Noble Health

Blog

Ajurweda – co powinniśmy o niej wiedzieć?

ajurweda przepisy

Ajurweda, często nazywana matką medycyny, to jedna z najstarszych form leczniczych. W 1979 roku została oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z filozofii zdrowia.

Ten system leczniczy powstał ponad 5 tysięcy lat temu w Indiach i ceniony jest do dziś w krajach azjatyckich. Nazwa jest złożeniem dwóch słów: ajus – życie i veda – mądrość, wiedza. Jednym zdaniem można powiedzieć, że ajurweda to wiedza o życiu. Według mądrości hinduskiej istnieje nierozerwalny związek ciała, duszy i umysłu człowieka. Ajurweda traktuje strefy ciała, duszy i umysłu jako jedność, a sposób leczenia oparty jest na zachowaniu równowagi tych sfer. Tylko wtedy możemy mówić o uzdrawianiu metodą ajurwedy. Można ją stosować na wszystkie choroby ciała i umysłu. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Ważne jest, by nie przeciwstawiać się własnej naturze, nikogo nie naśladować, pozostać w zgodzie z własnym ja. Tylko wtedy zachowamy równowagę, a co za tym idzie zdrowie. Każde zaburzenie tej równowagi odbija się na nas chorobą.

Praktycy ajurwedy tłumaczą, iż każdy z nas ma swój model energetyczny. Im jest on mocniejszy, tym my jesteśmy bardziej odporni na zachorowania. Stosując się do zasad ajurwedy musimy pamiętać o tym, że człowiek to ciało i umysł. Nie uleczymy ciała, jeśli umysł będzie chorował. Te dwa aspekty są ściśle ze sobą złączone i żeby zadbać o wewnętrzną równowagę, należy dbać w równej mierze o nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Dziś coraz częściej słyszymy o nierozerwalności umysłu i ciała, jednak to hinduscy mędrcy wiedzieli o tym tysiące lat temu i już wtedy praktykowali nauki, które u nas stały się modne na przestrzeni ostatnich lat.

Ajurweda – jak wygląda leczenie w praktyce?

Terapia jest dobierana do każdego w sposób szczegółowy i indywidualny. Terapeuta wnikliwie przygląda się leczonemu, poznaje jego styl życia, upodobania, przyzwyczajenia. Pyta o zawód i zainteresowania. Poznaje nawyki żywieniowe chorego, pyta o jego stresy i zmartwienia. Tylko bowiem w ten sposób jest możliwe, aby poznać przyczyny zaburzeń wewnętrznej równowagi i zadbać o przywrócenie harmonii. Podczas badania lekarz robi jeszcze oględziny pacjenta, gdyż według medycyny ajurwedyjskiej o wewnętrznej kondycji naszego organizmu świadczy wiele zewnętrznych oznak. Po wnikliwej analizie lekarz wybiera odpowiednie metody na podstawie zebranego wywiadu. Może to być ziołolecznictwo, zabiegi oczyszczające, odpowiednio ułożona dieta, joga oraz inne ćwiczenia, a także jakże ważna praca z własnymi emocjami.

Ajurweda dieta

Ajurweda propaguje dietę wegetariańską. Według medycyny ajurwedyjskiej nieprzetworzone, świeże pożywienie najłatwiej jest przyswajalne przez nasz organizm, a co za tym idzie szybciej zostanie strawione. Nie tylko ważny jest dobór odpowiednich składników: warzywa, owoce, soki, kiełki, orzechy, mleko, zboża, ryż, przyprawy, ale także sposób w jaki je spożywamy jest niezwykle istotny. Ważne, by jeść bez pośpiechu, w miłej i przyjaznej atmosferze, delektując się każdym kęsem. Posiłek powinien być niewielki, popijać należy po zjedzeniu, a nie w trakcie. Należy jednorazowo zjeść tyle, by żołądek w 1/3 nadal pozostał pusty. Dzięki temu organizm strawi posiłek szybciej, a my unikniemy uczucia ciężkości. Oczywiście ważna jest także regularność spożywania posiłków, a przerwy pomiędzy nimi nie powinny być dłuższe niż 4 godziny.

ajurweda oczyszczanie

Ajurweda oczyszczanie

Stosując się do zasad medycyny ajurwedyjskiej najpierw zadbamy o oczyszczenie. Musimy pozbyć się z organizmu wszelkich toksyn, odłożonych na skutek niewłaściwej diety i zaburzeń emocjonalnych. Żeby dobrze oczyścić organizm sięgnijmy po oleje, kąpiele parowe, a nawet zabiegi detoksykacyjne (inhalacje, stosowanie środków przeczyszczających). Dopiero po solidnym oczyszczeniu specjalista zastosuje terapię. Ważnym składnikiem terapii są zioła. Zioła wzmacniają, oczyszczają, przeciwdziałają chorobom. W ziołach znajdziemy aktywne związki, które działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwdepresyjnie. Skład każdej mieszanki leczniczej dobierany jest indywidualnie. Zioła, dieta, styl życia – nowe zalecenia pozwolą pacjentowi przywrócić odpowiednią równowagę, a tym samym uporać się z dolegliwościami.

Ajurweda przepisy

Znaną promotorką diety ajurwedyjskiej jest Agnieszka Maciąg, która w swoich publikacjach dzieli się przepisami na pyszne dania, zgodne z dietą ajurwedyjską. Jedną z ulubionych pozycji jest przepis na pyszną, oczyszczającą herbatkę.

Składniki:
– 2 szklanki gotującej się wody
– 1/2 szklanki liści mięty
– 1/2 szklanki liści mniszka lekarskiego
– 3 cm korzeń imbiru, obrany i pokrojony
– 1/4 łyżeczki kurkumy
– sok wyciśnięty z 1 cytryny

Wykonanie:
Wszystkie składniki z wyjątkiem soku z cytryny zalewamy wrzątkiem i odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Następnie dodajemy sok z cytryny, przecedzamy i pijemy ciepły napar.

Polecane produkty:
BASIC LINE
ASHWAGANDHA

‹ Powrót

Comments are closed here.

SKLEP ONLINE