Strona główna » Chleb bezglutenowy z thermomixu
chleb bezglutenowy thermomix

Chleb bezglutenowy z thermomixu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób boryka się z nietolerancją na gluten. Ten uczulający składnik pożywienia to nic innego jak białko roślinne, występujące w nasionach pszenicy, jęczmienia i żyta.

Gluten w połączeniu z wodą nadaje ciastu elastyczność, dzięki czemu pożądany jest w piekarnictwie. Poza tym nie posiada większych wartości odżywczych, a dla osób z nietolerancją lub celiakią jest zwyczajnie toksyczny. Jedyną metodą leczenia dolegliwości związanych z alergią na gluten, jest jego całkowite wyeliminowanie z diety. Osoby cierpiące na celiakię do końca życia muszą unikać glutenu, podczas gdy nietolerancja pokarmowa na gluten może być czasowa.

Objawy alergii na gluten – jakie najczęściej spotykamy?

  • wodnisty katar
  • wymioty
  • biegunka
  • pokrzywka skórna
  • zmiany skórne typu atopowe zapalenie skóry
  • wstrząs anafilaktyczny

W tej sytuacji jedynym ratunkiem jest odstawienie glutenu. Tylko dieta bezglutenowa pozwoli na pozbycie się tych przykrych dolegliwości i przywróci radość życia. Warto przyjrzeć się swojemu organizmowi i sprawdzić, czy gluten nie sieje w nim spustoszenia.

W jakich produktach znajdziemy gluten?

Gluten znajdziemy w ziarnach pszenicy, żyta i jęczmienia. Jako dodatek spulchniający możemy spotkać go także w parówkach, pasztetach, mięsie mielonym, słodyczach, wędlinach, produktach mlecznych i piwie.

Co jeść na diecie bezglutenowej?

Dieta bezglutenowa to spore wyzwanie dla nowicjuszy. Przestawienie się z dnia na dzień nie jest prostą sprawą, ale gdy tylko zauważymy jak szybko znikają dokuczliwe objawy choroby, przestanie nas ta zmiana przerażać. Produkty bezglutenowe możemy dostać w większości dobrze zaopatrzonych sklepów. Dla ułatwienia kupującego oznaczone są na etykiecie symbolem przekreślonego kłosa. Czytanie etykiet powinno wejść w nawyk osobom uczulonym na gluten, gdyż ten uczulający składnik pożywienia może się czaić w produktach pozornie bezpiecznych. Gluten możemy znaleźć nawet w napojach, słodyczach, a także mięsie. Ważne jest zatem czytanie składu i eliminowanie glutenu z codziennej diety. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki do wypieków bezglutenowych, z których można z powodzeniem przygotować smaczne dania bezpieczne dla osób z nadwrażliwością na gluten.

Pieczywo bezglutenowe

Pieczywo z mąki pszennej całkowicie należy wyeliminować, ale nie znaczy to, że musimy rezygnować z pieczywa w ogóle. Przepisy na chleb bezglutenowy znajdziemy w sieci, do wykorzystania mamy gotowe mieszanki do wypieku, z których można przygotować pyszne i zachowujące długo świeżość pieczywo. Przepis jest prosty w wykonaniu, a dzięki thermomixowi nie zabierze nam to dużo czasu.

Przepis na chleb bezglutenowy Thermomix:

  • mieszanka do przygotowania chleba bezglutenowego Detox z Noble Health
  • drożdże (5 g suchych, lub 21 g świeżych na 450 g mieszanki do wypieku)
  • 310 ml wody
  1. Do naczynia miksującego włożyć drożdże i wodę i podgrzać 2 min 30 s/37 st C/obr.1.
  2. Dodać mieszankę i wyrabiać przez 3 min. na trybie z oznaczeniem kłosa (wyrabianie ciasta)
  3. Ciasto przełożyć do formy, wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 35 – 40 st. C i pozwolić mu rosnąć przez 20 min.
  4. Ciasto wyjąć z piekarnika, powoli wymieszać i w zależności od upodobań uformować bułeczki lub wlać do formy do pieczenia na chleb.
  5. Ciasto odstawić w ciepłe miejsce i pozwolić mu jeszcze rosnąć przez 60 min., a następnie piec przez godzinę w piekarniku nagrzanym do 200 st. C.
  6. Po upieczeniu należy chleb wyjąć, pozostawić do całkowitego wystudzenia. Po tym czasie możemy cieszyć się pysznym smakiem bezglutenowego pieczywa.

Detox Max Vegan

Suplement z ekstraktem z korzenia mniszka lekarskiego wspomagającego detoksykację organizmu

Kup teraz

Chleb bezglutenowy wykonany w thermomixie zasmakuje całej rodzinie, a prostota jego wykonania i zdrowy smak przekonają Cię do kolejnych kulinarnych wyzwań. Wypróbuj także inne dostępne smaki chlebków bezglutenowych i ciesz się zdrowym smakiem.

Dieta bezglutenowa nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych dań i smakołyków. Wystarczy użyć zamienników i zamiast produktów z glutenem, użyć tych bezglutenowych. Zmiana nawyków żywieniowych nie musi siać niepokoju, jeśli dobrze się do niej przygotujemy. Dobre samopoczucie i brak objawów będzie nagrodą za dokonane zmiany.

media o nas