niedobór witaminy b

6 oznak niedoboru witamin z grupy B

Witaminy z grupy B (w sumie siedem) są najbardziej „energetyczne” ze wszystkich pierwiastków, ponieważ pomagają przekształcić spożywane kalorie w energię.

Jedną z najważniejszych witamin jest witamina B12, ponieważ wpływa ona na produkcję DNA, a także na zdrowie komórek układu nerwowego i krążenia. Zalecana dzienna dawka tej witaminy wynosi 2,4 mg, a w większości przypadków otrzymujemy ją z jedzeniem. Ale jeśli Twoja codzienna dieta nie jest wystarczająco zbilansowana, jeśli nie masz wystarczającej ilości pokarmów zawierających białko, twoje ciało może mieć niedobór witaminy B12.

Oto kilka objawów, które mogą ostrzec cię o niedoborze witamin z grupy B.

 • Drętwienie rąk i nóg
  Witamina B12 bierze udział w produkcji mieliny, ochronnej powłoki dla nerwów. Jeśli witaminy nie wystarczy, nerwy nie mają wystarczającej ochrony, a ty możesz czuć mrowienie, a nawet drętwienie kończyn.
 • Zmęczenie
  Jednym z „klasycznych” objawów niedoboru witaminy B jest uczucie ciągłego zmęczenia. Faktem jest, że brak witaminy B12 może rozwinąć niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 – stan, w którym organizm wytwarza niedojrzałe krwinki czerwone, które nie mogą przenosić tlenu w całym ciele. W rezultacie najważniejsze narządy nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i czujesz się zmęczony.
 • Bladość
  Blada skóra lub nawet żółtawy odcień to kolejny znak, że nie masz wystarczającej ilości witaminy B12. Powód jest taki sam: komórki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Ale ważne jest, aby pamiętać, że nagła zmiana cery może być oznaką poważnej choroby – takiej jak zapalenie wątroby lub nawet rak wątroby – dlatego ważne jest, aby udać się na czas do lekarza.
 • Depresja
  Witamina B12 bierze udział w produkcji neuroprzekaźników, z których jednym jest serotonina – niedobór, który naukowcy powiązali z rozwojem depresji. Ponadto B12 jest wymagany do komunikacji między neuronami, a jeśli zostanie zakłócony, może również prowadzić do rozwoju tej choroby. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli życie ostatnio nie zadowala cię, a energii stało się podejrzanie mało – oddaj krew, sprawdź poziom witaminy B12.
 • Problemy z pamięcią
  Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w mózgu, dlatego jej niedobór może prowadzić do poważnych problemów z pamięcią, a nawet wywołać rozwój demencji. Dlatego jeśli masz trudności z zapamiętywaniem lub przetwarzaniem informacji, koniecznie sprawdź poziom witamin z grupy B – ich niedobór może prowadzić do poważnych i prawie nieodwracalnych zaburzeń.
 • Wiek powyżej 50 lat
  Oczywiście trudno to nazwać objawem, ale wiek powyżej 50 lat może być również przyczyną niedoboru witaminy B12. Faktem jest, że wchłanianie tej witaminy wymaga kwasu żołądkowego, a jej produkcja w organizmie zmniejsza się z wiekiem. Dlatego świetnie będzie, jeśli po osiągnięciu wieku 50+ będziesz co roku przeprowadzał szczegółowe badanie krwi i monitorował poziom wszystkich niezbędnych witamin i pierwiastków śladowych.

Polecane produkty:
Multiwitamina w żelkach
Witamina D w kroplach
Witamina C w kroplach