Strona główna » Chrom – by zrzucić zbędne kilogramy i okiełznać cukier
chrom na odchudzanie

Chrom – by zrzucić zbędne kilogramy i okiełznać cukier

Skuteczna dieta odchudzająca wymaga nie tylko dobrego przygotowania, ale także zrozumienia w jaki sposób funkcjonuje nasz organizm. W tym celu warto bliżej poznać chrom – sprzymierzeńca w drodze do wymarzonej figury. Chrom ma duży wpływ na to, w jaki sposób cukier zachowuje się w naszym organizmie, a tym samym powinien zainteresować cukrzyków oraz osoby na diecie. Jeśli wykorzystanie wszystkich zasobów „siły woli” nie pomaga, możliwe że chodzi o niedobór chromu.

Czym jest chrom?

Chrom organiczny to pierwiastek chemiczny, który zaliczany jest do metali. Jego nazwa bierze się od słowa „chroma” czyli „kolor”, a to ze względu na fakt, że w każdym stopniu utlenienia przybiera on różną barwę. W przyrodzie występuje np. w skorupie ziemskiej, a wśród zastosowań przemysłowych jest używany w tworzeniu powłok antykorozyjnych. Znaleźć go można także w produktach ze stali nierdzewnej, wykorzystuje się go przy produkcji samochodów i samolotów. Jako pierwiastek odkryty został w 1797 roku, i od tamtej pory zrobił dużą karierę w zastosowaniach technicznych.

Biologicznie chrom organiczny to pierwiastek śladowy, to znaczy że występuje w organizmie ludzkim w niedużej ilości, i nie jest wymagany w dużych dawkach. Dzienne zapotrzebowanie na chrom różni się co prawda od stylu życia, ale nie przekracza 0,2 mg. Przeciętnie w ludzkim organizmie występuje w ilości ok. 6 mg. Fakt, że występuje w niedużych ilościach, nie oznacza jednak, że jest mało istotny. Chrom bierze udział w wielu procesach niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a zarówno niedobór jak i nadmiar chromu mogą być szkodliwe.

Objawy niedoboru chromu

Chrom jako pierwiastek śladowy rzadko spada poniżej wymaganych norm, zdarza się to jednak w szczególności u osób stosujących monotonne i restrykcyjne diety. Im bardziej przetworzona żywność, tym większe ryzyko niedoboru, stąd częste spożywanie fast-foodów także może prowadzić do spadku poziomu chromu. W grupie ryzyka są także alkoholicy, oraz osoby ze zdiagnozowanymi chorobami nerek i układu pokarmowego.

Jednym z pierwszych i łatwiejszych do zauważenia symptomów niedoboru jest wzrost drażliwości przy jednoczesnym spadku nastroju, i pojawieniu się trudności z koncentracją oraz niepokoju. To oczywiście dość niejednoznaczne objawy, które mogą oznaczać wiele chorób, także ze strony psychiki, ale ich pojawienie się może być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli towarzyszą im zmiany w poziomie glukozy we krwi oraz zwiększone stężenie cholesterolu LDL, można podejrzewać niedobór.

Zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu także powinny nas zaniepokoić. Także częsty i nagły apetyt na słodycze może oznaczać problemy z ilością chromu. Tu warto jednak dodać, że dużo zależy od indywidualnych przyzwyczajeń. Jeśli przywykliśmy do jedzenia czegoś słodkiego codziennie po obiedzie, może być ciężko zauważyć nagłą zmianę. Bardziej alarmujące powinno być pojawienie się niespotykanej potrzeby uzupełnienia poziomu cukru.

W czym bierze udział chrom?

Jedną z najbardziej znanych właściwości chromu jest wpływ na metabolizm węglowodanów. Chrom buduje czynnik tolerancji glukozy. Odpowiedni poziom chromu w organizmie polepsza działanie insuliny, a tym samym pozwala kontrolować poziom cukru we krwi. Może to uchronić nas przed cukrzycą, nietolerancją glukozy czy insulinoopornością. Badania potwierdziły także, że osoby którym podawano pikolinian (chrom z kwasem pikolinowym ułatwiającym jego wchłanianie) przez dwa miesiące miały znacznie obniżony poziom hemoglobiny glikowanej, która jest istotnym czynnikiem monitorowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Inne badania potwierdzają także obniżanie poziomu insuliny. Chrom może zostać dołączony przez osoby chorujące na cukrzycę oraz w stanie przedcukrzycowym jako suplement diety, po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Witaminy dla rodziny w żelkach

Suplement dla całej rodziny w formie żelek uzupełniający dietę w witaminy i minerały

Kup teraz

Chrom – właściwości

To jakie chrom właściwości ma dla cukrzyków, wykorzystać mogą także osoby rozpoczynające odchudzanie. Poprawienie metabolizmu cukru już samo w sobie może przyczynić się do poprawy efektów. Bardzo cenny jest fakt, że suplementacja chromu pomoże zredukować nagły i niekontrolowany apetyt na słodycze, który tak często prowadzi do złamania diety. Chrom sam w sobie nie wpływa na redukcję masy ciała, ale bierze udział w procesach związanych z gospodarką lipidową zapobiegając odkładaniu się tłuszczu w tkankach. Oprócz regulowania poziomu glukozy, ma wpływ na poziom cholesterolu we krwi: obniża „złą” frakcję LDL, a podwyższa HDL, co długofalowo pozwala w profilaktyce miażdżycy i innych chorób serca, a także zawałów i udarów mózgu.

Wśród licznych badań prowadzonych nad innymi działaniami chromu, na uwagę zasługują te związane z PCOS, czyli zespołem policystycznych jajników. Pokazały one, że dzięki obniżaniu BMI oraz poprawieniu gospodarki cukrowej możliwe jest zwiększenie szans wystąpienia owulacji i regularnych miesiączek.

Dowiedziono także, że zażywanie chromu zmniejsza wydzielanie wapnia z moczem, co może zapobiec wystąpieniu osteoporozy. W innych badaniach wzięto pod uwagę zdrowie psychiczne i dowiedziono poprawy pamięci u osób z chorobą Alzheimera a także zmniejszenia ryzyka napadowego głodu u osób z depresją. Chrom opóźnia starzenie się podwzgórza, czyli struktury w mózgu, która kontroluje wiele funkcji naszego ciała, a także wpływa pozytywnie na szyszynkę i grasicę.

Jak stosować chrom organiczny?

Najprostszą metodą dbania o jego poprawny poziom jest spożywanie w codziennej diecie produktów bogatych w chrom. Wśród nich prym wiodą kakao, drożdże oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Zawierają go mięsa, ryby, jajka oraz żółte sery, a także brokuły, szpinak, jabłka i banany.

Co ciekawe, chromu dostarczamy do organizmu także gotując w naczyniach ze stali nierdzewnej, a niewielki procent jego zapotrzebowania znajdziemy w wodzie z kranu. Chrom najlepiej przyswaja się w towarzystwie witamin B3 i C oraz aminokwasów.

Jeśli stwierdzimy u siebie niedobór chromu, który ciężko będzie zniwelować za pomocą diety, z pomocą mogą przyjść odpowiednie suplementy z udziałem tego pierwiastka. Odpowiednią dawkę i sposób stosowania dobrze jest skonsultować z lekarzem. Ilość niezbędnego chromu będzie zależeć od wykonanych badań, a także trybu życia i sposobu odżywiania.

Get Slim Morning & Night

System na dzień i na noc z ekstraktem z zielonej herbaty wspomagającym spalanie tłuszczu

Kup teraz

W sprzedaży dostępne są preparaty o różnym składzie. Tabletki z chromem najczęściej zawierają go w formie pikolinianu, czyli w połączeniu z kwasem pikolinowym, znacznie wspomagającym jego wchłanianie. Chrom często pojawia się także jako jeden z wielu składników odżywczych w złożonych suplementach odchudzających, takich jak tabletki, napoje, a nawet żelki.

Nadmiar chromu a dzienne zapotrzebowanie na chrom

Mimo dość szybkiego wydalania chromu z moczem, stosowanie zbyt dużych dawek może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych, i zamiast poprawić zdrowie, znacząco je pogorszyć. Nadmierne dawki chromu mogą osłabić wchłanianie żelaza i cynku, przyczynić się do powstania wrzodów żołądka, a nawet chorób nowotworowych. Może to także doprowadzić do zaburzenia produkcji insuliny. Stosowanie suplementacji chromem wymaga więc przede wszystkim wyraźnych wskazań, a także rozsądnego dawkowania, należy ją także prowadzić pod okiem lekarza. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że ilość preparatu jest dobrana do naszego indywidualnego dziennego zapotrzebowania.

Przeciwwskazania do stosowania chromu

Ostrożność podczas suplementacji chromu powinny zachować osoby zażywające insulinę, ze względu na zbliżone działanie. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, popularnie stosowane na co dzień w walce z bólem, mogą także podnosić poziom chromu w organizmie. Suplementy diety zawierające chrom nie nie powinny być także stosowane przez kobiety w ciąży, w trakcie karmienia piersią, oraz u dzieci.

Co warto wiedzieć o chromie?

Ten pierwiastek jest niezwykle cenny dla naszego funkcjonowania, a wynika to z jego roli w budowaniu czynnika tolerancji glukozy. Gospodarka cukrowa przekłada się bowiem na wiele innych procesów w ciele człowieka, uzależnionych przecież od dostarczanej energii. Mimo, że jego niedobór nie zdarza się często, w przypadku wystąpienia jego objawów, lub w konieczności wsparcia diety odchudzającej, warto skorzystać z jego suplementacji – w rozsądnych ilościach może przynieść dużo pozytywnych skutków dla zdrowia.

SELEN I CYNK NA WŁOSY

media o nas