowi woda mineralna. Warto czytać ulotki i etykiety – powinna ona zawierać 50 mg tego pierwiastka na litr.

Magnez występuje także w wielu innych produktach spożywczych, o czym warto pamiętać, planując swój codzienny jadłospis. Niedobór tego pierwiastka nie będzie nam groził, jeśli włączymy do swojej diety produkty zbożowe (zwłaszcza kaszę gryczaną), warzywa strączkowe, orzechy, owoce morza, kakao, czekoladę, kaszę jęczmienną, ciemne pieczywo, groszek, szpinak, ryby, żółte sery i banany.

Posiłki bogate w magnez warto uzupełnić o suplementy diety zawierające ten pierwiastek. Wybierajmy takie, które zawierają jak największą dawkę magnezu uzupełnioną o witaminę B6, która w istotny sposób wpływa ona na jego magazynowanie.

media o nas