aminokwasy na włosy

Aminokwasy na włosy – jak działają?

Lista sposobów na zdrowe i odżywione włosy jest niezwykle długa, a każdy z nich opiera się na czym innym. Tymczasem warto zacząć od tego, co w ogóle wpływa na budowę i kondycję włosów.

Szampony, odżywki, kuracje, magiczne szczotki… Jesteśmy różni, i dla każdego z nas najlepszy sposób pielęgnacji włosów może okazać się inny. Nie zmienia się jednak to, z czego składają się nasze włosy, i jakiego odżywienia potrzebują. Aminokwasy grają tu kluczową rolę.

Czym są aminokwasy i dlaczego ich potrzebujemy?

Są budulcem białek, z których składa się nasz organizm, umożliwiają syntezę hormonów, neuroprzekaźników, biorą udział w przetwarzaniu energii, i wpływają praktycznie na wszystkie funkcje naszego organizmu. Potrzebujemy ich dla zdrowia i poprawnego działania organów wewnętrznych. Aminokwasy dzielą się na te, które funkcjonują w naszym organizmie, oraz te które dostarczamy wraz z pożywieniem. Dla włosów i paznokci są niezwykle istotne, w szczególności aminokwasy siarkowe.

Aminokwasy na włosy to przede wszystkim kilka ich rodzajów. Arginina odpowiada między innymi za syntezę keratyny, jest także prekursorem produkcji tlenku azotu oraz poprawia krążenie, co wzmaga porost włosów. Wpływa ona także na skórę, nawilżając ją dogłębnie oraz uelastyczniając, poprzez pobudzanie syntezy kolagenu.

Cysteina wzmacnia budowę łodygi włosa, ale oprócz tego zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i ma własności regeneracyjne. Ma antyoksydacyjny wpływ na skórę, zapobiega także łamaniu się paznokci. Formą powstałą z połączenia dwóch cząsteczek cysteiny jest bardziej stabilna cystyna.

Kolejnym aminokwasem istotnym dla zdrowia włosów jest metionina, która uczestniczy w procesach regeneracji skóry, włosów i paznokci. Uczestniczy w syntezie keratyny, wpływa także na mięśnie i układ sercowo-naczyniowy.

aminokwasy na włosy

Tyrozyna bierze odpowiedzialność za wytwarzanie melaniny, która nadaje naszym włosom kolor. Ma także wpływ na hormony tarczycy, ale przede wszystkim pełni rolę prekursora w syntezie neurotransmiterów poprawiając koncentrację i obniżając zmęczenie, co w pośredni sposób także odbija się na kondycji naszej skóry i włosów. Ten aminokwas uważany jest za najważniejszy w zapobieganiu wypadaniu włosów.

Przed osłabieniem kondycji włosów chroni nas także prawidłowy poziom tauryny, istotnej w wielu procesach naszego organizmu. Wpływa ona pozytywnie na serce, wspomaga wzrok, ale także uczestniczy w transporcie kreatyny. Często kojarzona jest z funkcjami pobudzającymi, gdyż faktycznie wpływa na poprawę witalności i siły.

Jak stosować aminokwasy na włosy?

Poszczególne aminokwasy z powyższej listy dostarczać można sobie z pożywieniem, jednak jeśli chcemy mieć pewność co do odpowiedniej ich ilości, dobrze jest suplementować je w inny sposób. Liczne preparaty zawierają pojedyncze aminokwasy, często z innymi składnikami wspomagającymi zdrowie włosów, skóry i paznokci. Można także znaleźć kompleksowy zestaw, który zawiera wszystkie aminokwasy na włosy, a do tego witaminy i minerały.

Aminokwasy na włosy to suplement diety, który można stosować w wygodnej postaci kapsułek. Zawierają one ustandaryzowane ilości poszczególnych aminokwasów, dzięki czemu wiemy ile i czego sobie dostarczamy. Dodatkowo warto poszukać kosmetyków, które także w swoim składzie zawierają aminokwasy: mogą to być szampony czy odżywki. Wybierając odpowiednie produkty, warto zwrócić uwagę na renomę producenta, oraz zapoznać się z zasadami stosowania.

Kiedy warto wybrać aminokwasy na włosy?

Kondycja naszych włosów zmienia się pod wpływem wielu czynników – atmosferycznych, pielęgnacyjnych, zdrowotnych. Często osłabiają się one pod wpływem zbyt częstej czy intensywnej stylizacji. Sposobem na przywrócenie im zdrowia jest wzmocnienie ich od wewnątrz, a aminokwasy to najważniejszy czynnik budulcowy. Aminokwasy na włosy są więc wskazane do stosowania zarówno wtedy, kiedy już obserwujemy osłabienie włosów, jak i wtedy, kiedy chcemy mu zapobiec.

aminokwasy na włosy

Aminokwasy na włosy + keratyna

Chcesz, żeby Twoje włosy były zdrowe i mocne? Zadbaj, by dostawały to czego potrzebują! 100% biotyny, cynku i selenu skutecznie o to zadba.