Strona główna » Ostropest plamisty – co o nim powinniśmy wiedzieć?
ostropest plamisty

Ostropest plamisty – co o nim powinniśmy wiedzieć?

Ostropest plamisty to roślina, która jest uprawiana, ale też można ją spotkać rosnącą dziko. To roślina o ostro zakończonych liściach i fioletowych kwiatach. Bardzo przypomina wyglądem oset, różnią się w zasadzie jedynie wysokością.

Ostropest plamisty może osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości. Naturalnym środowiskiem tej rośliny jest Afryka i niektóre rejony Azji. W Polsce, dzięki swoim niesamowitym właściwościom, również jest uprawiana i spotkać się możemy z różnymi jej nazwami, np. pstrok, oset Najświętszej Marii Panny lub dziki karczoch. Legenda mówi, że dawniej wierzono, iż podczas karmienia kropla mleka Matki Boskiej upadła na liść ostropestu i stąd roślina posiada charakterystyczne białe plamy na liściach. Przez wiele lat ostropest uznawany był za świętość. Do celów leczniczych wykorzystywane są jego ziarna. Ta wyjątkowa roślina uprawiana jest także jako roślina ozdobna czy jadalna. Z dolnych liści ostropestu można bowiem stworzyć przepyszne, niskokaloryczne sałatki. Jednak to jej walory wykorzystywane w lecznictwie sprawiły, że zyskała na rozgłosie.

Ostropest plamisty właściwości

To, co skutecznie wpływa na poprawę naszego zdrowia, a pochodzi od ostropestu to sylimaryna i witaminy C i K. Dzięki sylimarynie ostropest działa dodatnio na wątrobę i drogi żółciowe. Sylimaryna chroni wątrobę przed czynnikami zewnętrznymi i wolnymi rodnikami. Posiada właściwości hepatoprotekcyjne, co w skrócie oznacza, iż chroni wątrobę przed toksycznym działaniem różnych substancji. Sylimaryna wykazuje właściwości

  • przeciwutleniające
  • przeciwzapalne
  • spazmolityczne
  • żółciopędne
  • odtruwające
  • poprawia stan wątroby, która może być osłabiona przez stosowanie leków czy picie alkoholu
  • pomaga ochronić wątrobę przed toksycznym działaniem trucizn
  • chroni wątrobę przed powstawaniem kamieni żółciowych

Innymi składnikami ostropestu plamistego są sterole roślinne, dzięki którym możemy obniżyć zły cholesterol czy kwas linolowy zapobiegający chorobom krążenia, poprawiający metabolizm i zwalczający łuszczycę. Oprócz tego warto dostrzec kwasy organiczne, które działają antybakteryjnie i żółciopędnie, świetnie działają na trawienie.

Ostropest plamisty zastosowanie

Ostropest wspomaga regenerację komórek. Najczęściej po kuracji antybiotykami, zatruciu alkoholem albo grzybami stosuje się z powodzeniem ostropest plamisty. Co więcej, dzięki powyższym właściwościom, roślina ta świetnie sprawdzi się w przypadku dolegliwości, takich jak:

  • wirusowe zapalenie wątroby
  • obtłuszczenie wątroby
  • uszkodzenie wątroby spowodowane alkoholem, przyjmowaniem leków czy zatruciem substancjami toksycznymi
  • kamica żółciowa
  • zbyt wysoki poziom cholesterolu
  • nieżyt dróg żółciowych
  • stany zapalne
  • wzdęcia, zgaga, niestrawność
  • migrena
  • endometrioza
  • problemy z trawieniem (zwiększa wydzielanie soków trawiennych)
  • choroby lokomocyjne

Ostropest plamisty poprawia urodę

Ostropest idealnie również sprawdzi się przy pielęgnacji. Olej pozyskiwany z ostropestu plamistego doskonale nawilża skórę, ujędrnia ją i świetnie radzi sobie z wszelkimi podrażnieniami. Co więcej doskonale sprawdzi się jako wcierka stosowana na skórę głowy, niwelująca problem wypadania włosów. Dobrze wiedzieć, że także w przypadku przebarwień posłonecznych, olej z ostropestu okaże się zbawienny. Złagodzi skutki nasłonecznienia, a także rozjaśni nadmiar melaniny. Olej z ostropestu świetnie poradzi sobie także ze zrogowaciałym naskórkiem dłoni, stóp, kolan oraz łokci. Wystarczy wcierać go w problematyczne miejsca, a także dodać kilka kropli oleju do naszej codziennej kąpieli. Nie możemy nie wspomnieć o tym, że olej z ostropestu stosowany jest w preparatach przeciwzmarszczkowych. Czysty olej stosowany na twarz zadziała równie dobrze, co drogie kremy. Wystarczy wmasować okrężnymi ruchami nieco oleju w skórę twarzy, by cieszyć się jej gładkością, jędrnością i witalnością. Okolice oczu, szyja, twarz, dekolt – nie zapominaj o oleju z ostropestu plamistego, dbając o te rejony.

Ostropest plamisty Suplement diety

Ostropest wspiera funkcjonowanie wątroby

Kup teraz

Ostropest plamisty odchudzanie

Jak wspomniałam wyżej ostropest plamisty świetnie odtruwa orgaznim, a to znak, że świetnie się również sprawdzi przy diecie odchudzającej. Oczyści nasz organizm, obniży poziom złego cholesterolu, który jest prawdziwą udręką u osób borykających się z nadwagą czy otyłością. Ostropest w połączeniu ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną potrafi zdziałać cuda. Zauważysz spadek masy ciała, a zawarte w ostropeście substancje, oddziałując na cały układ pokarmowy, zmniejszą łaknienie i przyspieszą spalanie kalorii. Składniki mineralne poprawią gęstość i jędrność skóry, dzięki czemu Twoje ciało będzie wyglądać smuklej i młodziej. To, co bardzo ważne to to, że stosowanie ostropestu plamistego nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych, jak to często bywa z tabletkami na odchudzanie niewiadomego pochodzenia.

Ostropest plamisty jak stosować?

Przede wszystkim nie należy zapominać o systematyczności w przyjmowaniu ostropestu. Minimalny czas stosowania tej cudownej rośliny to miesiąc, a najlepsze rezultaty uzyskasz po pół roku jej zażywania. Wystarczą jedynie 2 łyżeczki zmielonego ostropestu dziennie, by cieszyć się w niedługim czasie imponującymi efektami jego działania. Możemy zakupić ostropest mielony, ostropest w postaci oleju lub ostropest w postaci wygodnych do połykania kapsułek. Nie ma znaczenia jaki rodzaj wybierzesz, działanie jest takie samo, a postać oferowanego suplementu ma za zadanie jedynie trafić w Twój gust. Aby uzyskać optymalne wyniki terapii ostropestem plamistym przyjmuje się, iż powinniśmy przyjmować od 200 do 400 mg sylimaryny dziennie w 2-3 dawkach. Generalnie roślina ta nie ma przeciwskazań do stosowania, jednak kobiety w ciąży czy matki karmiące dla poczucia komfortu i bezwzględnego bezpieczeństwa powinny skonsultować ze swoim lekarzem tę decyzję.

media o nas