Strona główna » 5 wigilijnych przepisów w wersji light!

5 wigilijnych przepisów w wersji light!

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. To dobry moment, aby zadbać o odpowiednie menu. Jeżeli do tej pory myślałaś, że świąteczne przepisy to tylko smażony karp lub kapusta z grzybami, byłaś w błędzie! Poznaj 5 zdrowych propozycji w świątecznej wersji light!

Święta Bożego Narodzenia to cudowny i niezwykle magiczny czas, który spędzamy w gronie rodziny i przyjaciół. Świąteczne przepisy i dania, które królują na wigilijnych stołach, wcale nie muszą być tuczące. Sprawdź kilka propozycji, aby urozmaicić menu.

1. Zroluj wigilijnego łososia

Śledzie, ryba po grecku i smażony karp to trio, które pojawia się chyba podczas każdej wigilijnej kolacji. My dzisiaj proponujemy Ci alternatywę rybną w postaci szybkiej do wykonania i bardzo smacznej przystawki z łososiem w roli głównej, który jest źródłem wielu cennych witamin oraz kwasów omega-3 i omega-6.

Składniki
450 g mrożonego szpinaku
3 jajka
150 g łososia wędzonego na zimno
150 g serka śmietankowego
sól i pieprz do smaku

Przygotowanie
Rozmrożony szpinak doprawiamy do smaku solą i pieprzem i wbijamy 3 żółtka, po czym miksujemy całość, na końcu dodając ubitą na sztywno pianę z ubitych białek. Wszystko lekko mieszamy łyżką. Ciasto szpinakowe rozprowadzamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy masę na 15 minut i 180 stopni do pieca. Po ostygnięciu na całej powierzchni rozsmarowujemy serek i układamy plastry łososia. Wszystko zawijamy w rulon. Roladę na godzinę odstawiamy do lodówki, po wyjęciu kroimy w grube plastry i gotowe!

2. Barszcz z grzybami

Wigilia nie może obyć się bez grzybów. Najlepiej sprawdzi się wigilijny barszcz grzybowy z zebranych jesienią, a następnie zasuszonych borowików. Wcale nie musisz zaprawiać go tłustą śmietanką, aby nabrał walorów smakowych. Barszcz z grzybami możesz podać z tradycyjnymi uszkami lub małymi pierożkami. Zamiast mąki pszennej, wybierz do nich pełnoziarnistą mąkę gryczaną. Farsz z kapusty zastąp dla odmiany wegetariańską czarną soczewicą.

Składniki
garść suszonych borowików
400 ml żurku
2 liście laurowe
2 ziarenka ziela angielskiego
sól i pieprz do smaku

Przygotowanie
Grzyby zalewamy zimną wodą – około 500 ml i zostawiamy na całą dobę. Następnego dnia przelewamy je wraz z zalewą do garnka, dolewamy wodę – około 1,3 l i wszystko gotujemy 2 godziny. Wywar doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Kolejnym krokiem jest wyjęcie grzybków i pokrojenie ich na mniejsze kawałki, po czym ponownie wrzucamy je do wywaru. Pozostaje jeszcze tylko dolać około 400 ml żurku na bazie mąki żytniej, zagotować wszystko 10 minut i gotowe!

Detox Max Vegan

Suplement z ekstraktem z korzenia mniszka lekarskiego wspomagającego detoksykację organizmu

Kup teraz

3. Karp faszerowany jabłkami

Podczas świąt nie może zabraknąć tradycyjnego karpia. My proponujemy Ci nieco inną i o wiele zdrowszą formę jego przyrządzenia. Zamiast panierki smażonej na głębokim tłuszczu, wystarczy nafaszerować rybę pysznymi jabłkami.

Składniki
2,5 kg karpia (2 sztuki)
1 kg winnych jabłek
3 łyżki chrzanu tartego
1 łyżka miodu
1 łyżka soku z cytryny
3 łyżki masła
1 cytryna
sól i przyprawy do smaku

Przygotowanie
Karpia dokładnie umyj, osusz i natrzyj przyprawami oraz solą do smaku. Zostaw go pod przykryciem w lodówce, aby się zmacerował. W międzyczasie przygotuj farsz. Zetrzyj jabłka na grubych oczkach, skrop je sokiem z cytryny, dodaj jej startą skórkę, miód oraz chrzan. Na koniec nafaszeruj rybę i zapiecz ją z odrobiną masła w piekarniku w 180 stopniach Celsjusza do momentu aż nie zmięknie.

Hydrodren

Kapsułki wspierające oczyszczanie organizmu i uwalnianie nadmiaru zgromadzonej wody

Kup teraz

4. Dietetyczny piernik bezglutenowy

Po dobrej kolacji lub obiedzie nie może zabraknąć małego deseru. Ciasta świąteczne wcale nie muszą być tuczące i pełne glutenu. Kolejny przepis jest prawdziwą ucztą dla miłośników pierników.

Składniki
50 g miękkiego masła
0,5 szklanki stewii
1 jajko
1 szklanka mąki gryczanej
0,5 szklanki mąki ryżowej
2 łyżeczki przyprawy do piernika
1 płaska łyżeczka sody
1 łyżka stołowa kakao
0,5 szklanki mleka
0,5 słoika konfitury śliwkowej
kilka pokrojonych suszonych moreli
garstka rodzynek

Przygotowanie
Zmiksuj masło, jajka i stewię, która z powodzeniem zastąpi cukier. Następnie dodaj sypkie składniki oraz mleko i dżem. Wszystko wymieszaj. Na koniec wrzuć do masy garstkę rodzynek lub ulubionych bakalii, a następnie piecz około 50 minut w 180 stopniach Celsjusza.

5. Kompot z suszu

Aby dopełnić wigilijne menu, na stole nie może zabraknąć kompotu z suszu. Jest łatwy w przygotowaniu, aromatyczny i z pewnością przypadnie do gustu wszystkim domownikom z uwagi na miodowo-owocowy smak.

Składniki
100 g śliwek
100 g jabłek
100 g gruszek
100 g miodu
5 szt goździków
1 pomarańcza
cynamon

Przygotowanie
Owoce włóż do garnka, zalej je wodą i gotuj przez około pół godziny. Podczas gotowania dodaj odrobinę miodu, wrzuć kilka goździków oraz laskę cynamonu. Pomarańczę dokładnie umyj, pokrój ją w grube plastry i zanurz je w kompocie, który należy podawać najlepiej schłodzony do temperatury pokojowej.

Smacznego!

media o nas