Noble Health

Blog

Ashwagandha – działanie indyjskiego żeń-szenia

ashwaganda opinie

Ashwagandha, inaczej zwana indyjskim żeń-szeniem lub witanią ospałą, to roślina, której właściwości, a także działanie lecznicze od wielu lat doceniane jest w medycynie ajurwedyjskiej.

Roślina ta wywodzi się z Indii, ale też powszechnie występuje w środkowej i południowej Azji. Ashwagandha osiąga około 150 cm wysokości, ma żółto-zielone kwiaty oraz czerwonawe jagody. Części rośliny, które wykorzystuje się w lecznictwie to korzeń i owoc ashwagandhy. Zalety indyjskiego żeń-szenia doceniane są coraz częściej również w Polsce, dzięki czemu mamy możliwość pomóc sobie w wielu dolegliwościach w naturalny i bezpieczny sposób.

Ashwagandha właściwości

Ashwagandha ma mnóstwo dobrych właściwości. To co sprawia, że sięgamy po nią najczęściej to jej działanie na odporność. Ta cenna roślina stymuluje układ immunologiczny, co chroni nas przed przeziębieniami i licznymi infekcjami. Stosowanie ashwagandhy przywraca siły witalne, a także zwiększa wydajność umysłu. Lista właściwości tej rośliny jest jednak o wiele dłuższa. Ashwagandha stosowana była przy następujących problemach:

  • artretyzm
  • zapalenie oskrzeli
  • zaburzenia snu
  • astma
  • zaburzenia miesiączkowania
  • bóle kręgosłupa

Ashwagandha ma dobroczynne działanie na cały organizm. Przyjmowanie tej rośliny poprawia kondycję fizyczną i wytrzymałość psychiczną, wspomaga pamięć, pomaga w stanach depresyjnych, wspiera leczenie nerwicy, a także jest pomocna przy zwalczaniu stanów lękowych. To niezwykłe działanie ashwagandhy wynika z unikalnych związków zawartych w roślinie. Skład bogaty w witanolidy oraz glikowitanolidy zapewnia roślinie działanie antybakteryjne, antynowotworowe i adaptogenne.

Ashwagandha działanie ma nieocenione. Szczególnie polecana jest osobom, którym zależy na wzmocnieniu organizmu, poprawie kondycji fizycznej, a także osobom narażonym na stres i borykającymi się ze stanami depresyjnymi. Witania ospała może zapobiegać powstawaniu obrzęków, a także reguluje układ hormonalny.

Ashwagandha składnikiem dla sportowców?

Ashwagandha jest idealna dla osób trenujących. Wzmacnia przecież organizm, przywraca siły witalne i powoduje, że męczymy się znacznie wolniej. Co więcej, wzmacnia tkankę mięśniową, usprawnia napięcie mięśni, dzięki dawaniu większej wytrzymałości pozwala na cięższe treningi, a co za tym idzie na szybszą rozbudowę mięśni. Nic zatem dziwnego, że sportowcy również bardzo chętnie ją stosują. Nie bez znaczenia dla mężczyzn jest fakt, że ashwagandha zwiększa libido. Poza tym ten indyjski żeń-szeń przeciwdziała siwieniu włosów oraz spowalnia procesy starzenia.

ashwaganda właściwości

Skąd tyle zalet w jednej roślinie?

Badania naukowe wyjaśniają ten fenomen. Ashwagandha ma wpływ na obniżenie poziomu kortyzolu. Ma to ogromne znaczenie dla mężczyzn, ponieważ powoduje to zwiększanie poziomu testosteronu. Im więcej kortyzolu w organizmie, tym mniej testosteronu. A im więcej testosteronu, tym łatwiej osiągnąć wymarzoną, umięśnioną sylwetkę, która jest przecież atrybutem męskości. Do tej pory nie stwierdzono efektów ubocznych stosowania ashwagandhy, nie stwierdzono toksyczności tej rośliny, a trwające wciąż badania dowodzą jej skuteczności i całkowitego bezpieczeństwa.

Ashwagandha w swoim składzie nie zawiera żadnych uzależniających składników, dlatego wskazana jest dla osób w różnym wieku, a także różnej kondycji fizycznej i psychicznej. Oprócz powyżej wymienionych zalet, należy wspomnieć także o jej wpływie na poprawę koncentracji i refleksu oraz poprawie koordynacji psychomotorycznej. Ta bylina łagodzi zaburzenia nerwicowe, lęki, objawy zespołu ADHD, fobie. Ashwagandha obniża poziom cholesterolu, podnosi poziom hemoglobiny. Dzięki stosowaniu tego specyfiku leczenie astmy i alergii przebiega łagodniej. Należy także wspomnieć, iż witania ospała jest wielką nadzieją dla osób cierpiących na Alzheimera. Badania wykazały, że indyjski żeń-szeń hamuje proces tej choroby.

Ashwagandha – dostępność w Polsce

Ashwagandhę na rynku możemy znaleźć w formie rozdrobnionej, a także w wyciągu zamkniętym w kapsułkach. Sproszkowany korzeń rośliny należy spożywać w ilości do 7 g dziennie. W celu osiągnięcia najlepszych efektów suplementacji, ashwagandhę należy brać co najmniej 4 tygodnie. Po tym czasie jakość życia ulega poprawie, a męczące wcześniej dolegliwości przestają być uciążliwe. Nie od dziś wiadomo, że rośliny używane w ziołolecznictwie od stuleci są wyjątkowo pomocne w zwalczaniu przeróżnych schorzeń. To właśnie zioła ratowały ludzi od chorób wtedy, gdy jeszcze nie było chemicznych medykamentów.

 

Polecane produkty:
Ashwagandha

‹ Powrót

Comments are closed here.

SKLEP ONLINE