Noble Health

Blog

Zalety treningu core

Zalety treningu core

Słyszałaś kiedyś o treningu core, ale nie wiesz, na czym polega? A może to dla Ciebie całkowita nowość? Zastanawiasz się, na jakie partie mięśni działa ten trening i jak go wykonywać? Wiele osób myli go z treningiem mięśni brzucha. Jak jest naprawdę?

Co to jest trening core?
Trening ten nie doczekał się nadal polskiej nazwy. Core z angielskiego oznacza „jądro”, „rdzeń” lub „tułów”, a sam trening nazywany jest treningiem stabilizacyjnym lub treningiem centrum ciała. Najprościej rzecz ujmując to trening mięśni tułowia. Ćwiczenia core pozwalają wzmocnić równowagę oraz koordynację ruchową, dlatego warto dodać je do swojego planu treningowego. W skład strefy core wchodzą mięśnie głębokie, proste oraz skośne brzucha, mięśnie pośladkowe, przykręgosłupowe oraz mięśnie znajdujące się wewnątrz miednicy. Wbrew pozorom mięśnie te są często pomijane w treningu, a to duży błąd!

Zalety treningu core
Poprawa wytrzymałości i wydolności – zaleta treningu core szczególnie ważna dla kulturystów oraz osób ćwiczących na siłowni. Pozwala osiągać lepsze wyniki podczas treningów.

Poprawa postawy oraz stabilizacja kręgosłupa i miednicy – idealnie sprawdzi się u osób, które mają problemy z garbieniem się lub pracują w pozycji siedzącej. Niektóre z ćwiczeń można wykonywać podczas siedzenia za biurkiem.

Lepsza koordynacja ruchowa i poczucie równowagi – szczególnie zauważalna w codziennym życiu. Zmniejsza ryzyko upadków oraz kontuzji na siłowni. Lepsze poczucie równowagi oraz większa siła dodają osobom ćwiczącym pewności siebie, a dzięki temu mają wpływ na ich samopoczucie.

Wzmocnienie wszystkich mięśni brzucha – jeżeli systematycznie będziesz trenować core, możesz liczyć na wyrzeźbienie mięśni brzucha. Wszystko zależy od procentu tkanki tłuszczowej. Trening core jest obfity w ćwiczenia angażujące wszystkie mięśnie brzucha, dzięki czemu te wzmacniają się i uwidaczniają.

Złagodzenie bóli kręgosłupa – regularne trenowanie core pomaga utrzymać prawidłową postawę w ciągu dnia, a co za tym idzie pomaga w redukcji prawdopodobieństwa wystąpienia problemów związanych ze skrzywieniami kręgosłupa czy jego bólem.

Ćwiczenia w treningu core
Podczas ćwiczeń w tego typu treningach należy zwrócić uwagę na postawę, która jest szczególnie ważna dla bezpieczeństwa oraz efektów treningu. Oto kilka ćwiczeń typowych dla treningu core.

Deska (plank) – jest jednym z ćwiczeń należących do treningu core. Prawidłowo wykonana wzmacnia mięśnie tułowia i mięśnie głębokie. To niepozorne ćwiczenie wykonywane 4 razy w tygodniu pozwoli zauważyć efekty już po miesiącu. Warto zacząć od 15 sekund i wydłużać ten czas w kolejnych dniach.

Wciąganie brzucha – aby wykonywać to ćwiczenie nie musisz posiadać żadnego sprzętu. Możesz wykonać je w domu, jadąc autobusem czy siedząc przed telewizorem. Należy zacząć od prawidłowego ustawienia kręgosłupa, a następnie napiąć mięśnie brzucha. Taką pozycję należy utrzymać przez około 10 sekund. Nie wolno zapomnieć o oddechu. Ćwiczenie należy powtórzyć około 5 razy, a dla lepszych efektów – sukcesywnie wydłużać czas kolejnych powtórzeń.


Polecane produkty:
produkty SLIM LINE

‹ Powrót

Comments are closed here.

SKLEP ONLINE