Noble Health

Blog

Jod – dlaczego jest tak ważny i jakie funkcje pełni w organizmie?

jod w tabletkach

Jod jest niezwykle ważnym pierwiastkiem i zarówno niedobór, jak i nadmiar jodu w organizmie stwarza poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Prawie 80% jodu znajduje się w tarczycy, a reszta zlokalizowana jest w jajnikach, kościach oraz krwi. To właśnie jod jest niezbędnym pierwiastkiem do produkcji hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). To niezwykle ważne, gdyż bez prawidłowego stężenia tych hormonów we krwi nie działa prawidłowo wiele narządów, choćby nasz mózg, cały układ nerwowy, krwionośny, przysadka mózgowa, serce, mięśnie i nerki.

Dzięki prawidłowemu stężeniu hormonów tarczycy rośniemy, a nasze komórki dojrzewają. Przy zaburzeniu pracy hormonów nasz organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości energii, ani też nie może utrzymać odpowiedniej temperatury ciała. Jod odpowiada także za naszą przemianę materii, a u dzieci za prawidłowy rozwój umysłowy.

Jod. Właściwości lecznicze.

Zapotrzebowanie na jod zależne jest od wieku człowieka oraz jego stanu fizjologicznego. Dorośli potrzebują 160 mikrogramów jodu do prawidłowego funkcjonowania. Profilaktycznie warto dbać o tarczycę, dostarczać organizmowi jod, który występuje także w produktach, które spożywamy. W dużych ilościach jod występuje w rybach morskich, a także w owocach morza. Właściwości jodu są ogromne, należy pilnować, by nigdy nie doszło do niedoboru tego jakże ważnego pierwiastka w naszym organizmie. Tylko prawidłowe stężenie jodu może ustrzec nas od wielu poważnych chorób.

Niedobór jodu. Czym grozi?

Długotrwałe niedobory jodu prowadzą do niedoczynności tarczycy, powiększenia gruczołu tarczowego, co powoduje powstaniem wola. Niedobory jodu prowadzą do wielu komplikacji zdrowotnych. Za mała ilość jodu u dzieci powoduje niedorozwój umysłowy, a także ruchowy. Niedobór jodu u kobiet w ciąży może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu u płodów i noworodków. Niedobory jodu powodują również problemy z zajściem w ciążę, poronienia lub poród przedwczesny. Co więcej, mogą nawet prowadzić do zwiększonej śmiertelności dzieci. Niedobór jodu może objawiać się problemami z bezsennością, uczuciem ciągłego zimna, przesuszoną skórą i znacznie gorszą odpornością na wszelkie infekcje i wirusy.

Przy niedoborze jodu możemy odczuwać chroniczne zmęczenie, przewlekłe zaparcia, wypadanie włosów, osłabienie organizmu, obniżenie nastroju przechodzące w stany depresyjne, obrzęki podskórne, problemy ze skupieniem, a także suchość skóry i śluzówek. Jeśli w naszym organizmie brakuje jodu, oprócz wyżej wymienionych symptomów możemy zauważyć w niektórych przypadkach nadpobudliwość, rozdrażnienie oraz ogólny niepokój. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, iż choroby spowodowane niedoborem jodu to zagrożenie na skalę światową, gdyż aż 35% populacji światowej jest zagrożonych deficytem jodu.

Niedobór jodu. Jak uzupełnić?

Skoro już wiemy jak ważny jest jod do prawidłowego funkcjonowania organizmu, należy zapoznać się z tym, jak w razie jego niedoboru uzupełnić braki. Bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, a także wyjazdy nad morze w celu czerpania jodu, którego tam jest najwięcej. Mieszkańcy terenów nadmorskich są o wiele mniej narażeni na niedobory jodu właśnie z tego powodu. Warto pilnować, żeby w naszej diecie były produkty bogate w jod. Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w rybach morskich, owocach morza, warzywach, oraz produktach mlecznych.

Produkty bogate w jod:

 • sól morska, sól jodowana
 • ryby morskie (halibut, dorsz, łosoś)
 • owoce morza
 • ser pleśniowy, ser żółty
 • przetwory mleczne (maślanka, kefir, jogurt naturalny)
 • jaja kurze
 • warzywa, takie jak: brokuł, szpinak
 • pieczywo razowe oraz chrupkie
 • brązowy ryż
 • kawior
 • glony (krasnorosty)

Jeśli dieta nie jest wystarczająca, warto sięgnąć po suplementy.

Jod w tabletkach. Jak wybrać ten najlepszy?

Szukając odpowiedniej suplementacji, która jest niezwykle ważna w utrzymaniu prawidłowej ilości potrzebnych składników odżywczych, musisz kierować się kilkoma zasadami. Ważne, by suplementy, które wybierzesz były w pełni naturalne, gdyż to spowoduje ich lepsze wchłanianie i pomoże uniknąć efektów ubocznych przyjmowania suplementu. Kelp, czyli morszczyn pęcherzykowaty jest glonem bogatym w jod. Znajdziesz go w produkcie Kelp od Noble Health.

jod niedobór

Suplementacja jodu. Czy potrzebna jest każdemu?

Każdy z nas, niezależnie od płci i wieku potrzebuje jodu. Żeby cieszyć się zdrowiem, obecność jodu w naszym organizmie jest niezbędna. Wiele osób myśli, że sól jodowana jest wystarczającym suplementem, by nie dopuścić do niedoboru tego pierwiastka. Nic bardziej mylnego. Dostarczanie jodu do organizmu za pomocą soli nie jest do końca zdrowe. Sól zwiększa ciśnienie krwi i zatrzymuje płyny w organizmie.

Najlepiej stosować dietę bogatą w jod oraz zadbać o odpowiednią suplementację tego cennego składnika. Niebezpieczeństwo niedoboru jodu potęgowane jest dodatkowo przez zmniejszoną zdolność organizmu do jego wykorzystywania, powstałą w wyniku zanieczyszczenia środowiska. Jeśli dbasz o własne zdrowie, w porę zaopatrzysz się we właściwe suplementy, które pomogą Ci wyeliminować niedobory jodu.

Niedobór jodu. Najważniejsze zagadnienia.

 • niedobór jodu osiągnął poziom epidemii, a jej rozmiary zwiększyły się w ciągu ostatnich 40 lat czterokrotnie
 • sól jodowana nie jest wystarczającą suplementacją tego cennego pierwiastka
 • bez odpowiedniej ilości jodu w organizmie nasza tarczyca nie będzie działać prawidłowo
 • zbyt mała ilość jodu w organizmie powoduje tycie, apatię i brak energii, stany depresyjne, choroby sercowo-naczyniowe
 • niedobór jodu stwarza zagrożenie ryzykiem nowotworu piersi i mastopatii

Wsłuchując się we własny organizm, pilnując badań okresowych, mamy ogromną szansę na uniknięcie powyższych problemów. Należy pamiętać, że poprzez zadbanie o odpowiednią suplementację jesteśmy w stanie uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości. Zdrowa dieta, ruch, profilaktyka, systematyczne przyjmowanie preparatu bogatego w jod. Dbanie o te wartości to najlepsza inwestycja w siebie. Należy jednak mieć na uwadze, że długotrwałe przyjmowanie zbyt dużych dawek jodu, może prowadzić do rozwoju jodzicy.

Nadmiar jodu prowadzi do nadczynności tarczycy, a ta z kolei wywołuje wzmożoną czynność gruczołów ślinowych i nadmierne wydzielanie śluzu w oskrzelach. Nadmiar jodu powoduje nadpobudliwość, kołatanie serca, osłabienie, chudnięcie. Przedawkowanie jodu może spowodować zatrucie, objawiające się ostrym bólem brzucha, biegunką i wymiotami. I choć to niedobory jodu spotykamy o wiele częściej, to warto również mieć świadomość o tym, że jod można w rzadkich przypadkach przedawkować.

 

Polecane produkty:
Kelp jod

‹ Powrót

Comments are closed here.

SKLEP ONLINE