wyzwania minimalizmu

Chcieć mniej, czyli wyzwania minimalizmu

Nowe szpilki. I jeszcze ta wspaniała nowa torebka. A te kolczyki… I zrobię jeszcze to i to i tamto. No, a jutro to…

Minimalizm w tym przypadku to sztuka skupienia się na rzeczach najważniejszych. I czasem po prostu odpuszczeniu innych.

Wyzwania minimalizmu

1. Zaplanuj

Spróbuj planować tyle rzeczy, ile się da. Tygodniowy jadłospis domowników oraz potrzebne do tego zakupy. Wspólne wyjścia, imieniny, imprezy, wyjazdy. Wtedy dokładnie będziesz wiedziała, kiedy czekają Cię spłaty zobowiązań, opłaty rachunków, a kiedy należy kupić prezent dla solenizanta. Polecam zaopatrzyć się w kalendarz – będziesz wtedy robić mniej rzeczy na ostatnią chwilę i zyskasz czas dla siebie.

2. Jeśli nie musisz, nie rób zapasów żywności lub dużych zakupów.

W dzisiejszych czasach wyrzucamy bardzo dużo jedzenia. Kupuj rozsądnie, najlepiej według wcześniej sporządzonej listy zakupów. Zrób też przegląd tego co masz w kuchni. Może okazać się, że skrywa się tam jeszcze niejeden obiad albo przeterminowana puszka.

3. Oddaj lub sprzedaj rzeczy, które na to zasługują lub czekają na to od dawna.

Niepotrzebnie zaśmiecają Ci miejsce i głowę. Pewnie ciągle z tyłu głowy masz to jako pozycję do odhaczenia. Komuś na pewno się przydadzą, a Ty będziesz mogła cieszyć się z czyjegoś uśmiechu lub dodatkowego zastrzyku gotówki.

4. Posprzątaj w torebce.

Czy na pewno wszystko co masz w torebce jest Ci niezbędne na co dzień? A może nosisz wielką, ciężką torbę i jednak nie korzystasz ze wszystkiego? Może część z tych rzeczy możesz zostawić w aucie? Zamień też duże akcesoria na te w podróżnych, mniejszych wersjach. Metalowy pilniczek świetnie zastąpisz lżejszym, papierowym, a duży lakier do włosów małym, podróżnym wariantem.

5. Zrób gruntowny przegląd szafy, bielizny i butów

To chyba najtrudniejszy punkt, ale przyniesie wiele korzyści. Wiele kobiet twierdzi, że dobrze znają zasoby swoich szaf, jednak założę się, że nie raz zapomniałaś o jakieś bluzce, sukience, czy torebce. Staraj się robić przegląd szafy w momencie zmiany garderoby z zimowej na letnią i z letniej na zimową. Nie miej skrupułów, aby pozbyć się czegoś, czego nie nałożyłaś od roku lub już nie pasuje. Najprawdopodobniej już tego nie założysz. Wiele takich ubrań zajmuje miejsce, przez co masz wrażenie, że masz dużo ubrań, ale na końcu dnia wychodzi, że naprawdę nie masz się w co ubrać. To samo z bielizną – jeśli jakaś nie pasuje to małe szanse, że będziesz w niej chodzi. No i buty – zniszczone, uwierające czy przemakające – drażnią oko i kieszeń.

mniej znaczy więcej

6. Zadbaj o zdrowie

Zaplanuj gruntowny przegląd swojego zdrowia i swojej rodziny. Okresowe badania nie traktuj jako żmudny obowiązek. Jeśli nie stać Cię na badania, sprawdź czy możesz zostać krwiodawcą – dzięki temu będziesz mieć okresowe badania za darmo i lekarz od razu poinformuje Cię o czymś niepokojącym.

7. Zrób porządek w finansami

Na pewno wiele z nas ma elektroniczne konto bankowe, ale czy wykorzystujemy jego możliwości?
Czy korzystasz ze stałych przelewów lub poleceń zapłaty? Czemu nie chcesz sobie odjąć kolejnych spraw do załatwienia? Temat pieniędzy to obszar, który mocno nas stresuje – musimy pamiętać o terminach spłat rat, opłatach za rachunki itp. Nie oszczędzasz? Załóż subkonto i staraj się przelewać tam co miesiąc nawet najmniejsze kwoty – zobaczysz jak miło się zdziwisz po paru miesiącach 🙂

8. Ogranicz gromadzenie zbędnej dokumentacji

Nie każdy rachunek czy biling z banku musisz posiadać w wersji papierowej. Albo te stare paragonu upchane na dnie szuflady. I jakieś przesyłki promocyjne. Uporządkuj swoje biuro, abyś mogła szybko i sprawnie znaleźć potrzebne dokumenty. Zaopatrz się w segregatory, teczki – po prostu w dogodny sposób przechowywania dokumentów. Raz zrobiony i pilnowany porządek przyspieszy wiele spraw. Uwierz na słowo 🙂

9. Ogranicz myślenie

Jakkolwiek przewrotnie to brzmi, my kobiety mamy tendencje do myślenia za dużo, a przy tym martwienia się, nawet o najdrobniejsze sprawy. Staraj się skupiać na tu i teraz i cieszyć z nawet najmniejszych spraw – smaku herbaty, ciepła bijącego od słońca czy śmiechu dzieci. Jeśli coś bardzo zaprząta Twoją głowę, w miarę możliwości uporaj się z tym jak najszybciej. Oczywiście, wszelkich problemów takie myślenie nie rozwiąże, ale po co martwić się na zapas?

10. Spędź więcej czasu z najbliższymi

Dzięki porządkom Twoja głowa będzie odciążona, dzięki czemu będziesz mogła skupić się na najbliższych. Dzięki powyższym krokom, nie będziesz miała na głowie jeszcze wiele spraw do wykonania, które zajmują Twój cenny czas. Będziesz mogła go przeznaczyć na to co najważniejsze – czas z bliskimi.

Polecane produkty:
ZESTAW PODRÓŻNY