Strona główna » Mężczyźni też cierpią na PMS!
pms u mężczyzn

Mężczyźni też cierpią na PMS!

Czy Twój mężczyzna czasami narzeka, że ciężko z Tobą wytrzymać, kiedy masz zespół napięcia przedmiesiączkowego? Pewnie nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że mężczyźni również mają swój PMS. Mamy nadzieję, że podzielisz się wiedzą wyniesioną z tego wpisu ze swoim facetem i już nigdy nie usłyszysz od niego żadnego komentarza o napięciu przedmiesiączkowym!

Zespół napięcia przedmiesiączkowego u mężczyzn?
Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii nawet 1/4 mężczyzn cierpi na „męski PMS”. Oczywiście u mężczyzn nie występuje coś takiego jak napięcie przedmiesiączkowe sensu stricto, ale również i oni są podatni na wpływ hormonów. I to od hormonów zależy ich nastrój – euforia czy czasowe przygnębienie. Naukowcy nazwali męski PMS syndromem męskiej nadpobudliwości i powiązali go z poziomem testosteronu. Przy czym, wbrew obiegowej opinii, to spadek testosteronu odpowiada za większą drażliwość czy agresję, a nie jego wzrost. A od czego uzależniony jest poziom testosteronu? Choćby od pór roku. Spadek testosteronu można zauważyć np. w czasie wiosennych miesięcy.

Stres to kolejny czynnik, który wpływa na spadek testosteronu. Tutaj zasada jest prosta – im więcej hormonów stresu, tym mniej testosteronu. Przy jego obniżeniu, mężczyzna może szukać potwierdzenia swojej kontroli nad życiem. Może to objawiać się np. wydawaniem pieniędzy na chwilowe zachcianki.

Nie tylko spadek testosteronu wpływa na zachowania płci przeciwnej. Mężczyźni mają również estrogeny, których wzrost może powodować przybranie na wadze, zwłaszcza w okolicy brzucha, ale również przewrażliwienie, spadek energii czy mniejsze libido. Warto wtedy wspomóc swojego ukochanego, pochwalić za coś i wpłynąć na jego pewność siebie.

Męski PMS dotyka osoby w różnym wieku
Syndrom nadpobudliwości najczęściej zdarza się mężczyznom między 18 i 28 oraz 40 a 55 rokiem życia. U młodych mężczyzn poziom testosteronu może zmieniać się nawet 4 razy w ciągu dnia. Ogólnie większość mężczyzn ma wyższy poziom testosteronu w godzinach porannych.

O ile kobiece napięcie przedmiesiączkowe jest faktem znanym od lat, PMS u mężczyzn to ustalenia, o których wie stosunkowo niewiele osób. Co za tym idzie mężczyzna zwykle nie zdaje sobie sprawy z tego, że to co odczuwa związane jest tylko ze spadkiem poziomu hormonów. Przygnębienie, niepokój, mniejsze poczucie wartości, drażliwość – to wszystko odbija się na życiu, a mężczyźni często nie znając przyczyn takiego stanu rzeczy, doszukują się ich w czynnikach zewnętrznych.

Jak radzić sobie z problemami?
Jak mężczyzna może sobie poradzić ze swoimi problemami? Zdecydowanie może pomóc aktywność fizyczna, pomocna może być również zmiana diety. A co możemy zrobić my, kobiety? Po prostu przeczekać, wykazując się przy tym zrozumieniem i życzliwością.

media o nas